Dünya

Corona virüste RNA sıralamalarının azalması yeni varyant keşiflerini geciktiriyor

Dünya genelinde pandeminin kapanmalara neden olduğu sıralarda düzenli olarak yapılan Corona virüs RNA sıralama çabalarının azalması, yeni nesil varyantların keşfini geciktirebilir. 

Corona virüsün XBB.1.5 olarak bilinen genç bir versiyonu, son birkaç haftadır Amerika Birleşik Devletleri'nde hızla yayılıyor. 

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri geçtiğimiz cuma günü itibarıyla, ülkenin kuzeydoğusundaki yeni vakaların yüzde 72'sinin ve ülke genelindeki vakaların yüzde 27,6'sının XBB.1.5’den kaynaklandığını tahmin etti.

ABD'de ilk olarak New York Eyaleti'nde, sonbaharda tespit edilen yeni alt varyant, bağışıklık savunmasından kaçabilen ve hücreleri istila etme yeteneğini geliştirmiş güçlü bir mutasyon dizisine sahip.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 teknik lideri Maria Van Kerkhove, XBB.1.5 varyantı için geçen çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, "Şimdiye kadar tespit edilen en bulaşıcı varyant" açıklamasını yapmıştı.

Singapur'da, XBB ekim ayında görülen enfeksiyonlarda bir artışa neden olurken, ABD dışında Almanya, Danimarka ve Avrupa'nın başka yerlerinde de hızla yayılıyor. Çin veri paylaşmadığı için, yeni vaka artışları yaşanan ülkede enfaksiyonların yüzde kaçının XBB.1.5'den kaynaklandığı bilinmiyor. Ancak son birkaç haftadır Çin'in tekrar işbirliği yapmaya başladığı aktarılıyor.

Belçika'dan bir evrimsel biyolog Tom Wenseleers, varyantın hızlı ve küresel bir şekilde yayılmasını beklediğini söyleyerek, "büyük olasılıkla başka bir enfeksiyon dalgamız olacak" dedi.

ABD’de Massachusetts Genel Hastanesi'nden bulaşıcı hastalık doktoru Jacob Lemieux, vakalardaki artışta insanların iç mekânlarda toplanmasının ve ciddi hastalıkları önleyebilecek güçlendirici aşı yapmayı bırakmasının yayılmada önemli bir etken olduğu konusunda uyardı.

Dr. Lemieux ve diğer uzmanlar XBB.1.5'in Corona virüsün evrimindeki son bölüm olmadığından emin. Birçok uzman XBB.1.5'in soyundan gelenlerin yakında daha hızlı yayılabilecek mutasyonları olabileceğini düşünüyor.

Şu anda bile yeni mutasyonlar henüz bilinmeksizin insanlara bulaşıyor olabilir. Çünkü dünya genelinde pandeminin kapanmalara neden olduğu sıralarda düzenli olarak yapılan Corona virüs RNA sıralama çabalarının azalması, yeni nesil XBB.1.5'in keşfini geciktirebilir. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 teknik lideri Maria Van Kerkhove, virüste sıralama faaliyetlerinin azalması nedeniyle, ‘Omicron'un alt varyantlarının her birini izlemenin zorluğu’na dikkat çekmişti.

Kaynak: The New York Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın