Özel Araştırmalar

Kızılay Yolsuzluk Dosyası-2

Kızılay Yolsuzluk Dosyası-2'de Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği'nde 2018 yılından itibaren yapılmaya başlanan, şeffaflıktan ve hesap verilebilirlikten uzak usulsüzlükleri, kamu yararını gözeterek kanıtlarıyla sunuyoruz.

1974’te kurulan Kıbrıs Türk Kızılayı ve Türkiye’deki Türk Kızılayı birbirlerinden tamamıyla ayrı ve bağımsız kuruluşlarken 2018 yılında, Türkiye Kızılay’ın Kuzey Kıbrıs Delegasyonluğu Başkanlığı’na getirilen Recep Günaydın’ın Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’nin tüzüğüne aykırı olarak derneğin gölge başkanı olarak mı hareket etmeye başladığı sorusunu 1. Kızılay Yolsuzluk Dosyası’nda sormuştuk.

Kızılay Yolsuzluk Dosyası-2'de Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği'nde 2018 yılından itibaren yapılmaya başlanan şeffaflıktan ve hesap verilebilirlikten uzak usulsüzlükleri kanıtlarıyla sunuyoruz.

Aşağıdaki bölümlere tıklayarak, ilgili bölümlerdeki belgeleri inceleyebilirsiniz. Sayıştay tarafından incelemeye alınan şikâyetlerin incelenmesi sonucunda, ortaya çıkacak Sayıştay raporunu tüm kamuoyu merakla bekliyor.

Görünürde Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği ile resmi hiçbir bağı olmayan Recep Günaydın dernek binasında başkan koltuğunda...

Sahipsiz eski mumlukların yanı sıra İzzet Efendi Sokağı Nedim Efendi adak yeri, Alay Bey Sokağı Abdi Çavuş adak yeri, Polis sokağı ile Mahmut Paşa sokaklarının köşesindeki Mahmut Paşa adak yeri ve Çetinkaya Zahra burcundaki Zehra Kadın adak yerine sahte mezarlar mı inşa edildi?

Geçmişte çocukların oyun oynadığı, yönlerini bulmak için yeşil bir bezle işaretledikleri yer olması ve sonrasında hasbelkader mumluk haline gelmesi dışında hiçbir özelliği olmayan Mahmut Paşa adak yerine Anıtlar Yüksek Kurulu’nun ret kararına rağmen, yasa dışı olarak Osmanlı şehit mezarı mı yapıldı?

Hamitköy’e, İplik pazarına, Mağusa Mustafa Paşa Camisine uyduruk mezarlar niçin yapıldı?

Mağusa Mehmetali Görmüş Sokağı’nda Garip (Öksüzce) Dede'nin bir mezarı varken, yanına ikinci bir sözde 'Osmanlı şehit mezarı' daha niçin yapıldı ve mezar yapımının kaynağı nasıl temin edildi?

ESKAD’ın burs sağladığı Milli Görüşçü olduğu tahmin edilen öğrencilerin bursları Kıbrıs Türk Tütün Enstitütüsü ile yapılan ve içeriği bilinmeyen bir anlaşma ile Türkiye Kızılayı’nın Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği gönderdiği bağışlardan mı ödendi mi?

Bu bağışlardan neden Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği yönetiminin bilgisi olmadığıı ileri sürülüyor? Burs verilen öğrencilerin hangi kriterlere göre seçildiği, bilinen en az 121 öğrenciye her ay 350 TL bağış yapılmasının koşullarının ne olduğunu Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği Yönetim Kurulu da bilmiyor...

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin ürettiği ve yönetimini üstlendiği İyilik Gönüllüleri için çekilen bazı belgesellerin, bazı etkinliklerin sahne, ışık ve led ekran kurulumu, etkinlik çekimleri, dağıtmak için satın alınan bazı oyuncakların faturası neden oldukça geniş kaynaklara sahip Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ne değil de Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’ne kesildiği ve niçin ödemelerin Türk Kızılay’ın gönderdiği bağışlarla Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay’ı tarafından yapıldığı büyük tartışma konusu... Bu ödemelerden birinin TEMEDYA Reklam Ajansı'na, bir diğerinin Rafadan Tayfa gösterimleri için yapıldığı görülüyor. Burada dikkat çekilmesi gereken husus, ödemelerin kimlere yapıldığından ziyade Vakılfar İdaresi dururken hizmet bedellerinin neden dernek tarafından ödendiği ve dernek yönetiminin dernek sponsorluklarından niçin bilgi sahip olmadığıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk  Kızılayı’nın ana sponsor olduğu Büyükkonuk Beldesi İsmet Atlı Spor Kulübü’ne ve güreş ligi müsabakalarına katkıda bulunmasının derneğin tüzüğü ve hedefleri ile örtüşmediği belirtiliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın Antalya Kepez’de yapılan, Kıbrıs’tan 28 kişinin katıldığı OtoDrag yarışlarına sponsor olmasının da derneğin tüzüğüne kesinlikle uygun olmadığı iddia ediliyor.

Her bölüme ve alt kategoriye tıkladığınızda yeni bölüm açılır ve kaynak belgeye ulaşılır

Mahmut Paşa Adak Yeri-1

Hiçbir özelliği olmayan Mahmut Paşa adak yerine 'Osmanlı şehit mezarı' yapıldı.

Geçmişte çocukların oyun oynadığı, yönlerini bulmak için yeşil bir bezle işaretledikleri yer olması ve sonrasında hasbelkader mumluk haline gelmesi dışında hiçbir özelliği olmayan Mahmut Paşa adak yerine Anıtlar Yüksek Kurulu’nun ret kararına rağmen, yasa dışı olarak 'Osmanlı şehit mezarı' neden ve kaç Lira’ya yapıldı?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

Mahmut Paşa Adak Yeri-2

İçinde kimsenin yatmadığı bilinen bir yere neden türbe yapıldı? Bu 'türbe' için ne kadar harcandı?

Lefkoşa sadece mum yakılan tarihi Mahmut Paşa adak yerinin Anıtlar Yüksek Kurulu'nun 16.01.2018 tarihli kararında tamir ve tadilatının uygun olmadığı belirtildi. Ama nasıl olduysa yaklaşık bir ay sonra 19.02.2018’de içinde kimsenin olmadığı adak yeri 'türbe'ye dönüştürüldü. Tuncer Bağışkan 2018'de olayı ortaya çıkardı ama kimseden ses çıkmadı!

Kaynak Belgeleri Görüntüle

İçinde kimsenin yatmadığı Osmanlı şehit mezarları

Tuncer Bağışkan tarafından belirlenen bir ‘mezar’ İplik Pazarı Camisi avlusuna inşa edildi.

Tuncer Bağışkan, İplik Pazarı mescidinin Lala Mustafa Paşa’nın 11.5.1579 tarihli buyruğuyla Büyük Hamam’ın yanına inşa edildiğini ancak Lala Mustafa Paşa’nın vakfiyesinde burada bir yüzbaşı olarak Osmanlı şehidine ait bir mezarın kayıtlı olmadığını açıklamıştı. Bu mescidin üzerine 1826 yılında şimdiki cami yapılmış ve bu cami 1899 yılında genişletilip bugünkü şeklini almıştır. 

‘Osmanlı şehit mezarı’ olarak lanse edilen, gerçekte içinde kimsenin yatmadığı ileri sürülen mezar hakkında neden iddialara yanıt verilmedi? 2 senedir niçin susuluyor? Kamuoyu alanında uzman bir kişinin savlarına cevap verilmemesini nasıl yorumlar?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

Osmanlı Şehit Mezarı-2

İçinde kimsenin bulunmadığı tespit edilen yerlere 'Osmanlı şehit mezarı' adı altında mezarlar yapıldı.

Sanat tarihçisi Tuncer Bağışkan, Lefkoşa'nın gerçekleşen sokak savaşları sonrasına rastlayan 09.08.1570 tarihinde Osmanlıların eline geçtiğini fakat 'Osmanlı Şehit Mezarı' olarak tanıtılan mezarda yatanın, 1571 yılındaki savaş sırasında şehit olduğunun yazıldığını kaydetmiş ve buradaki tutarsızlığı vurgulamıştı.

1570'de kaybedilmiş olması gereken kişi Osmanlı kayıtlarında görünmezken, Lefkoşa'nın alınmasından 1 sene sonra şehit olduğu ve orada yattığı ileri sürülen, esasen olmayan bir kişiye mezar mı yapıldı? Neden? Hangi amaçla? Nereden gelen ve kime verilen kaynakla yapıldı?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

En az 121 öğrenciye her ay bağış

ESKAD’ın burs sağladığı öğrencilerin ödemelerini Kuzey Kıbrıs Kızılayı mı karşıladı?

Bağış toplayarak gelir elde eden Türk Kızılayı, Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği'ne gönderdiği burs ödemeleri için öncesinde burs duyurusu yapılmadığını ve öğrencilerden başvuru alınmadığını biliyor mu? Biliyorsa neden burs ödemelerini durdurmadı? Bu ödemelerden niçin dernek yönetiminin çok sonra haberi oldu? Bursların kriterleri ve istenilen evraklar ile birlikte kamuoyuna duyurulması ve başvuru alınması gerekmiyor muydu? ESKAD ve Kıbrıs Türk Tütün Endüstrisi ile yapılan ve içeriği bilinmeyen bir anlaşma mı var? Bu anlaşma verilen burslara mı dair?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

Öğrenci bursları-2

Öğrenci bursları için duyuru yapılmadı, başvuru alınmadı.

Öğrenci bursları hakkında yapılan şikayette burslar hakkında duyuru yapılmadığı ve başvuru alınmadığı ancak Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği’ne Türk Kızılay’dan kim oldukları bilinmeyen öğrencilere aylık burs ödemelerinin gönderildiği belirtiliyor. Kamuoyuna duyurusu yapılmamış ve resmi başvuruları alınmamış öğrenci bursları için Kıbrıs'ta başka derneklere de Türk Kızılayı tarafından yardım gönderiliyor mu? Belirli hedefler doğrultusunda seçilmiş öğrencilere mi burs veriliyor? Tasarlanan bir amaç yoksa neden kamuoyuna açık burs verileceği duyurusu yapılmadı? Gizliliğin nedeni ne?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

TEMEDYA

Çok geniş kaynaklara sahip Kıbrıs Vakılar İdaresi'nin kendi projesinin faturaları neden Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği'ne ödetildi?

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin İyilik Gönüllüleri projesinin bazı etkinliklerinde sahne, ışık ve led ekran kurulumu, etkinlik çekimleri faturası oldukça geniş kaynaklara sahip Kıbrıs Vakıflar İdaresi tarafından değil de, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği tarafından mı ödendi? TEMEDYA reklam ajansının verdiği hizmet karşılığında kestiği fatura Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay Derneği tarafından ödendi. Dernek yönetimi yok sayılarak sponsorluklar ve ödemeler hakkında yöneticilere bilgi verilmedi. Türkiye yurttaşlarının bağışları ile gelir elde eden Türkiye Kızılay derneğe ilgili ödemeyi gönderdi.

Kaynak Belgeleri Görüntüle

Rafadan Tayfa Gösterimleri

Kıbrıs Vakıflar İdaresi İyilik Günüllüleri Projesi kapsamında yapılan Rafadan Tayfa gösterimlerinin bir kısmını Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği ödedi.

Rafadan Tayfa çizgi filmi gösterimi ve Rafadan Tayfa maskotları etkinliği Kıbrıs Vakıflar İdaresi himayesinde gerçekleştirilirken, Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği’ne Türkiye Kızılay’dan gönderilen ve bilinen en az 90 bin TL’lik fatura Kuzey Kıbrıs Kızılay Derneği’ne kesildi. Yönetim Kurulu’nun projeden haberi bile olmadı. Kıbrıs Türk kurumlarını ele geçirmek ve kurumları tek ses, tek görüş, tek hedefle birbirine bağlamak mıdır amaçlanan? Kurumlar ve dernekler toplumu yeniden dizayn etmenin araçları olarak mı görülüyor? Toplumun yılgınlığı, suskunluğu ve umursamazlığı fırsat olarak mı değerlendiriliyor?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

Güreş ligine destek

Derneğin daha önce bırakın güreş ligini, herhangi bir sponsorluğu bile olmamıştı... Yetim ve aç çocuklar varken üstelik...

Kuzey Kıbrıs Türk  Kızılayı’nın ana sponsor olduğu güreş ligi müsabakalarına katkıda bulunması derneğin tüzüğü ve hedefleri ile örtüşmüyor mu?

Kaynak Belgeleri Görüntüle

OtoDrag yarışlarına ana sponsorluk

Bağışlarla Antalya'da OtoDrag yapıldı. Fazlasıyla lüks sayıslacak etkinlik için bağışların kullanılması eleştiriliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı’nın Antalya Kepez’de yapılan, Kıbrıs’tan 28 kişinin katıldığı OtoDrag yarışlarına sponsor olmasının derneğin tüzüğüne kesinlikle uygun olmadığı iddia ediliyor.

Kaynak Belgeleri Görüntüle
Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın