Özel Haber

Tıp Fakültesi açma izni için Turgay Avcı ve Mehmet Hasgüler’in binlerce dolar aldıkları iddia edildi

KSTU'ya Tıp Fakültesi açma izni için zanlılar Turgay Avcı ve Mehmet Hasgüler’in para aldığını Mahkeme'ye beyan eden Savcılık, zanlı Avcı ve zanlı Hasgüler için 3 gün tutukluluk talep etti. Yargıç zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Mali Polis’in Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi‘nde (KSTU) başlattığı sahte fatura ile yolsuzluk soruşturmasında dün gözaltına alınan YÖDAK Başkanı Turgay Avcı ve YÖDAK Yönetim Kurulu eski üyesi Mehmet Hasgüler, bugün Polis’in tutukluluk müracaatı için Lefkoşa’da Mahkeme’ye çıkarıldı.

Zanlı 1 Turgay Avcı’nın Mahkeme’ye gelmesinin elverişli olmadığına dair doktor raporu olduğunu söyleyen Savcılık, tanık kardiyolog, Dr. Hakan Debeş’i sorguladı. 

Dr. Hakan Debeş: Turgay Avcı en erken pazartesi günü anjiyo olacak

Dr. Debeş zanlı Avcı’nın göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye geldiğini, tansiyonunun 16,5/10 olduğunu ve tansiyonun yüksek kalmaya devam ettiğini, daha önce sanal anjiyo yaptıran zanlı Avcı’nın yüksek risk grubunda olduğunu kaydetti. 

Avcı’ya en erken pazartesi anjiyo yapılacağını ifade eden doktor, bu şartlar altında önlem alınsa bile zanlıyı Mahkeme’ye getirmenin tehlikeli olduğunu söyledi. Dr. Debeş’in zanlı Turgay Avcı için hazırladığı rapor Yargıca sunuldu.

YÖDAK Yönetim Kurulu üyeleri olarak zanlıların nüfuzlarını kötüye kullandığı, para karşılığında Tıp Fakültesi açma izni verdikleri iddia edildi

Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği’nden Polis Memuru Ortunç Özbaylı, zanlı 1 ve zanlı 2’nin Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde iltimas karşılığı para almakla suçlandıklarını, 2 zanlının da nüfuzlarını kötüye kullanarak, söz konusu üniversiteye Tıp Fakültesi açılması izni verdiğini kaydetti. 

"Turgay Avcı iki kez 5 biner dolar; Mehmet Hasgüler bir kez 4 bin dolar aldı"

Özbaylı, Turgay Avcı’nın üniversiteden iki kere 5 biner dolardan 10 bin dolar, zanlı 2 Mehmet Hasgüler’in ise bir kez 4 bin dolar aldığını, 03.03.2023 tarihinde Turgay Avcı’nın evrak karşılığı 5 bin dolar aldığını ve 13 Mart 2023 tarihinde de Avcı’nın ödeme aldığını ve üniversitenin Tıp Fakültesi’nin 14 Mart 2023’de açılması için onay verildiğinin tespit edildiğini belirtti. 

Alınması gereken ifadeler olduğunu kaydeden tahkikat memuru Özbaylı, zanlıların başka paralar alınıp alınmadığını araştırmaya devam ettikleri için Avcı ve Hasgüler’e 3’er günlük tutukluluk talep etti.

2 zanlının da iddiaları reddettiğini ifade eden Savcılık, tahkikatın çok yeni olduğu ve kamu menfaati açısından elzem olduğu gerekçeleriyle 3 günlük tutukluluk talebini yineledi.

Zanlı 1 Turgay Avcı’nın avukatı KSTU’de tahkikatın 5 Şubat’ta başladığını ve bazı tutuklamalar yapıldığını ancak İddia Makamı’nın tahkikatının yeni olduğunu söylemesini sorguladı. Polis memuru Ortunç Özbaylı, söz konusu tahkikatın başka bir tahkikat olduğunu ve bu soruşturmanın 7 Mart’ta başladığını açıkladı. Zanlı Avcı’ya bir başka biri tarafından iftira atılmış olabileceği iddialarını reddeden Polis, avukata ‘bu sizin iddianız’ dedi. Polis, tahkikat kapsamında en kısa sürede 7 ifade daha alacaklarını beyan etti.

Kayıtlarda zanlılara ödeme yapıldığına dair notlar var

Zanlı 2 Mehmet Hasgüler’in avukatının sorusu üzerine memur Özbaylı, zanlının sadece ödeme aldığına dair incelenen bir evrakta isminin geçmediğini aynı zamanda aleyhinde bir ifade de olduğunu söyledi. İfadelerin dışında kamera kayıtlarını da inceleyeceklerini belirtti. 

"Tutuklu zanlıların titri, mesleği önemli değildir. İlk kriter şüphedir. Yüksek mevkideki kişiler tahkikata daha çabuk müdahale edebilir"

Zanlı Hasgüler’in avukatının ‘sanık tahkikata etki etmeyecek biri. Profesördür. Kitapları var. Sabıkası yok. Güvenilir biridir’ şeklindeki ifadelerine cevaben Savcı, ‘tutuklu zanlıların titri, mesleği önemli değildir. İlk kriter şüphedir. Yüksek mevkideki kişiler tahkikata daha çabuk müdahale edebilir’ dedi. 

Aranan emareler ve para alışverişleri olduğunu söyleyen Savcılık Makamı, zanlıların soruşturmaya doğrudan müdahale edebileceklerini kaydetti.

Huzurundaki olguları değerlendiren Yargıç, 5 Şubat 2024’deki soruşturma ile 7 Mart 2024’de başlatılan soruşturmaların farklı olduğunu, üniversiteye Tıp Fakültesi açılması için ödeme alındığına mahsuben fişler tespit edildiğini, bu paraların zanlılara ödendiğine dair şahadet temin edildiğini söyleyerek, meselenin ‘ciddi ve Ağır Cezalık bir mesele olduğu’nu, tahkikatın 2 gün önce başladığını, 7 tanık dinleneceğini, alınan paraların akıbetinin araştırılacağını ve bu nedenle zanlıların serbest kalmasının tahkikatı etkileyebileceğini belirtti ve 2 zanlıya da 3 gün tutuklu kalmaları emrini verdi.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın