Özel Haber

İtalya’da tutuklanan Akan Kürşat için T.C. Dışişleri devrede

Kürşat’ın İtalya’da tutuklanmasının nedeni bir ve/veya birden fazla İngiliz vatandaşının yaptığı şikâyetler olabilir.

Talat Kürşat & Co hukuk bürosundan Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat, ailesi birlikte tatile gittiği İtalya'da yılbaşı öncesinde gözaltına alındı.

Akan Kürşat’ın babası avukat Talat Kürşat’ın talebi üzerine, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na durumu bildirdiği ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın İtalya nezdinde girişim başlattığı öğrenildi.

Kürşat’ın İtalya’da tutuklanmasının nedeni bir ve/veya birden fazla İngiliz vatandaşının yaptığı şikâyetler olabilir.

Hatırlanacağı üzere Ozanköy’de AGA Developments Ltd. ve Gary Robb’dan villa satın alan İngilizler, William George Rene Alcock ve Eleanor Barker Rene Alcock, şirketin ve Robb'un avukatı Talat Kürşat’a KKTC Mahkemeleri'nde bir dava açmış ve Yüksek Mahkeme 24 Aralık 2018’de, 80/2016 numaralı davada kararını açıklamıştı.

2005’de Arapköy'de bir villa alan davacılar, AGA Developments Ltd. ve Gary Robb’un avukatı Talat Kürşat’a villa için gönderdikleri paranın avukat tarafından Robb ve şirketine ödemediğini ve avukatın parayı kendi hesabında tuttuğunu iddia etmişti. İstinafta davacıların ısrarlı taleplerine rağmen 64,755 sterlini iade edilmediğine, paranın avukat Talat Kürşat'ın zimmetine veya kendi hesabına geçirdiği sonucuna varılmıştı.

Söz konusu Mahkeme kararına rağmen ödemenin halen yapılmamış olabileceği, İngiliz davacıların Avrupa Polis Teşkilatı, Europol nezdinde zamanında yaptığı bu şikâyetin dışında yeni başka şikâyetlerin yapılmış olabileceği veya Gary Robb'un İngiliz polisine bazı ifşaatlar yapmış olabileceği ihtimaller arasında değerlendiriliyor.

İngiliz uyuşturucu satıcısı Gary Robb, 2004-2005 yılları arasında Girne'de eski Rum malları üzerine 335 lüks villa inşa etmeye başlamış, evlerin birini bile bitirmeyen Robb, 2009’da uyuşturucu satışı yapmaktan İngiltere'de 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Gary Robb'un 2011’de aleyhine Avrupa Tutuklama Emri çıkarılmış, güney Kıbrıs'a iade edilmesi talep edilmiş ve İngiltere tarafından güney Kıbrıs’a iade edilmişti. Rum Mahkemesi Robb’u 11 ay hapis cezasına çarptırmış ve cezayı çekmesinin ardından Robb İngiltere'ye deport edilmişti.

İngiliz polisi, yaklaşık 400 İngilizin AGA Development ile yapılan anlaşmalarda toplamda 40 milyon euronun üzerinde para kaybettiğini hesaplamıştı.

Robb'un İngiltere’deki uyuşturucu ticaretinden haftada 5.000 ila 10.000 sterlin arasında para aldığı ve daha sonra bu paraları kuzey Kıbrıs'a gönderildiğini iddia edilmişti.

Avukat Akan Kürşat, CTP Girne milletvekili, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı avukat Fazilet Özdenefe’nin eşidir. Avukatın güney Kıbrıs’a rahatlıkla gidip geldiği, İtalya’ya da güney Kıbrıs’tan gittiği, Avrupa Yakalama Emirlerinin tüm AB üyesi ülkelerde geçerli olduğu biliniyor.

Güney Kıbrıs makamlarına olası emrin ulaşıp ulaşmadığı, ulaştıysa gözaltının neden güney Kıbrıs’ta değil de İtalya’da yapıldığı veya başka bir olay ve başka yeni şikâyetler nedeniyle mi gözaltının yapıldığı henüz bilinmiyor.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın