Kıbrıs

Bir ilk: 20 Temmuz’da Yunanistan Başbakanı Miçotakis güney Kıbrıs’a geliyor

Fileleftheros gazetesi, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Harekatı'nın 50’inci yılında ilk kez bir Yunanistan Başbakanı’nın güney Kıbrıs'taki anma törenlerine katılacağını duyurdu. 

20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’inci yıl dönümünde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kuzeydeki kutlama törenlerine katılacakken, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de 20 Temmuz anma törenleri için güney Kıbrıs’ta olacağı bildirildi.

Ada’da ilk kez 20 Temmuz'da bir Türkiye Cumhurbaşkanı ve bir Yunanistan Başbakanı kuzey ve güneyde olacak…

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis’in davetiyle adaya gelecek olan Kiriakos Miçotakis, ‘1974 Türk işgaline yönelik etkinliklere katılan ilk Yunanistan Başbakanı olacak.’ 

Bunun bir ilk olduğu belirtilen haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kıbrıs'a gelmeden önce Astana, Kazakistan ve ardından Azerbaycan'a resmi ziyaretlerde bulunacağı hatırlatıldı ve zaten ‘işgalci rejimin yetkilileri’ olarak "bakanlar"ın temaslar ve toplantılar için Azerbaycan'a gitmeye başladığı kaydedildi. 

Gazete, Erdoğan'ın 20 Temmuz'da 'sözde devlet'in Türk Devletleri Teşkilatı’na tam üye olacağını duyurarak, çıtayı daha da yükseltmesinin beklendiğini ileri sürdü

Erdoğan’ın, 'adım adım' taktiğiyle, ‘sözde devlet’in Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci statüsüyle katılımı konusunda 'başarılarına' değinmesinin ve ‘sözde devlet’in teşkilata tam üye olacağını duyurarak, çıtayı daha da yükseltmesinin beklendiği ileri sürüldü.

Erdoğan'ın kutlamalar için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'i de ‘işgal altındaki topraklara’ davet ettiği hatırlatılan haberde, kutlamalara Türkiye'den diğer siyasi liderlerin de katılmasının beklendiği belirtildi.

50’inci yıl dönümünden 10 gün önce Erdoğan ve Miçotakis’in Washington'da NATO Liderler Zirvesi'nin (9-11 Temmuz) oturum aralarında bir araya geleceği kaydedildi.

AGİT'de Yunanistan'ın tuutmunda bir değişiklik olmazsa Kıbrıs Cumhuriyeti Maltalı adayların seçilmesi için çalışacak

Türkiye ve Yunanistan’ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçimlerinde AGİT Genel Sekreteri olarak Türkiye Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu'nun; AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörlüğü'ne de Yunanistan Dışişleri Bakanlığı diplomatı Mania Telalian'in seçilmesi için ortak kampanya yürütmesi konusunda, güney Kıbrıs’ın Sinirioğlu'nun seçilmesini desteklenmesine razı gelmeyeceği ve Yunanistan’ın tutumunda bir değişiklik olmazsa Maltalı adayların seçilmesi için çalışacağı kaydedildi.

Haberde ayrıca BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs Özel Elçisi Maria Angel Holguín Cuéllar'ın sözleşmesi 8 Temmuz’da sona ermeden hamle yapmaya hazırlandığı, 4’lü konferansın Türkiye’nin tepkisine göre ihtimal dışı bırakılmadığı belirtildi.

Genel Sekreter’in özel elçisi Maria Angel Holguín Cuéllar'ın 27-28 Haziran'da gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi'ne katılmak üzere bu hafta Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Hristodoulidis'in de hazır bulunacağı Brüksel'e gideceği; Holguín’in KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la da yurt dışında görüşeceği kaydedildi. Haberde, Ersin Tatar'ın Holguín’le görüşmemek için bu aralar sürekli yurt dışına seyahat yaptığı da öne sürüldü.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın