Dünya

Özbekistan: ‘Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir devlet olarak tanınmasından söz edilemez’

Özbekistan'da düzenlenen ve KKTC'ye gözlemci statüsü verilen Türk Devletleri Teşkilatı 9'uncu Zirvesi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında, Özbekistan’ın Dışişleri Bakanı Vladimir Norov'un ‘Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir devlet olarak tanınmasından söz edilemez' dediği bildirildi.

Rus resmi haber ajansı TASS, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) zirvesinde geçen cuma günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gözlemci statüsü verilmesine ilişkin olarak, TDT üyesi Özbekistan’ın Dışişleri Bakanı’nın ‘Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir devlet olarak tanınmasından söz edilemez" dediğini bildirdi.

Özbekistan’ın Semarkant kentinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önerisiyle, KKTC’ye TDT Gözlemci Statüsü verilmişti.

Haberde, ‘Özbekistan Dışişleri Bakanı Vladimir Norov, zirve sonuçlarının ardından düzenlenen brifingde, "Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir devlet olarak tanınmasından söz edilemez" dedi. KKTC'nin halihazırda İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nda gözlemci statüsüne sahip olduğunu ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın faaliyetlerine katıldığını hatırlattı’ denildi.

Yunanistan’ın Türk yetkililerin, uluslararası toplum tarafından tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Türk Devletleri Teşkilatı'nda gözlemci statüsü verilmesine ilişkin açıklamalarını kınadığı kaydedilen haberde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından cuma günü yayınlanan açıklamaya da yer verildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Türk yetkililerin, gözlemci statüsüne sahip bir sözde devletin [KKTC] Türk Devletleri Teşkilatı'na kabul edildiği iddiasıyla ilgili açıklamalarını kınıyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da bu konuda ilgili bir mesaj yayınladı. Sahte devlet statüsünü yükseltmeye yönelik her türlü girişim, uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 541 ve 550 sayılı kararlarının ağır ihlalidir" ifadeleri yer aldı.

Bakanlık açıklamasında, "Kıbrıs sorununa, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarına dayanacak ve Avrupa mevzuatıyla uyumlu olacak, yani [adada] iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyonun oluşturulmasına yönelik adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulma çabalarını destekliyoruz" diye ekledi.

Kaynak: TASS

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 11 Kasım Cuma günü, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in başkanlığında düzenlenen 
zirvesi sonunda ‘Türk Devletleri Teşkilatı Dokuzuncu Zirvesi Semerkant Bildirisi’ yayımlanmıştı.

Bildirinin 7’inci maddesinde, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları’nın ‘Kıbrıs Türklerini Türk Dünyasının parçası olarak gördüklerini ve KKTC’nin TDT Gözlemci Statüsünü memnuniyetle karşıladıkları’ belirtilmişti.

Teşkilata Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye üye iken Macaristan ve Türkmenistan gözlemci statüsünde yer alıyor.
Kaynak: Türk Devletleri Teşkilatı

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın