Dünya

Putin için ‘organize suç çetesi lideri’ tanımlaması

Ölen Rus muhalif Aleksey Navalni’nin eşi Yulia Navalnaya Avrupa Parlamentosu’nda konuştu.

Rusya'da Kuzey Kutbu yakınlarındaki bir hapishanede 16 Şubat’ta hayatını yitiren Rus muhalif Aleksey Navalni’nin ölümü üzerinden 12 gün geçtikten sonra, eşi Yulia Navalnaya’nın Avrupa Parlamentosu’nda bugün yaptığı konuşma Avrupa milletvekilleri tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya 2 yıl önce başlattığı savaşı ‘acımasız ve sinsi bir savaş’ olarak nitelendirdi 

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Aleksey Navalni’yi ‘ilk kez öldürmeye çalışması sonrasında Almanya’da yürümeyi ve yazmayı tekrar öğrendiği’ni hatırlatan Navalnaya, Rusya’nın Ukrayna’ya 2 yıl önce başlattığı savaşı ‘acımasız ve sinsi bir savaş’ olarak nitelendirdi. 

Bütün dünyanın Ukrayna’nın yardımına koşmasına, Ukrayna’ya silah ve para yardımlarına ve yaptırımlara rağmen Putin’e hiçbir şey olmadığını, daha kötüsü herkesin savaşa alıştığını ve birçok insanın Putin'in hiç mağlup edilemeyeceğini düşündüğünü ifade etti.

Navalnaya, ‘Putin’in kocası Navalni’yi öldürdüğü’nü, Navalni’nin Putin’in emriyle üç yıl boyunca taş bir hücrede açlıktan öldüğünü, dış dünyayla bağlantısının kesildiğini, hapishane ziyaretlerinin, telefon görüşmelerinin engellendiğini ve hatta mektuplarının alıkonulduğunu söyledi.

Navalnaya, ‘Ve sonra onu öldürdüler. Ondan sonra bile vücudunu istismar ettiler ve annesini istismar ettiler’ dedi.

‘Eşim bir mucitti. Putin'i gerçekten yenmek istiyorsanız, yenilikçi olmalısınız’

Eşinin bir ‘mucit’ olduğunu dile getiren Yulia Navalnaya, Rusya’da muhalif bir siyasetçi olarak Aleksey Navalni’nin kimsenin kendisi ile röportaj yapmaya yanaşmadığı bir ortamda, seçim reklamları çekilmesinin engelleneceği, toplantılara gelen seçmenlerin eşi ile birlikte tutuklanacağı bir Rusya’da, Navalni’nin fikirleriyle milyonlarca insana ilham vermeyi başardığını kaydetti. 

‘Bir politikacıyla değil, eli kanlı bir gangsterle karşı karşıyasınız. Putin, organize bir suç çetesinin lideridir’

‘Putin'i gerçekten yenmek istiyorsanız, yenilikçi olmalısınız’ diyen Navalnaya şöyle devam etti:

‘Putin'e öncekilerden farklı olmayan başka bir kararla veya başka bir dizi yaptırımla zarar veremezsiniz. Ahlakı ve kuralları olan, prensip sahibi biri olduğunu düşünerek Putin’i yenemezsiniz. Putin öyle biri değildir ve Aleksey bunu uzun zaman önce fark etti. Bir politikacıyla değil, eli kanlı bir gangsterle karşı karşıyasınız. Putin, organize bir suç çetesinin lideridir. Buna zehirleyiciler ve suikastçılar da dahildir ancak hepsi sadece Putin’in kuklalardır. En önemlisi, Putin'e yakın insanlar, arkadaşları, ortakları ve mafyanın parasını koruyanlardır.’ 

Mali soruşturmalarla, Putin ve arkadaşlarının ülkelerinizdeki mafya ortakları ve paralarını saklamasına yardımcı olan avukatlar ve finansörlerle mücadele edin uyarısı

‘Sizler ve biz, hepimiz bu suç çetesiyle savaşmalıyız. Ve buradaki siyasi yenilik, siyasi rekabet yöntemlerini değil, organize suçla mücadele yöntemlerini uygulamaktır. Diplomatik notlarla değil, mali entrikalarla ilgili soruşturmalarla; endişeli olduğunuza yönelik açıklamalarla değil, ülkelerinizdeki mafya ortakları, Putin ve arkadaşlarının para saklamasına yardım eden ketum avukatlar ve finansörlerle [mücadele edilmelidir]…’

Ayrıca, "bu mücadelede güvenilir müttefikleriniz var; Putin'e, savaşa, Putin'in getirdiği kötülüğe karşı olan on milyonlarca Rus var" diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

"Putin ülkeme yaptıklarının hesabını vermeli. Putin komşu barışçıl ülkeye yaptıklarının hesabını vermeli. Ve Putin, Aleksey'e yaptığı her şeyin hesabını vermeli. Kocam geleceğin güzel Rusya'sının neye benzeyeceğini görmeyecek, ama biz görmeliyiz. Ve onun hayalini gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım, kötülük yenilecek ve bu güzel gelecek ortaya çıkacak.”
Kaynaklar: Navalni'nin Basın Sözcüsü X hesabıAvrupa Parlamentosu

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın