Özel Haber

Kanunsuzluklar koyu!

Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin her yerinden kanunsuzluk akıyor...

Kıbrıs Türk Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davayla Çatalköy-Esentepe Belediyesi tarafından mühürlenen sahile yakın inşaatın ardından, gözler Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapımı devam eden diğer 3 projeye çevrildi.

Mühürlenen, levhası bile olmayan inşaatı yapan şirketin Storymaster Tourism Ltd. olduğunu belgeleyen Mikro-Makro, 8 hissedarı olan şirketin ortaklarının çoğunun Belarus ve İsrail uyruklu olduğunu tespit etti.

Dava açılan ve mühürlenen inşaat dışında yapımına devam eden 2 konutta mal sahibinin İsrail uyruklu KKTC vatandaşı Zeev Ofiri ve diğerinde mülk sahibinin Zeev Ofiri’nin % 49 ortak olduğu Zevol Estate Ltd. olduğunu belirleyen Mikro-Makro, 3 bina inşaatının her birinin levhasında proje mimarının Seher Kuyucu; proje mühendisinın, 2019 yılının Temmuz ayında sahte evrakla üzerine mal geçiren, 2021 yılında 10 sene hapis cezası alan ve cezasını çekmekte olan Mehmet Eminoğlu ve müteahhit firmanın Korman Construction olduğunu gözlemledi. Bina projelerinin elektrik müteahhitliği ise Trioline Electric Ltd. tarafından yapılıyor. 

Binalardan birinin, vaziyet planına uygun yapılmamış olduğu görünüyor

Zevol Estate Ltd'nin mal sahibi olduğu binanın, bina vaziyet planına uygun yapılmadığı öğrenildi.


Elektrik direği çekmek yasak ama çekildi; elektrik direklerine kamera montajı yasak fakat yapıldı

3 binanında aynı gün, 22.03.2022 tarihli izinle yapıldığı belirlenirken, deniz kaplumbağalarını yön bulma zorluğu yaşamaması için aydınlatma öğelerinin ancak 60 cm. yükseklikte olması gereken özel çevre koruma bölgesine genel standartlarda elektrik çekildiği, yüksek elektirik direklerinin üzerine kanunsuz olarak güvenlik kamerası da konulduğu görüldü. 

Kent Güvenlik Sistemleri Kurulu'nun elektrik direklerine kamera kurulumuna izin vermesi söz konusu olmadığına göre kameralar izinsiz takılmış olmalıdır.

Zeev Ofiri’nin ve Zevol Estate Ltd'nin mal sahibi olarak göründüğü 3 yapının da Ekolojik Etki Değerlendirme kararı olumsuz

Çere Koruma Dairesi tarafından verilen Ekolojik Etki Değerlendirme kararı 'olumsuz' olan yapıların Şehir Planlama Dairesi’nden ALG1, ALG2, ALG3 numaraları ile nasıl onay aldığı ise henüz bilinmiyor.


Korman Construction Direktörü Günay Çerkez 

Korman Construction Direktörü Günay Çerkez: “İzin, onay konuları bizim sorumluluğumuzda değil’

Tampon bölge koruma zonu, zone 4’te bulunan 3 yapının da müteahhitliğini yapan Korman Construction’ın Direktörü Günay Çerkez, Mikro-Makro’nun konuyla ilgili sorularına cevaben ‘İzinler konusunda bizim mesuliyetimiz yok. Müteahhit hiçbir zaman projenin izni var mı yok mu sormaz, araştırmaz. İzin, onay konuları bizim sorumluluğumuzda değil’ dedi.

Yasa dışı teraslama ve ağaç kesimi yapılıyor, karavan ve ateş yakma/mangal yapma yasağına uyulmuyor

Yasa dışı teraslama Arpalıklı İnşaat tarafından yapılıyor

İnşaatların karşısında yasaya aykırı olarak Arpalıklı İnşaat tarafından teraslama yapıldığını teyit eden Mikro-Makro ekibi, bölge sahiline karavan girmesi yasakken karavanların girebildiğini ve sahilde ateş yakılması yasakken mangal yapıldığını da gözlemledi.


İzinsiz teraslama Arpalıklı İnşaat tarafından yapılıyor

Alagadi Özel Çevre Koruma Yönetim Planları’nın eski ve 2023 yılında revize edilen son versiyonuna göre karasal koruma alanına karavanların girmesi yasak. Ancak karavanlar yasak olan bölgeden geçip kıyıya park ediyor. 

Öte yandan sahilde mangal yapmak da yasak ve mayıs ayından ekim ayına kadar, 20:00-08:00 arası kaplumbağa koruma alanı kamuya kapalı. Bu yasaklara rağmen sahilde öğle saatlerinden itibaren mangal yapanlara rastlanıyor ve karavanlar da alanda geceleyebiliyor.


İzinsiz balıkçılık yapılıyor

Mikro-Makro, Alagadi Çevre Koruma Bölgesi kıyılarına yakın izinsiz balıkçılık da yapıldığını da tespit etti.

Bölgenin biraz ilerisinde denizde ihalesiz yakıt alımı yapılıyor

Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin biraz ilerisinde, Teknecik Elektrik Santrali için denizde ihalesiz yakıt alımı yapıldığı görülürken, Mikro-Makro ekibi her yerinden kanunsuzluk akan Alagadi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde insan ticareti yapan tekneler olup olmayacağını ihtimal olarak devre dışı bırakmadı!

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın