Dünya

Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilen Roberta Metsola’dan bölünmüş Kıbrıs vurgusu

Maltalı Roberta Metsola Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilen en geç kişi ve parlamento tarihinde 3. kadın... Metsola başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada Kıbrıs'ın bölünmüşlüğüne vurgu yaptı.

65 yaşında hayatını kaybeden İtalyan David Sassoli’nin yerine bugün Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilen Maltalı Roberta Metsola, Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilen üçüncü kadın ve 43 yaşında olması nedeniyle de parlamentonun tarihinde en genç başkanı oldu.

Metsola, salı günü Avrupa Parlamantosu milletvekilleri arasında yapılan ilk oylamada yüzde 74'le, 616 oydan 458’ini aldı. Oylama kurallarına göre, kazanan aday kullanılan oyların salt çoğunluğunu sağlamalıdır. Kazanması için gereken 309 oyun üzerinde oy olan Roberta Metsola Yeşiller'in adayı İsveçli milletvekili Alice Bah Kuhnke ve İspanyol milletvekili Sira Rego'ya karşı üstünlük sağladı.

Avrupa Muhafazakârları ve Reformistlerin adayı olarak aday gösterilen Polonyalı milletvekili Kosma Zlotowski, salı günü hiçbir gerekçe göstermeden adaylığını geri çekti.

Metsola ilk olarak 2013 yılında Malta'daki Milliyetçi Parti'yi temsilen Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçildi. Kasım 2020'de Avrupa Parlamentosu'nun ilk başkan yardımcısı oldu.

Avrupa hukuku ve siyaseti konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Metsola Malta'nın Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği bünyesinde Malta Hukuk ve Adli İşbirliği Ataşesi ve Birliğin dış ilişkiler ve güvenlik politikasından sorumlu yüksek temsilcisi Catherine Ashton'ın hukuk danışmanı olarak görev yaptı.

Roberta ve Finlandiyalı eşi Ukko Metsola 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılarak, aynı Avrupa Parlamentosu seçimlerine iki farklı üye ülkeden katılan ilk evli çift oldu.

2005'ten beri evli olan çiftin dört oğlu var.

Seçildikten sonra David Sassoli'yi anarak konuşmasına başlayan Metsola “Sevgili Avrupalılar, önümüzdeki birkaç yıl içinde insanlar ilham almak için kurumumuza bakacak, diğerleri ise değerlerimizin ve Avrupa ilkelerinin sınırlarını test etmeye devam edecek” dedi.

“Kıbrıs bölünmüş haldeyken asla tam anlamıyla bütün olamayız"

Metsola, milletvekillerinin oynaması gereken bir rol olduğunu ve “bu kadar çabuk ve kolayca tutunan AB karşıtı duygulara” karşı savaşmaları gerektiğini söyledi.

Konuşmasında otokratlar ve despotlara değinen Metsola, “Kıbrıs bölünmüş haldeyken asla tam anlamıyla bütün olamayız” dedi.

Metsola ayrıca öldürülen araştırmacı gazeteciler, Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia ve Slovenyalı gazeteci Jan Kuciak’ı da andı. Galizia’ya atfen ‘Senin hakikat ve adalet için verdiğin mücadele bizim savaşımızdır” dedi.
Kaynak: Times of Malta

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın