Kıbrıs

Hristodoulidis salondaydı: Erdoğan KKTC’nin bağımsızlığının tanınmasını talep etti

Kathimerini gazetesi 1974'ten beri ilk kez bir Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın bir Türkiye Cumhurbaşkanı'nın konuşması sırasında salonda bulunuyor olabileceği yorumunu yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 78’inci Genel Kurulu görüşmelerinde katılımcılara hitap etti.

Erdoğan konuşmasının Kıbrıs’la ilgili bölümünde, “Doğu Akdeniz’in barış, refah ve istikrarın egemen olduğu coğrafyaya dönüşebilmesi, ancak tüm tarafların hak ve hukukuna saygı gösterilmesiyle mümkündür. Bizim kimsenin hakkında gözümüz yoktur, kimsenin de haklarımızı yok saymasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz” dedi.

Erdoğan Kıbrıs meselesinin ortaya çıkmasının 60’ıncı yıl dönümü olduğunu hatırlattı ve Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için daima samimi gayret gösterdiğini vurguladı.

Bu çözümün artık federasyon modeli temelinde gerçekleşemeyeceğinin, herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu belirten Erdoğan, “Uluslararası toplumu bunu kabullenerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya, bu ülkeyle diplomatik, siyasi ve ekonomik bağlar kurmaya davet ediyoruz. Ada’daki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden de sergilemekle mükellef olduğu tarafsızlığa titizlikle riayet etmesini bekliyoruz. Zaten itibarı zedelenen bu gücün, Kıbrıs’ta yeni bir itibar kaybıyla karşı karşıya kalmasını istemeyiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği ile ilişkilere de değinen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bölgesel ve küresel sınamaların giderek giriftleşen yapısı, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin sağlıklı bir zeminde ilerletilmesine, her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğuna işaret ediyor. Avrupa Birliği’nden beklentimiz, uzun süredir ihmal ettiği ülkemize yönelik yükümlülüklerini süratle yerine getirmeye başlamasıdır. Özellikle Türkiye’ye yönelik sergilenen ikircikli tavırların artık bir son bulması gerekiyor.”

Erdoğan’ın hitabı sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hristodoulidis'in salonda konuşmayı dinlediğini kaydeden Kathimerini gazetesi, 1974'ten beri ilk kez bir Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın bir Türkiye Cumhurbaşkanı'nın konuşması sırasında salonda bulunuyor olabileceği yorumunu yaptı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in bugün görüştüğü Hristodoulidis'e pazar günü BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşeceğini ve AB'nin bir süreç başlatmak amacıyla derhal bir BM elçisinin atanmasında ısrar ettiği mesajını tekrarlayacağını söylediği bildirildi.

Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye dayanarak benzer bir mesajın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola tarafından da Guterres'e verileceğini belirten Kathimerini gazetesi, aynı kaynakların Guterres'in üçlü bir görüşme için Kıbrıslı Rum lider Hristodoulidis ve Kıbrıs Türk toplumu lideri Ersin Tatar’ı New York'a davet edip etmeyeceği ya da daha sonra mı liderleri davet edeceğinin henüz belli olmadığını kaydetti.
Kaynaklar: Anadolu Ajansı - Kathimerini

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın