Dünya

ABD, AB ve İngiltere Ukrayna’da vahşet suçları araştırmalarını destekleyecek

Ukrayna'da işlenen savaş suçları ve diğer vahşetlerin kanıtlarını belgeleme, koruma ve analiz etme çabaları desteklemek üzere ACA kuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık ile birlikte 'Vahşet Suçları Danışma Grubu'nu (ACA, Atrocity Crimes Advisory Group) oluşturdu. Ortak girişim, Ukrayna Başsavcılığı Savaş Suçları Birimlerinin (OPG) cezai kovuşturmalar amacıyla Ukrayna'da işlenen savaş suçları ve diğer vahşetlerin kanıtlarını belgeleme, koruma ve analiz etme çabalarını doğrudan destekleyecek. 

Yapılan açıklamada, Rus güçlerinin geri çekildiği bölgelerde, 
Silahsız sivillerin sırtından vurulduğu, 
Bireylerin elleri bağlı olarak infaz tarzı öldürüldüğü, 
İşkence belirtileri gösteren cesetlere rastlanıldığı,
Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik korkunç cinsel şiddet örnekleri olduğu, 
Ukraynalı çocukların zorla ülke dışına çıkarıldığına dair güvenilir raporlar alındığı belirtildi.

ACA, Ukrayna'daki savaş suçlarını ve diğer zulümleri kovuşturmaktan sorumlu yasal olarak oluşturulmuş otorite olan OPG'nin Savaş Suçları Birimlerine stratejik danışmanlık ve operasyonel yardım sağlayacak.

ACA'nın OPG'nin Savaş Suçları Birimlerine uluslararası savcılardan ve bölgeye halihazırda konuşlandırılmış diğer savaş suçları uzmanlarından oluşan çok uluslu bir ekibin çalışmaları için genişletilmiş fon temin edecek. 

Disiplinlerarası ekip, kanıtların toplanması ve korunması, askeri analiz, çatışmayla ilgili cinsel şiddetin soruşturulması ve uluslararası ve ulusal hesap verebilirlik mekanizmalarıyla işbirliği gibi alanlarda stratejik danışmanlık ve operasyonel yardım verecek.

Hem uluslararası hem de Ukraynalı uzmanlardan oluşan Mobil Adalet Ekibi (MJT'ler, Mobile Justice Team), OPG'nin talebi üzerine, Savaş Suçları Biriminin ve bölgesel savcıların saha soruşturmaları yürütme ve Ukraynalı müfettişlere sahada yardımcı olma kapasitesini artırmak için oluşturulacak ve görevlendirilecek.
Kaynak: ABD Dışişleri Bakanlığı - Avrupa Birliği

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın