Dünya

Renk değiştiren arabalar ve direksiyonsuz araçlar tanıtıldı

Las Vegas'taki otomobil fuarı CES 2023’de otomobil endüstrisi, renk değiştiren arabalardan uçan taksilere kadar yeni teknolojileri tanıttı.

Otomobil şirketleri, 5-8 Ocak arasında yapılan Las Vegas'taki CES (Consumer Electronics Show) Teknoloji Fuarı’nda otomobil endüstrindeki son teknolojik gelişmeleri tanıttı.

Hafta boyunca, otomobil yöneticileri yeni araç içi yazılımları, otomatik sürüş teknolojisini tanıttı ve yeni ortaklıklar ve yatırım anlaşmaları yapıldı.

İşte teknoloji fuarından bazı önemli noktalar:

Honda ve Sony, elektrikli otomobil markası 'Afeela' prototipini tanıttı

Honda Motor ve Sony Group geçen yıl yaptıkları açıklamada, elektrikli araçlar üretmek için güçlerini birleştirdiklerini duyurmuştu.

CES'te, iki şirketin ortak girişimi Sony Honda Mobility Inc., yeni bir prototip sedanı tanıttı ve ‘Afeela’ adı verilecek yeni bir marka için planlar paylaşıldı.

Sony Honda, otomobilin belirli kentsel ortamlarda pilotluk yapmasına olanak tanımak için bir teknoloji paketi geliştirmeyi hedeflediğini duyurdu. Prototipte içte ve dışta 45 kamera ve sensör bulunuyordu.

Prototipe dayanacak ilk üretim modeli için ön siparişler 2025'in ilk yarısında alınmaya başlanacak. Girişim, aracı ertesi yıl kuzey Amerika’daki müşterilere teslim etmeye başlamayı planlıyor.  

Chrysler'in sahibi Stellantis büyük bir sıçrama yaptı

Küresel otomobil üreticisi Stellantis NV, bir dizi haberi duyurmak için CES'i bekledi. ‘Ram’ markası altında satılacak yeni, tamamen elektrikli kamyonet, şirketin baş rakipleri Ford ve Chevrolet'in benzer akülü kamyonlarına rakip bir model ortaya çıkardı. Bu kamyonun 2024'te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Otomobil şirketi ayrıca Chrysler markalı araçları için yeni bir kokpit tasarımını tanıttı ve Peugeot için Stellantis'in batarya menzilinde 500 mili hedefleyen ‘İnovasyon’ adlı elektrikli konseptte bir sedanı gösterdi.

Peugeot konseptinin alışılmadık bir özelliği de var: Araç, Sürüşü kontrol etmek için geleneksel direksiyon simidinin yerini alan bir tablet ekranına sahip!

Stellantis ayrıca bu hafta yaptığı açıklamada, uçan taksi girişimi Archer Aviation Inc. ile ortaklığını derinleştireceğini belirtti. Archer'ın ilk uçan taksiyi 2024'te inşa etmeyi planlıyor ve özel sözleşmeli üreticisi olmayı hedefliyor.

İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares, fuarda bir açılış konuşması yaptı ve bu sırada otomobili sürücünün tercihlerine uyarlayabilecek yeni otomatik sürüş özelliklerinden ve yazılımlarından bahsetti. Tavares daha sonra gazetecilerle konuşurken, elektrikli araç teknolojisini geliştirmenin yüksek maliyeti nedeniyle geçen ay  ABD’deki bir fabrikada çalışmayı süresiz olarak durdurduğu haberine ilişkin olarak, maliyet yüksekliğinin boşta kalan ek tesislere neden olabileceği konusunda uyardı.

Volkswagen, elektrikli sedanı tanıttı

Volkswagen ‘AG, ID.7’ adı verilen, dijital kamuflajlı dış cepheye ve ışıklı boyaya sahip yeni bir elektrikli araç konseptini tanıttı. Araç elektronik olarak kontrol edilebilir 40 boya katmanı ile kaplandı. Otomobil üreticisi bunu yakın bir üretim versiyonu olarak nitelendirdi ve Avrupa standartlarına göre yaklaşık 435 mil batarya menziline sahip olmasının beklendiğini açıkladı.

Volkswagen ID.7, bir sürücünün araca yaklaştığını algılayabilir ve dış sıcaklığa bağlı olarak aracı soğutmaya veya ısıtmaya başlayabilir.

VW'nin 2026 yılına kadar piyasaya sürmeyi planladığı 10 yeni elektrikli araç modelinden biri olan ID.7'nin konsept versiyonu, 15 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı ve artırılmış gerçeklik ekranı da dahil olmak üzere bir dizi teknik özellik ile donatıldı. 

VW, ID.7'nin üretim versiyonunun 2023’ün ikinci çeyrekte gösterileceğini bildirdi.

Mercedes-Benz küresel bir şarj ağı planlıyor

Mercedes-Benz AG, Tesla'nın popüler Supercharger istasyonlarına benzer şekilde küresel elektrikli araç şarj cihazları ağını kurma planlarını açıkladı.

Planın bir parçası olarak, bu yıldan itibaren ABD ve Kanada'da başlamak üzere dünya çapında yaklaşık 10.000 yüksek güçlü elektrikli otomobil şarj cihazı kurmayı planlıyor. Mercedes-Benz markalı ağ, şirketin müşterilerinin otomobilleri için bir şarj alanı için önceden rezervasyon yaptırmalarına olanak tanıyacak ancak şarj alanları uyumlu teknolojiye sahip rakip markaların sürücülerine de açık olacak.

İcra Kurulu Başkanı Ola Källenius, "Bu, belki de daha fazla müşteriyi Mercedes-Benz'in elektrikli araç tarafına atlamaya ikna edecek yapı taşlarından biri" dedi.

2027 yılına kadar, Kuzey Amerika'daki ağının toplam 400'den fazla hub oluşturması ve 2.500 şarj cihazı sağlaması bekleniyor.

BMW, renk değiştiren otomobil konseptini gösterdi

BMW, bir otomobilin iç ve dış tasarımının geleceğinin neler olabileceğini gösteren ‘i Vision Dee’ adlı yeni bir konsept tanıttı.

Şirket, "Dee"nin dijital duygusal deneyim anlamına geldiğini söyledi.  

Konsept, otomobilin dışını 32 farklı renkle değiştirebilecek teknolojiye ve ön camın genişliğinin dahil olduğu devasa bir ekrana sahip.

BMW, i Vision Dee'nin sürücü ve otomobil arasında daha güçlü etkileşimler yaratmayı hedeflediğini ve 2025'ten itibaren belirli özel modellerde kullanıma sunmayı planladığını kaydetti.

Kaynak: Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın