Kıbrıs

Avvakum Manastırı'nın iki papazına 14 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Papazlardan biri kara para aklamakla da suçlanıyor.

19 suçlamayla güney Lefkoşa Bölge Mahkemesi'nde yargılanan Avvakum Manastırı'nın iki papazı Nektarios ve Porphyrios haklarındaki iddianameye göre, papazlar 14 yıla kadar hapis cezası alabilir.

37 yaşındaki papaz Nektarios, 2020'den bu yana Avvakum Manastırı'nın ve Fterikoudi'deki Ayios Nikolaos Kilisesi’nin parasını zimmetine geçirmek, kara para aklamak, vergi kaçakçılığı, hırsızlık ve polisin ifadesini alacağı mülkün kiracısını arayarak polis soruşturmasını etkilemekle suçlanıyor.

30 yaşındaki papaz Porphyrios ise hırsızlık, zimmetine para geçirmek ve Nektarios’la birlikte tatildeyken vergi kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor.

Daha ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalan manastır başpapazı Nektarios kira gelirini beyan etmediği ve KDV ödemediği için vergi kaçakçılığı yapmakla da suçlanırken, kira belgesini aldığı kişiden kimseye bilgi vermemesini istediği iddia ediliyor.

Nektarios’un manastırın hesabına inananların katkılarından, ürün satışlarından ve Manastırın diğer faaliyetlerinden toplam 196.149,55 euro tutarında para aldığı ve söz konusu tutarı banka hesaplarına yatırmak yerine kendi zimmetine geçirdiği ileri sürülüyor.

Papaz hakkındaki en ciddi suçlamanın kara para aklamak olduğunu yazan Fileleftheros gazetesi, Nektarios’un 5 Mart 2024'te Avvakum Manastırı'nın başpapazı iken, 806.660 euro tutarındaki parayı yasa dışı olarak elinde bulundurmakla suçlandığını ve bunun çalındığına dair makul şüpheler olduğunu kaydetti. Papaz aynı zamanda söz konusu miktarı yasa dışı faaliyetlerden elde edildiğini bilerek bulundurmakla suçlanıyor.

Nektarios, 2021 ve 2022 yıllarına ait geliri için sahtekârlıkla yanlış vergi beyannamesi vermekle, Limasol'daki mülkünün kiralanmasından elde ettiği 2021 yılındaki toplam 16.400 euro, 2022'de 7.000 euro gelirini vergi beyannamesinde beyan etmeyi gizlemekle de suçlanıyor. 

Teminatla serbest bırakılan papazların yargılanmasına 27 Eylül’de devam edilecek.

Kaynaklar: FileleftherosAlpha News

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın