Özel Haber

Mark Buddle'ın büyük ortak olduğu KKTC'de kurulu şirkette hissedar ve direktör bir avukat!

KKTC'de kurulu, Mark Buddle'ın büyük hissedar olduğu şirket Az-Bay Tourism Ltd'nin ikinci büyük hissedarı ve direktörü avukat Batur Sağlamer...

KKTC’de eski içişleri bakanlarından Kutlu Evren’in oturma izni verilmesini sağlayarak, 11 Ağustos 2021’den itibaren resmi oturma izni ile KKTC’de yaşayan ve KKTC İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler’in girişimiyle 'kamu güvenliği' ve 'kara para akladığı' şüphesiyle ülkeden 8 Temmuz 2022’de deport edilen Mark Buddle’ın KKTC’de ortak olduğu şirketleri mercek altına alıyoruz.

Mark Douglas Buddle KKTC'de Türkiye'ye gönderilmiş ve Türkiye tarafından 3 Ağustos’da Avustralya’ya iade edilmişti.

Avustralya’ya Hong Kong üzerinden 40 milyon Avustralya Doları (27 milyon Dolar) değerinde kokain sokmakla suçlanan ve yargılanıncaya kadar hapishanede tutulan Mark Buddle’ın Avustralya’da öldürülen bir güvenlik görevlisinin katline karışmış olabileceğinden de şüpheleniliyor. Avustralya Polisi Mark Buddle'ın şifreli cep telefonu üzerinden kokain ticaretine ilişkin mesajlarının ele geçirildiğini ve bu emareler ışığında Buddle için kırmızı bülten çıkartıldığını açıklamıştı.

Buddle cinayetle ilgili suçlanabileceğini anladıktan sonra 2016’da Avustralya’yı terk etmiş ve Dubai, Irak, Lübnan ve Türkiye’nin ardından KKTC’yi yaşamak için seçmişti.

Mark Buddle KKTC’de nasıl bir rahatlık hissettiyse ve zamanında nasıl güvenceler aldıysa 7 Temmuz 2021’de turist vizesiyle geldiği adada 11 Ağustos’da oturma izni almış, vatandaş olabileceği umuduyla Mağusa’dan bir KKTC vatandaşı Özge Kavuş ile 25 Nisan 2022’de evlenmiş ve bu arada kısa sürede kurulu iki şirkete büyük ortak olmayı başarmıştı.

Daha önce Mark Buddle’ın uyuşturucu trafiğinden elde ettiği kara paradan 35 milyon Euro'yu bazı Kıbrıslı Türk iş insanlarından mülk alarak, akaryakıt istasyonu kiralayarak ya da akaryakıt şirketlerine ortak olarak akladığını ileri sürmüştük.

Mark Buddle’ın KKTC'de büyük ortak olduğu iki şirketten biri, Az-Bay Tourism Ltd.

Az-Bay Tourism’de küçük hissedar olarak yer alan Acar Acabey, Royalton Car Trading Ltd, Royalton Oto Galeri, Royalton Real Estate, bir öğrenci yurdu, ayrıca Azure Beach Bay’in sahiplerinden.

% 49 hisse ile büyük ortağın Mark Douglas Buddle olduğu şirkette, ikinci büyük hissedar ise bir avukat! Avukat Batur Sağlamer. Avukat Batur Sağlamer aynı zamanda Az-Bay Tourism Ltd. şirketinin direktörü… 

Az-Bay Tourism Ltd'de Mark Buddle'ın hisselerine Başsavcılığın 19/07/2022 tarihli yazısı gereğince 30 gün süreyle hisselerini devredilme yasağı konulmuş.

Sağlamer, Mark Buddle’ın avukatı Emre Kadri’nin çok yakın arkadaşı olarak tanınıyor. Bazı davaları birlikte aldıkları gibi uzunca bir süredir Halkın Partisi’nde beraber siyaset yapıyorlar. Emre Kadri, Halkın Partisi’nden eski İçişleri Bakanı, milletvekili Ayşegül Baybars Kadri’nin eşi, Batur Sağlamer ise Halkın Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi…

Batur Sağlamer, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ile.

Fotoğraf: Batur Sağlamer Kişisel Facebook Hesabı

Avukatlar 4/2008 Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’na göre yükümlüler arasında yer alır. Avukatların değil suç gelirlerinin aklanması konusunda şüphe yaratacak bir şirkete ortak ve direktör olmasını; bu tür şüpheli şahısların avukatı olarak çalıştıklarında bile şüpheli müşterilerine ait belgeleri 12 sene saklama zorunluluğu bulunuyor.

Halkın Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi bir avukat olarak Batur Sağlamer’in, Mark Buddle’ın büyük ortak olduğu bir şirkette ikinci büyük hissedar ve direktör olması açıkça uygunsuzdur.

2020’deki vergi beyannamelerine göre -247,951.41 TL zararda olan bir şirkete neden Mark Buddle gibi uyuşturucu ticareti yapan Avustralyalı bir organize suç örgütünün dünya lideri ortak olur?

Ve bu bağlantı nasıl kurulmuştur? Neden Sağlamer bir avukat olarak bu şirkete Mark Buddle’ın büyük hissedar olarak girmesinde sakınca görmemiştir? 

Yakın arkadaşı avukat Emre Kadri Mark Buddle’ın avukatı; Sağlamer Buddle'ın büyük hissedar olduğu şirketin ortağı... Büyük bir tesadüf olamayacak kadar şüpheli bir durum…

14/07/2022 tarihli KKTC Bakanlar Kurulu kararına göre, KKTC Polis Genel Müdürlüğü tarafından Mark Buddle'ın KKTC'de "Kara Para Aklama" faaliyetleri içerisinde olduğu değerlendirilerek, Buddle 'yasaklı göçmen' ilan edilmişti.

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kurulu ve Mali Bilgi Edinme Birimi şirketin ve direktörünün hesap hareketlerini talep etmeyecek mi?

KKTC Maliye Bakanlığı Müsteşarı Burak Şöföroğlu'nun başkanlığında, Para, Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi'nin Müdürü, Gümrük ve Rüsumat Dairesi temsilcisi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası temsilcisi ve Polis Genel Müdürlüğü temsilcisi’nden oluşan Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Kurulu ve Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi bünyesinde 2008 yılında oluşturulan Mali Bilgi Edinme Birimi (MABEB) Mark Buddle’ın büyük ortak olduğu şirketin direktörü ve üstelik yasa gereğince yükümlü olan avukat Batur Sağlamer’den şirketin banka hesaplarını, avukat Sağlamer’in direktör olmasından ötürü şahsi hesaplarının dökümünü ve hesap hareketlerini, şirketin hangi alanda ne tür işler yaptığına dair her türlü bilgiyi talep edebilir ve edindiği bulgu ve emarelere göre konuyu Hukuk Dairesi’ne intikal ettirebilir.

4/2008 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası’nın “Suç Gelirini Aklama Suçu” yan başlıklı 4. (1) maddesi uyarınca, “Bir yıl veya daha fazla hapis cezası gerektiren bir suçtan kaynaklanan mal varlığını yurt dışına çıkaran, yurt içine getiren, tasarrufunda bulunduran veya gayrimeşru kaynağını gizlemek ve meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli işlemlere tabi tutan veya iştirak eden herhangi bir kişi suç gelirini aklama suçunu işlemiş olur.'  Aynı maddenin 2’inci fıkrası “Yukarıdaki fiilleri işlemeye teşebbüs edenler, suç gelirini aklamaya teşebbüs suçunu işlemiş olurlar” demektedir.

Mark Buddle'ın KKTC'den deport edilmesinin bir nedeninin KKTC'de kara para aklama faaliyetleri içerisinde olduğu, İçişleri Bakanlığı'nın önerisi ve KKTC Bakanlar Kurulu kararı ile açıklandığına göre Maliye Bakanı Alişan Şan'ın müsteşarı Burak Şöföroğlu ve MABEB neyi bekliyor olabilir?

Bu haber yapılmadan önce avukat Batur Sağlamer’e hem hukuk bürosundan hem şahsi cep telefonundan ulaşılmaya çalışılmış ancak yanıt alınamamıştır.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın