Dünya

Paralel bankacılık sistemi ile yasa dışı gelirleri akladılar

Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol yaptığı açıklamada, suçlular için paralel bir bankacılık sistemi işleten bir kara para aklama çetesinin dağıtıldığını bildirdi. 

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, İspanya'da üç Almanın büyük miktarda kara para akladıkları şüphesiyle tutuklandığını duyurdu.

Avrupa Birliği'nin polis teşkilatı yaptığı açıklamada, operasyonda suçlular için paralel bir bankacılık sistemi işleten kara para aklama çetesinin dağıtıldığını bildirdi. 

Şüphelilerin, yasal finansal sistemi yöneten herhangi bir gözetim mekanizmasından izole edilmiş, yüz milyonlarca euroluk cezai işlemi işleyen, gölge bir bankacılık sistemi çalıştırdığına inanılıyor.

Europol, "Suçlular, bu paralel sistem aracılığıyla büyük miktarda nakit para taşıdılar ve suçluların yasadışı gelirlerini aklamalarına ve esas olarak uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı faaliyetleri finanse etmelerine yardımcı oldular" ifadelerini kullandı.

Grubun elebaşının Rus kökenli bir Alman vatandaşı olduğu ve aklanacak her milyon euro için %5'e varan komisyonlar için pazarlık yaptığı ve kârının günde 250.000 eurodan fazla olduğu tahmin ediliyor.

İspanyol yetkililer operasyon sırasında büyük miktarda nakit, modern para sayma makinesi, şifreli cep telefonu cihazları ve çeşitli sahte kimlik belgeleri ele geçirdi.

Şüpheliler 2021'den beri Alman makamlarından kaçıyorlardı ve mart ayında Malaga'da tutuklandılar. Europol operasyon hakkında açıklamayı ise yeni duyurdu.

İddiaya göre grup, sahte Bulgar ve Alman kimlikleri kullandı ve adreslerini ve araçlarını günlük olarak değiştirdi.

İspanya Sivil Muhafızları perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu örgütün üyeleri, günlük hareketlerinde herhangi bir rutin biçimden kaçınarak aşırı güvenlik önlemleri uyguladı" dedi.

Kaynak: Europol

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın