Dünya

ABD: İstismarcı hekimin mağdurları için üniversite 490 milyon dolar ödeyecek

Spor hekimi Robert E. Anderson'ın fizik muayeneleri sırasında kendilerini taciz ettiğini söyleyen ünivertsitedeki eski futbolcular da dâhil, yaklaşık 1.050 kişi tazmin edilecek.

ABD'de Michigan Üniversitesi çarşamba günü yaptığı açıklamada, üniversitede uzun süre çalışmış bir spor hekimi tarafından cinsel tacize uğradığını söyleyen yüzlerce kişi ile anlaşma yoluna giderek 490 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini bildirdi.

Anlaşmayla, spor hekimi Robert E. Anderson'ın fizik muayeneleri sırasında kendilerini taciz ettiğini söyleyen ünivertsitedeki eski futbolcular da dâhil, yaklaşık 1.050 kişi tazmin edilecek.

1966'dan 2003'e kadar üniversitenin kadrosunda bulunan Anderson 2008'de öldü. Davranışıyla ilgili skandal 2020'de patlak verdi. Hayatta kalanlar müfettişlere ve diğer yetkililere doktor hakkında koçlara, eğitmenlere ve yöneticilere defalarca şikâyette bulunduklarını ama bu şikâyetlerin dikkate alınmadığını söyledi.

Yaklaşık 200 mağduru temsil eden avukat Parker Stinar yaptığı açıklamada, "Bu tarihi çözüm, cinsel istismardan kurtulanların susturulmayı reddetmeleri ve tacizcileri Robert Anderson ve Michigan Üniversitesi'nden hesap vermelerini talep etmeleri nedeniyle sağlandı. Hayatta kalanlar adaleti hak ettiler ve bu karar iyileşme süreçlerinde mağdurlara yardımcı olacak" dedi.

Üniversite, uzlaşma anlaşmasının Mütevelli Heyetinden, davacıların yüzde 98'inden ve davayı denetleyen bir federal mahkemeden onay beklediğini söyledi.

Anlaşma, herhangi bir Amerikan üniversitesindeki en büyük seks istismarı skandallarından birinin insani kaybının altını çiziyor. Son on yılda, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi, Michigan Eyalet Üniversitesi, Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Ohio Eyalet Üniversitesi'nde şaşırtıcı büyüklükte suistimal vakaları ortaya çıktı.

Bu okulların finansal riskleri çok büyük. Geçen yıl USC, eski jinekolog George Tyndall'ın görevi kötüye kullanma iddiasıyla ilgili yasal düzenlemeler için 1 milyar dolardan fazla ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Michigan Üniversitesi Penny W. Stamps Sanat ve Tasarım Okulu'nda profesör olan Rebekah Modrak, birçok öğretim üyesinin 900 milyon ila 1 milyar dolar arasında bir anlaşma beklediğini, bu nedenle rakamların kurbanlar için çok daha iyi olmadığını söyledi.

Cumartesi günü, Michigan yönetim kurulu, üniversitede astı konumdaki bir kadınla cinsel ilişkiye girdiği iddiasıyla ilgili soruşturmanın ardından üniversite rektörü Mark S. Schlissel'i görevden almıştı.

2014'ten beri başkanlık görevini yürüten Schlissel'in yerine geçici olarak, 2002'den 2014'e kadar Michigan rektörü olarak görev yapmış olan Mary Sue Coleman atandı.
Kaynak: The Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın