Özel Haber

Başsavcılık Ağır Ceza’daki Tekin Arhun’a yurt dışı yasağı konulmasını talep etti

Tekin Arhun ve avukatlarının Asli Yetki kararlarını da istinafa götürdüğü ortaya çıktı...

'Sahte resmi evrak düzenleyip, sahte evrağı tedavüle sürmekten’ Ağır Ceza’da 2021 yılından bu yana yargılanma süreci devam eden ‘banka sahibi’ Tekin Arhun’a Başsavcılık tarafından yurt dışı çıkış yasağı konması talep edildi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Vedia B. Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görülen davada, Başsavcılık Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz; sanık 1 Bora Turgut Muslu ve avukatı Süleyman Dolmacı; sanık 2 Tekin Arhun ve avukatları Kıvanç Rıza, Serhan Çınar, Muhabbet Mevsimler hazır bulundu. 

Tekin Arhun ve avukatlarının Asli Yetki kararlarını da istinafa götürdüğü ortaya çıktı

Oturumun başında, sanık Tekin Arhun’un davanın durdurulması talebiyle Asli Yetki’ye yaptığı başvurunun Yüksek Mahkeme Yargıcı Talat Usar tarafından 2 kez reddedilmesi sonrasında, Arhun ve avukatlarının Asli Yetki kararlarını da istinafa götürdükleri ortaya çıktı.

İstinaf müracaatlarında henüz karar çıkmadığını belirten avukat Serhan Çınar’a karşılık Savcı Mustafa İldeniz kararı beklemeye itirazları olmadığını bildirdi.

Başsavcılık, ‘Soruşturması Veya Kovuşturması Başlatılan Veya Devam Eden Zanlının Veya Sanığın Yargılanmaktan Kaçmasının Önlenmesi’ni düzenleyen Ceza Yasası’nın 23A Maddesi uyarınca sanıkların 17 Mart 2014 yılında, 113/2014 sayılı teminatlarına ekleme yapmak üzere Mahkeme’ye müracaatta bulundu.

Savcı İldeniz’in talebiyle, Lefkoşa Kaza Mahkemesi Mukayyitlik personeli Mahkeme’ye 17 Mart 2014 tarihli ve 113/2014 sayılı teminat emrini, duruşma tutanaklarını ve Polis’in müracaat formunu sundu.

Ardından sanık Tekin Arhun’un avukatı Serhan Çınar’ın talebi üzerine ilgili 2014 tarihli teminat emri Mahkeme’ye okundu.

Polis Umut Kulle'nin Mahkeme'den sanıkların yurt dışına çıkışlarını meneden bir emir verilmesini talep ettiği ancak Mahkeme'nin yurt dışı yasağı talebini reddettiği anlaşıldı

Okunan teminat emrinde, dönemin Polis memuru Umut Kulle’nin 2 sanık için de resmi evrağı sahtelemek ve resmi evrağı tedavüle sürmekten yurt dışına çıkışlarını meneden bir emir verilmesini talep ettiği, zanlı 1 Bora Turgut Muslu’nun avukatının buna itiraz etmediği ancak zanlı 2 Tekin Arhun’un avukatı Serhan Çınar’ın, Arhun’un büyük yatırımları olduğu gerekçesi ile yurt dışı çıkış yasağı konmamasına itiraz ettiği, sahtelendiği ileri sürülen belgenin resmi bir belge olmadığı, özel bir belge olduğunu iddia ettiği anlaşıldı. Teminat emrinde muteber kefillerin ellibinerTL şahsi kefalet senedi imzalaması emri verildiği ve sanıklara yurt dışı yasağı konmadığı okundu.

Başsavcılık tanığı Mukayyitlik personeli, sanık 2 Tekin Arhun’a, yargılanmakta olduğu bir başka ceza davasında İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy’la birlikte 31 Mayıs 2021 tarihli, 180/2021 sayılı teminatla yurt dışı çıkış yasağı konduğunu bildirdi.

Ancak söz konusu çıkış yasağı hakkında Tekin Arhun ve avukatları Oktay Çınar ve Serhan Çınar’ın 6 Eylül 2023’de Mahkeme’ye teminat değişikliği müracaatında bulunduğunu kaydetti. 

Mukayyitlik personeli Mahkeme’nin 22 Eylül 2023 tarihli kararı ile teminat değişikliği talebini reddettiğini, sanık Tekin Arhun’un avukatlarının 26 Ekim 2023 tarihinde yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması için bir müracaat daha yaptığını açıkladı. İlgili müracaatın bugün dinleneceği Mahkeme’nin bilgisine sunuldu.

Sanık 1 Bora Turgut Muslu’nun avukatı Süleyman Dolmacı itiraz etti

Lefkoşa Ağır Ceza Heyeti teminat değişikliğini dinleyecekken sanık 1 Bora Turgut Muslu’nun avukatı Süleyman Dolmacı bir itirazda bulunarak, ‘Bu kadar yıllık meslek hayatımda 2012’de başlayıp 2014’de dava haline getirilen bir davanın, 10 sene sonraki yargı safhasında da yurt dışı yasağı talep edildiğini ilk kez duyuyorum’ iddiasında bulundu. 

‘Başsavcılığın böyle bir talebi olacağını bilseydik önceden hazırlanırdık. Sabah duydum. Bu bir sürpriz oldu. Hazırlık yapmam için tehir verilmesini talep ederim’ diyen avukat Dolmacı’nın itirazını değerlendiren Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti duruşmaya 8 kasımda devam edilmesine emir verdi.

Sanık Tekin Arhun’un yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasına yönelik tadil başvurusunun değerlendirileceği diğer davanın bugünkü oturumunun ertelendiği ve 9 kasımda dinleneceği öğrenildi.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere bir başka ceza davasında daha yargılanmakta olan Arhun’a, o davada yurt dışı çıkış yasağı konmuş ancak sanık Arhun ve avukatları Mahkeme’ye başvurarak sanığın Türkiye’de bir sözleşme imzalaması gerektiği iddiasıyla yurt dışı yasağının geçici olarak kaldırılmasını talep etmişti. 

Mahkeme başvuruyu reddetmiş, Arhun ve avukatları bir tadil başvurusu daha yaparak tekrar yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istemişti. 

Söz konusu davaya bakan Yargıç Jale Ergüden Ağır Ceza’da 10 seneye kadar hapis cezası ile suçlanan sanık Tekin Arhun’un, huzurundaki davada 5 seneye kadar hapislikle suçlandığını, yurt dışı yasağı konulmasında önceliğin Ağır Ceza’da olduğunu çünkü sanık Arhun’un Ağır Ceza’da daha ağır suçlarla itham edilebileceğini belirtmiş ve Başsavcılık tarafından yurt dışı çıkış yasağı konmamaya devam edilmesi durumunda, kendi baktığı davada yasağın kaldırılabileceği uyarısı yapmıştı.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın