Özel Haber

Tekin Arhun'un sunduğu WhatsApp mesajı 'çok çelişkili' bulundu

Tekin Arhun'un yurt dışına çıkış yasağının geçici süreyle kaldırılması talebi Yargıç Jale Ergüden tarafından reddedildi. Arhun ve avukatı Serhan Çınar'ın Mahkeme'ye emare olarak sunduğu WhatsApp mesajında Türkiye'de bir şirketten yapılan davetin tarihinin Mahkeme'ye yapılan müracaattan sonra olması, Yargıcın bugün okuduğu kararda 'çok çelişkili' olarak değerlendirildi.

Ağır Ceza'da ve bir başka ceza davasında daha yargılanan Capital Bank'ın sahibi Tekin Arhun'un yurt dışına çıkış yasağının geçici olarak kaldırılmasına ilişkin Mahkeme'ye yaptığı teminat değişikliği müracaatında, başvuryu dinleyen Yargıç Jale Dizdarlı Ergüden bu sabah kararını okudu.

Önceki duruşmalarda Arhun, kendisine ait inşaat şirketi Capiton Construction'ın Türkiye'de bir inşaat taşeronuyla ile imzalayacağı anlaşmanın detayları için Türkiye'ye gitmek istediğini beyan etmişti. 

Tekin Arhun'un Mahkeme'ye emare olarak sunduğu, WhatsApp'dan gönderilen davet mesajındaki tarih detayları, Yargıç Ergüden tarafından 'çok çelişkili' olarak nitelendirildi.

Yargıç Jale Ergüden teminat değişikliği ile Mahkeme'ye müracaatın 23 ağustos tarihinde yapıldığını, Mahkeme'ye emare olarak sunulan mesajda Türkiye'de şirket yetkilisi olduğu iddia edilen kişinin 25 ağustos'ta ABD'ye gideceğinin belirtildiğini kaydetti.

Yargıç, sanığın 4-25 eylül tarihleri arasında Türkiye'ye gitmesinin elzem olduğunu ifade ettiğini ancak söz konusu mesajın gönderim tarihinin, Mahkeme'ye 23 ağustos'ta yapılan müracaattan daha sonra, 5 eylül olduğuna dikkat çekti.

Yargıç Ergüden daha önceki Mahkeme kararlarına atıfta bulunarak, gönderenin telefonunun kişiler listesinde de isim soyadıyla kayıtlı olması gerektiğini hatırlatarak, söz konusu mesaja göre sanığın henüz Türkiye'den davet almadan önce, Mahkeme'ye yurt dışı çıkış yasağının geçici süreyle kaldırılması için müracaata bulunmasının 'çok çelişkili' olduğunu kaydetti.

Yargıç Jale Ergüden, İskele'de yapılmakta olan projeyi sanık açısından yeni bir durum olarak değerlendirmekle birlikte, talebin değerlendirilmesinde ispat yükünün sanıkta olduğunu ve sanığın Türkiye'ye gitmesinin elzem olduğuna yönelik sunduğu mesajdaki çelişkiler nedeniyle iddiasını ispatlayamadığına bulgu yaptı.

Yargıç Tekin Arhun'un teminat değişikliği talebini reddetti. Sanığın istinafa gitme ihtimaline karşılık Yargıç Ergüden kararında olumlu, olumsuz tüm bulgularını ayrıca sıraladı. 

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın