Dünya

Basın-Sen’den Şener Levent açıklaması

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) gazeteci Şener Levent’e Ankara’da açılan davada 1 yıl hapis cezası verilmesi üzerine bir açıklama yayımladı.

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) gazeteci Şener Levent’e Ankara’da açılan davada 1 yıl hapis cezası verilmesi ve davanın 9 bin TL’lik para cezasına çevrilmesine ilişkin bir açıklama yayımladı:

Basın-Sen’in açıklaması şöyle:

“Afrika Gazetesi’ne karşı 22 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen saldırılar sonrasında, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin Lefkoşa Ceza Mahkemesi’nde Afrika Gazetesi yazarları Şener Levent ve Ali Osman Tabak aleyhindeki davaların sonucunda, Levent ve Tabak’ın beraat etmesinin ardından, Şener Levent aleyhine aynı davadan Ankara’da açılan davada 1 yıl hapis cezası verildiğini ve davanın 9 bin TL’lik maddi para cezasına çevrildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. 

Bir gazetecinin en doğal hakkı olan eleştiri hakkını kullandığı ve görüşlerini belirtmesi neticesinde, basın ve ifade özgürlüğü hiçe sayılarak hınç ve linç kampanyasıyla başlayan süreç, şimdi tek taraflı mahkemelerde cezalandırmayla devam etmektedir. Aydın bireylerin, gerici ve baskıcı düşünceler karşısında saldığı korku, mahkemeler vasıtasıyla sindirilmeye ve hapsedilmeye çalışılmaktadır.

Şener Levent aleyhinde verilen ceza, sadece Levent’e değil, hepimize verilmek istenen bir cezadır. Hiçbir dayanağı olmayan ve KKTC’de bağımsız mahkemelerce görüşülmüş ve beraat kararı alınmış, sonrasında TC mahkemelerinde yeniden görülen dava neticesinde, verilen kararı kınadığımızı ve tanımadığımızı tüm kamuoyuna ilan ederiz.  

Son olarak, üzerimizde oynanan oyunların, baskıların, aydınlarımıza uygulanan ülkeye giriş yasaklarının ve müdahalelerin bizleri korkutmadığını, aksine daha da güçlendirdiğini vurgulamak isteriz.”

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın