Yönetici Sohbetleri

Kıbrıs’ın ilk çocuk giyim ve ayakkabı mağazası Pati’nin sahibi Gürkan Umut Oya Takış'la sohbet etti…

Yönetici Sohbetleri'nde bu hafta Oya Takış Kıbrıs’ın ilk çocuk giyim ve ayakkabı mağazası, Pati’nin sahibi Gürkan Umut’la görüştü.

Bu haftadan itibaren Mikro-Makro'da, 'Yönetici Sohbetleri' bölümünde, ülkemizin iş insanları ile yaptığım röportajlar yer alacak.

İlk röportajımı 25 senedir iş hayatında yer alan Lefkoşa'daki Pati Shoe'nun sahibi, çalışkan yönetici Gürkan Umut'la yaptım.

Sayfama hoş geldiniz...

Kaç sene önce Pati’yi kurdunuz?

Pati’yi kuralı 25 yıl oldu ve çok tesadüfi olarak bir şeyi fark ettiğim için Pati’yi kurmaya karar verdim. Kızım küçükken ayakkabı ihtiyacı olduğunda Kıbrıs’ta çocuklara özel hiç ayakkabı mağazası olmadığını fark ettim ve bu işi yapmaya böyle karar verdim. Büyük firmaların mağazalarında birkaç model çocuk ayakkabısı vardı ama sadece çocuklara özel bir dükkân yoktu. Açılışımıza rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ı da davet etmiştik. Rahmetli Denktaş bize öyle güzel bir tebrik mesajı göndermişti ki hiç unutmadık. Mesajında, ‘Gerçekten Kıbrıs’ta bir ilki başardınız’ ifadelerini kullanmıştı. Halen o anlamlı tebrik mesajını saklıyoruz. Doğruydu çünkü Pati olarak, Kıbrıs’ta ilk çocuk ayakkabı mağazasını biz açmıştık.

Tam olarak kuruluş gününü hatırlıyorsunuz o zaman…

Tabii, ilk mağazamız 3 Haziran 1999 yılında Dereboyu’nda açıldı. Çok güzel bir açılışla Dereboyu’nda halkımızla buluştuk. Çok hoş beğeniler aldık. Getireceğimiz ortopedik ayakkabılar için ortopedist doktorlarla görüştük. Ayak sağlığına önem verilmesi gerektiğini o zamanlardan biliyorduk. Hele şimdilerde çocuklarımızın ayakları çok sorunlu maalesef. İçe dönük basan çocuklarımız olduğu gibi düz taban olan çocuklarımız da var. Bu nedenle bir çocuk ayakkabısında olması gereken en önemli özellik orotopedik olmasıdır.

Çocuklara yönelik ürünleri seçerken başka hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Ortopedi uzmanlarının önerisi, çocukların rahat yürümesi ve ileride ayak ağrısı yaşamamaları için 5 yaşına kadar ortopedik ayakkabı kullanmaları gerektiğidir. Çocukların bileklerini kavrayan, yüksek bilekli, anotomik tabanlı, ‘full ortopedik’ dediğimiz, hakiki nobuk deriden üretilmiş özel ayakkabılarımız var. Ayakkabılarımızın arkasındaki kemik kısmı bileğin güçlenmesi için özel olarak dizayn edilmiştir ve ayağın şekil alması için ortopedik yastıklıdır. Çocuklarda bilinçsiz ayakkabı kullanmamak gerekir. Özellikle düz taban, arkası kısa, çocuğun bileğini tutmayan ayakkabıları doktorlar kesinlikle tavsiye etmiyor. Ortopedist doktorlarla devamlı görüşüyor ve modellerimizi kendilerine sunuyoruz. Doktorlar modellerimizi çok beğeniyor ve hastalarını da bize yönlendiriyorlar.

Doktorlarla çocuk ayakkabısı konusunda nasıl bir iletişim halindesiniz?

Gelen hastalardan dolayı doktorlarımızla iletişimdeyiz. Bizim ortopedik ayakkabı getirdiğimizi bildikleri için kendi hastalarını bize yönlendiriyorlar. Aslında doktorlarla bu kadar iyi ilişkide olmamız, doktorların kendileri sayesinde oldu. Bazı ortopedistlerin çocuklarını da giydirdiğimiz için doktorlarla iletişimimiz, getirdiğimiz ayakkabılar sayesinde gelişti. Biz de doktorlarımızdan daha fazla bilgi alarak, daha iyi ürünler getirmeye başladık. Elbette sadece müşterimiz olan doktorlarımızın görüşlerini almadık, birçok doktorla görüştük. Tüm modellerimizi kendilerine gösterdik. Hangilerinin ayak sağlığına uygun olup olmayacağına dair doktorlardan bilgi aldık ve bu bilgiler çok faydalı oldu. Modellerimizi o doğrultuda seçtik. Sorunlu ayaklara yönelik modellerimizin yanı sıra sorunlu olmayan çocuklarımız için de yarı ortopedik, normal ortopedik ve daha yumuşak, lastik taban ürünlerimiz var. Sorunlu ayakların yanı sıra sorunlu olmayan ayaklar için de tüm çeşitler bizde bulunur.

Çocuk kıyafetleriniz oldukça albenili. Çocuk kıyafetlerini seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Çocukların tenleri genelde çok hassas olduğu için pamuklu, koton, çocukların tenlerine zarar vermeyen, terletmeyen, alerjik olmayan ürünler getiriyor ve kaliteye çok dikkat ediyoruz. Bilinen markalarla çalışıyoruz.

Yazları Kıbrıs’ın aşırı sıcak oluşundan ötürü daha hassas seçimler yapıyorsunuz sanırım…

Organik kumaşlardan dikilmiş kıyafetleri ve pamuk dokuma ürünleri tercih ediyoruz. Yeni doğacak bebeklerden genç giyime kadar ürün yelpazemiz çok geniştir. Kız ve erkek çocuklarımız için çok geniş bir ürün seçeneği sunuyoruz. Pati, en iyi markaları kendi bünyesinde toplayan bir Kıbrıs markasıdır. Çocuk giyiminde ve çocuk aykkabısında Kıbrıs’ın öncü markalarından biri olmak bize hakikaten onur veriyor. Tek çatı altında çocuğunuzla ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğiniz tek adrestir. Güvenilir ve kalitesinden ödün vermemeye özen gösteren bir markayız. Zaten müşterilerimizin güvenini kazandığımız için 25 yıldır ayaktayız.

Yazları Kıbrıs’ta tatillerini geçirenlerin boş valizle gelip, sizden aldıkları ürünlerle valizlerini doldurduklarını da biliyorum…

İngiltere’den çok müşterimiz var. İngiltere’de yaşayan aileler özellikle ortopedik ayakkabıya çok önem veriyor. Kışlık ve yazlık ürünlerini gitmeden önce bizden alıyorlar. Kıyafette İngiltere’de çok seçenek olsa da abiye çocuk kıyafetlerinde bizi tercih ediyorlar. Gelinlik, damatlık ve sünnetlik kıyafetlerde İngiltere’den gelen Kıbrıslı Türk müşterilerimiz bizi tercih ediyor. Ama özellikle ayakkabıda bizden şaşmıyorlar.

Özellikle ABD’deki çocuk mağazalarını iyi bilen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki en kaliteli ürünlerin bir arada yer aldığı mağazanızla gurur duymakta çok haklısınız. Müşteri kitlenizi eskiye göre kıyasladığınızda bir değişiklik olduğu söylenebilir mi?

Pati’yi ilk Dereboyu’nda açtığımızda daha avantajlıydık çünkü büyük markaların satıldığı Dereboyu’ndan alışveriş yapacak bütçeye sahip ailelerin sayısı daha yüksekti. Müşterilerimizin bütçe sıkıntısı yoktu. Artık her şey değişti. Metropol Yolu’na taşındık ve her kesime hitap etmeye başladık. Müşterilerimizden çok memnunuz. O güveni verdiğimiz için de gururluyuz. Ailelerin bize güvenmeleri her şeyden önemlidir. Biz de bu güvene layık olmak için müşterilerimizle bire bir ilgileniyoruz. Personelimiz oldukça deneyimli ve eğitimlidir. Özellikle ayak ölçümü yapmadan, ayak şekline bakmadan ayakkabı tavsiyesinde bulunmayız. Çünkü her ayakkabı her çocuğa uymaz. Bizim mağazamızda ölçüm aletlerimiz bulunduğu için ölçümlere göre müşterilerimizi yönlendiririz.

Piyasada alım gücü nasıl?

Dükkânımızı ilk açtığımız yıllarda alım gücü çok yüksekti. O zamanlar tek mağaza olmanın avantajlarını da yaşadık. Zaman içinde alım gücü düşmeye başladı. Özellikle şu an için alım gücünün bayağı düştüğünü söyleyebilirim. Ekonomik kriz piyasayı çok etkiledi. Pandemiden de zaten çok olumsuz etkilendik. Ama yine de ailelerimiz çocuklarının ayak sağlığına ve çocuklarını giydirmeye önem veriyor. Çocuk giyimi en önemli ihtiyaçlardandır. Ebeveyn kendisine bir şey almaz ya da kendi alacaklarını ikinci plana iter ama çocuğunu giydirir. Çocuğun ayağı büyür, kıyafeti küçülür ve anne babalar ille de çocuklarına yeni bir şey almak ister. Tüm şartlara rağmen çok şükür diyoruz.

Çocuklarla uğraşmak çok meşakkatlidir. Yarım saattir mağazınızda sizi gözlemlediğim kadarıyla, başarınızın bir diğer sırrı çocukları çok sevmenizde yatıyor… Her çocukla ayrı ayrı ve yoğun olarak ilgilenmeniz çocukları sevmeden yapılacak bir şey değil…

İşimizi sevmezsek, çocukları sevmezsek başarılı olamazdık. Her çocuk bizim için çok özeldir. Çocuklar canımız…

Kıbrıs piyasasında yıllar için olumlu ya da olumsuz başka hangi değişimleri gözlemliyorsunuz?

Özellikle giyimde yetişkinler için kıyafet satan markaların çocuk reyonlarını açması işimizi biraz geriletti. Süpermarketlere kadar her yerde çocuk giyimi ve çocuk ayakkabısı olması da bizi biraz olumsuz anlamda etkiledi. Yine de bilinçli aileler Pati’den vazgeçmiyor. Çocuğun ayak sağlığına, sağlıklı giyinmesine önem veren aileler Pati’yi destekliyor.

Eskiden mesela elektrik ürünleri elektrikçiden, çocuk kıyafetleri de çocuk mağazalarından alınırdı. Çocuk kıyafetlerinin marketlerde olması en başta ürünlerde güvenirlik sorunu yaratıyor...

Bence de her ürünün kendi mağazasından alınması gerekir, doğrusu budur.

Hiç çalışmaktan bıkmayan bir iş kadını olarak geleceğe yönelik en büyük hayaliniz nedir? 

En büyük hayalim, Pati’yi ilk açtığım yıl söylediğim gibi, markanın yıllarca, asırlarca yaşamasıdır. Pati’yi çocuklarım, torunlarım, torun çocuklarım hep yaşatsın istiyorum.

Zaten siz temelini kurmuşsunuz. Çocuklarınızın da içinde varsa neden olmasın… Onlar da sizin yarattığınız markayı yaşatacaklardır. Girişimci gençlere yönelik tavsiyeleriniz neler?

Ticaretten korkmasınlar…

Ama nasıl korkmasınlar? Bir sabah kalkıyorsunuz dolar patlamış, sterlin uçmuş…

O bizim gibi ülkelerde kaçınılmaz. Yine de ticaretten vazgeçmesinler. Ticaret güzel kazandırıyor. Girişimci gençlerimiz tabii ki okusunlar ama başarmak için çok çalışmak lazım. Kendinden ödün vermeden, basamakları zıplayarak yukarıya hemen çıkılmıyor. Yavaş, yavaş, özveriyle çalışarak, birer birer basamakları çıkmak gerekiyor. Çabuk yükselirseniz çabucak aşağıya da inebilirsiniz.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın