Kıbrıs

Larnaka uçağında kuzey Kıbrıs’ta emlak sattığını söyledi, tutuklandı

Kıbrıs'ın kuzeyinde emlakçılık yapan 49 yaşındaki Alman kadının, Frankfurt'tan Larnaka'ya uçarken yanındaki yolcuya kuzeyde emlakçılık yaptığını söylemesi ve iletişim bilgilerini vermesi tutuklanmasıyla sonuçlandı.

Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs’ın kuzeyinde Kıbrıs Rum topraklarını gasp ettiğinden şüphelenilen 49 yaşındaki Alman bir emlakçının yaptığı uçak yolculuğunda söylediklerinin, geçen pazar öğle saatlerinde Larnaka'da Polis tarafından tutuklanmasına yol açtığını bildirdi.

Alman emlakçı kendisini adıyla tanıttı ve iddiaya göre yolcuya iletişim bilgilerini verdi

27 Haziran'da 49 yaşındaki Alman kadın, Frankfurt'tan Larnaka'ya uçarken, yanında oturan Kıbrıslı Rum yolcuya emlakçı olduğunu ve Almanya'da ‘işgal altındaki bölgeler’deki gayrimenkulleri sattığını söyledi. Emlakçı, Kıbrıslı Rum yolcuya kendisini adıyla tanıttı ve iddiaya göre yolcuya iletişim bilgilerini verdi.

İddiaya göre Kıbrıslı Rum, Alman vatandaşına bu faaliyetinin yasa dışı olup olmadığını sordu, ancak Alman vatandaşı herhangi bir yanıt vermedi. Bu olay, uçaktayken hemen harekete geçen yolcuda şüphe uyandırdı.

Aynı uçakta Kıbrıslı Rum yolcunun önceden tandığı bir polis de bulunuyordu

Yolcu aynı uçakta bulunan, önceden tanıdığı ve polislik yaptığını bildiği bir yolcuya giderek 49 yaşındaki kadının anlattıklarını aktardı ve kadının sorusuna herhangi bir yanıt vermemesinin, kendisinde şüphelere yol açtığını anlattı.

Uçaktaki yolcu, Polis yolcuya Alman emlakçıyı gösterdi

Polis memuru Alman vatandaşının bulunduğu yerden geçerken, Kıbrıslı Rum muhbir Polis’e 49 yaşındaki şahsın kim olduğunu gösterdi.

Polis memuru yolcunun anlattıklarını Kıbrıs Rum Emniyeti'ne bildirdi

Söz konusu polis memuru, geçen salı günü muhbirin kendisine anlattıklarını Kıbrıs Rum Emniyet Müdürlüğü Kriminal Soruşturma Şube Müdürlüğü'ne iletti. Verilere ve polisin bilgisayarlı sisteminde yapılan incelemelerle 49 yaşındaki kadının kimliği doğrulandı.

Şüpheli tekrar Almanya'ya gitmeye hazırlanırken Larnaka Havalimanı'nda gözaltına alındı

Internet üzerinden ve aynı zamanda Kıbrıs Rum Tapu Dairesi aracılığıyla yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan bulgular, Alman vatandaşının ‘işgal altındaki topraklarda Kıbrıs Rum gayrimenkullerinin rızası alınmadan yasa dışı satışına karışmış olabileceği şüphesi’ni güçlendirdi. Larnaka Havaalanı’nda şüpheli Almanya'ya gitmeye hazırlanırken geçen pazar günü 15:20 civarında gözaltına alındı.

Ancak Alman kadın, önceki gün çıkarıldığı mahkemede, ana dili dışında herhangi bir dilde iletişim kuramadığını ifade etti. Hatta Almanca bilen Bölge Yargıcı Nicole Grigoriou, şüphelinin bundan emin olup olmadığını da sordu. Şüphelinin cevabı olumsuzdu, yani sadece Almanca bildiğini söyledi.

Polisin şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi yönündeki talebinin değerlendirilmesi, tercüman bulunamaması nedeniyle birkaç saat ertelendi. Bir tercüman bulmak için yapılan diğer çabalar da sonuçsuz kaldı.

Bunun üzerine sabah 10.30'da başlaması planlanan adli süreç üç saat sonra başladı. Her ne kadar şüphelinin savunma avukatı Soteris Argyrou tercüme için teknolojiyi kullanmaya çalışacağını söylese de Yargıç Nicole Grigoriou tutuklanan kadının anayasal haklarının ihlal edilmeyeceğini garantilemek istedi. Yargıç, Polis yemininin içeriğinin şüpheliye aktarılması ve işlemin 49 yaşındaki şüphelinin rızasıyla gerçekleştirilmesi amacıyla davaya en az iki kez ara verdi. 

49 yaşındaki kadının avukatı ile Savcılık makamı 4 gün süreyle gözaltı kararı verilmesi konusunda anlaşınca Yargıcın, talebi resmi olarak onaylamasıyla süreç kısaldı.

Savunma avukatı Soteris Argyrou, Mahkeme önünde, dört gün boyunca yapılacak polis incelemeleri sırasında müvekkilinin soruşturma altındaki suçlara karışmadığının netleşeceğini ifade etti.

Polis'e 5 ifade verildi; 45 ifade daha alınacağı bildirildi

Gazete, davayla ilgili şu ana kadar Polis’e 5 ifade verildiğini, önceki gün Mahkeme’ye verilen bilgiye göre 45 ifadenin daha alınacağının öğrenildiğini bildirdi.

49 yaşındaki emlakçı kadına aralarında ‘Başkasına ait gayrimenkullerde dolandırıcılık’, ‘Başkasına kayıtlı arazinin hukuka aykırı olarak bulundurulması, bölünmesi ve kullanılması’ ve ‘Kara para aklama’ dahil 6 ayrı suçlama yapılması bekleniyor.

Simon Mistriel Aykut tutukluluğuna itiraz etti

Fileleftheros gazetesi ‘işgal altındaki topraklarda Kıbrıs Rum topraklarının gaspına ilişkin bir diğer vaka’ olarak nitelendirdiği 73 yaşındaki Simon Mistriel Aykut'un davasındaki gelişmelere de değindi. 9 Eylül’e kadar Lefkoşa Daimi Ceza Mahkemesi’nin huzuruna çıkışına kadar tutuklu olarak kalacak Aykut’un avukatının yaptığı itirazın dün dinlenmek üzere günlendiğini bildirdi.

Simon Mistriel Aykut, kuzeyde özellikle İskele bölgesinde ‘Kıbrıs Rum topraklarını gasp ettiği’ gerekçesiyle toplam 124 suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Bunlar, ‘dolandırıcılık’ ve ‘işgal altındaki topraklarda’ bazı Kıbrıslı Rumlara ait gayrimenkullerle ilgili arazilerin yasa dışı olarak bulundurulması ve kullanılmasının yanı sıra, söz konusu yasa dışı faaliyetlerden kaynaklanan kara para aklama iddialarından oluşuyor. 

Aykut’un karşılaştığı suçların ciddi olduğunu ve suçlu bulunması halinde birkaç yıl hapis cezasıyla alabileceği yorumunu yapan gazete, olayla ilgili Kıbrıs Rum Polisi’nin 2 kişiyi daha, Aykut’un iki oğlunu, 51 yaşındaki Afik Yaacov ve 49 yaşındaki Michael Mistriel Aykut’u da aradığını kaydetti. Her ikisi de Afik Group’un yöneticileri arasında bulunuyor ve babaları gibi İsrail ve Portekiz pasaportu taşıyorlar. 

Simon Mistriel Aykut, sosyal medyada kendisini Afik Group şirketler grubunun kurucusu olarak tanıtıyor. Afik Group, 'Caesar Blue', 'Caesar Beach', 'Caesar Breeze', 'Caesar Bay', 'Caesar Cliff' ve 'Caesar Resort' projelerini içeren Caesar projesiyle tanınıyor.

Aykut ve oğullarının daire başına 50 bin Euro ve üzeri fiyatlarla İskele’de 5.000'den fazla ve Boğaziçi Gazimağusa'da 220'den fazla daire sattıkları iddia ediliyor.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın