Dünya

19 yaşındaki genç kadın sürdüğü hafif uçakla dünyanın çevresini dolaştı

19 yaşındaki İngiliz-Belçikalı pilot Zara Rutherford, hafif uçakla tek başına dünyanın çevresini dolaşan en genç kadın oldu.

Genç havacı Zara Rutherford, dünyayı tek başına uçan en genç kadın oldu.

İngiltere-Belçika uyruklu 19 yaşındaki genç, perşembe günü batı Belçika'daki Kortrijk-Wevelgem Havalimanı'na indi. 52.000 kilometreyi aşan 41 ülkelik destansı bir yolculuğu tamamlayan genç kadın iki Guinness Dünya Rekoru kırdı.

Kötü hava koşulları yüzünden turunu iki ay gecikmeli tamamlayan Rutherford'ı Belçika'nın Kortrijk-Wevelgem havaalanına inişinde ailesi ve gazeteciler karşıladı.

Bir ay Alaska'da, 41 gün de Rusya'da mahsur kalan Rutherford, inişinde kendisini karşılayanlara "gerçekten çok çılgıncaydı, daha tam olarak algılayamadım" dedi.

Rutherford'a inişinde, bir Belçikalı akrobatik uçuş ekibinden dört uçak eşlik etti.

Genç kadın düzenlediği basın toplantısında toplam 51 bin kilometrelik turu yapmaya karar verdiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

"En zoru, Sibirya üzerinden uçmaktı, hava çok soğuktu, yerde eksi 35 dereceydi. Motor arızalansaydı, bana ulaşmaları saatler sürerdi, sağ kalamazdım herhalde" dedi.

Rutherford 18 Ağustos 2021'de Shark ultra hafif uçakla yola çıktığında, yolculuğunun üç ay süreceğine inanıyordu.

Ancak, hem Alaska hem de Rusya'da "vize ve hava sorunları" nedeniyle aylarca süren gecikmeler programını sekiz hafta geriye itti.

Yaşadıklarını herkese anlatmak için sabırsızlandığını kaydeden Rutherford, çılgın bir şey yapmak isteyenlere "fırsatınız varsa, hiç durmayın" tavsiyesinde bulundu.

Annesi ve babası da pilot olan Zara Rutherford, yaptığı turun, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarında çalışmaya ilgi duymaları için kız çocuklarına ilham kaynağı olmasını umuyor.

Tek başına uçakla dünyanın çevresini dolaşan en genç kadın unvanı, daha önce  Amerikalı pilot Shaesta Waiz'e aitti. Waiz 2017'te bu turu yaptığında 30 yaşındaydı.

Rutherford, 2017'de refakatsiz dünyayı dolaştığında 30 yaşında olan Amerikalı Shaesta Waiz'in rekorunu kırmakla kalmadı, aynı zamanda mikro hafif bir uçakla dünyanın çevresini dolaşan ilk kadın unvanını da aldı.

Aynı zamanda dünyayı tek başına uçan ilk Belçikalı oldu.

Rutherford bilgisayar mühendisliği okumak için eylül ayında üniversiteye gitmeyi planlıyor. Ebeveynlerinin ikisi de pilot olmasına ve 14 yaşından beri uçmayı öğrenmesine rağmen, Rutherford ilk lisansını 2020 yılına kadar alamadı.

Genç kadının yolculuğa çıkışındaki ana hedeflerden biri havacılıkta kadınlara daha fazla görünürlük sağlamaktı.

Rutherford, Uluslararası Kadın Havayolu Pilotları Derneği'nin (ISA) rakamlarına göre, dünya çapındaki havayolu pilotlarının sadece %5.1'inin kadın olması gerçeğinden duyduğu hayal kırıklığından bahsetti.

Yolculuğunun daha fazla kadını havacılıkta kariyer düşünmeye teşvik edeceğini umuyor.

Yolculuğunu tamamladığı iki kişilik ultra hafif uçakta, seyahatin sponsorlarından biri olan Shark Aero tarafından ikinci yolcu koltuğunun oturacağı yerde ek bir yakıt deposu gibi özelleştirmeler yapıldı.

Rutherford'un resmi web sitesi Fly Zolo'ya göre, uçak 140 knot optimum seyir hızına sahip ve entegre bir paraşütle donatıldı.
Kaynak: CNN

 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın