Özel Haber

CTP 'Alev Alev' Yanıyor!

Olay göründüğünden çok daha organize bir faaliyetin sadece bir kolunu oluşturmaktadır...

Kıbrıs Capital Bank’ın Kurumsal İletişim Müdürü olarak çalışan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi Üyesi ve CTP Kadın Örgütü Lefkoşa İlçesi Başkanı Alev Şensoy’un sahte içerikte yayınlar yapan ‘Kıbrıs En Son Haber’ adlı 'haber sitesi'nin Facebook sayfasının yöneticisi olduğu belgelendi.

Tekin Arhun-Ömer Arhun kardeşler aleyhinde yaptığı yayınlar nedeniyle şiddete uğradığı yönünde Polis’e ifade veren ve şikâyette bulunan, hakkında sahte yayınlar ve sahte hesaplardan yalan içerikte yorumlar yapılan Kıbrıs Gerçek’in Genel Yayın Yönetmeni Çağlar Yüksel’in ulaştığı belgeler tartışmasız doğrudur. 

Ancak olay göründüğünden çok daha organize bir faaliyetin sadece bir kolunu oluşturmaktadır. 

‘Kıbrıs En Son Haber’ haber portalının Facebook sayfasında ki haber sonrasında sayfa hemen kapatılmıştır ve başka birkaç sahte Facebook haber sayfasında daha sahte haberleri yayanların ‘Capital Kıbrıs’ adındaki sayfa ile bağlantıları olduğunu belirledik.

Capital Group logosu ile yayında olan Capital Kıbrıs sayfası, kapak fotoğrafında Capital Bank, Capital Insurance, Capital Auto, Capiton Construction Ltd, Trust Capital Reinsurance, Starling ve Nissan logolarının yayımlandığı bir sayfadır. Sayfa takipçileri arasında Capital Group Başkanı Tekin Arhun’un ‘Tekin Türkay’ adını kullandığı şahsi Facebook hesabının ve Alev Şensoy'un kendi hesabının da bulunduğu Capital Group’un resmi sayfasıdır.

Başka bir deyişle, Capital Kıbrıs sayfası açık bir şekilde Tekin Arhun’un sahibi olduğu şirketlerin bütününü temsil eden Capital Group’un sayfasıdır. 2021 yılından bu yana yayındadır.

Bu sayfaya, Arhun aleyhinde yapılan belgeli yayınlara karşı saldırı amaçlı sahte haberler yapanların yanı sıra bu sahte haberlerin altına yorum yapan sahte hesaplar da üyedir. 

Tespit ettiğimiz, Polis’e birçok kez ihbar ettiğimiz ve yalan içerikte yorumlar yapan ve Capital Kıbrıs’ın üyesi olduğu hesapların bir kısmı şunlardır:

Maurenn Demirsoy
Gaye Güçlü
Gürsel Arda Tekin
Zeynep Eda Kaygın

Bu ilginç durum Lefkoşa Adli Şube Müdürü olan, daha önce Polis’in özel şube eski başkanlığını yürüten Ediz Aytan’a defalarca bildirilmiştir. Buna karşın Polis Tekin Arhun’un ve Ömer Arhun’un ifadelerini almamıştır. Ediz Aytan hangi gerekçe ile şikâyetçilerin ifadeleri doğrultusunda Tekin Arhun ve Ömer Arhun’un ifadelerini ısrarla almamayı tercih etmiştir? 

2017 yılından bu yana Capital Bank bünyesinde çalışan Alev Şensoy’un özellikle Tekin Arhun’a yönelik belgeli yayınlar yapan gazetecileri hedefleyen bir sahte haber sayfasının yöneticisi olması ve bazı diğer sahte haber sayfalarının ve sahte yorumcularının aynı zamanda Capital Kıbrıs Facebook sayfası üyesi olması elbette çok tartışılacak ve yargıya götürülecek bir olaydır.

Capital Bank’ın sahibi yıllardır farklı Mahkeme kararları ile suç işlediği tespit edilmiş ve son olarak 2 senedir Ağır Ceza’da yargılanan bir kişidir. 

Çağlar Yüksel Polis’teki ifadesine göre, kendisine saldıranların Tekin Arhun, kardeşi Ömer Arhun ve Mahmut Şimşekatan tarafından azmettirildiğini iddia etmektedir. 

Polis tarafından şu ana kadar nedense araştırılmayan bu iddiaların doğru olduğu, Tekin Arhun ve Ömer Arhun'un yalan yayınlarla bağlantıları olduğu tespit edilirse Arhun’lar kendilerine bağlı hareket eden sahte içerik ürettirmekle, şiddet kolu olan bir suç örgütü gibi hareket etmekle, suç işlemeyi tahrik ve teşvik etmekle, ağır suçları işlemek için gizli ittifaklar kurmakla ve Ağır Ceza’da yeni bir suçlamayla karşı karşıya kalabilecekler mi?

Alev Şensoy’un bu sahte hesapların gerçek kullanıcılarının kimler olduğunu, Tekin Arhun’un bu yalan haberlerin yapılması için kimlere ne kadar para ödediğini, Kıbrıs Capital Bank’da ve başka diğer yerlerde kimlerin bu organizasyonun içerisinde olduğunu Polis’e vereceği ifadede açıklamasını beklemek çok mu saflık olur?

Tekrar soralım: Alev Şensoy Arhun hakkında haber yapanları hedefleyen biri kesin ve belki başka sayfaların da nasıl yöneticisi olabiliyor? 

Capital Bank Kurumsal İletişim Müdürü olma görev tanımına Tekin Arhun’a yönelik yapılan belgeli yayınlara ve mahkeme kararlarına karşı sahte haberlerle algı operasyonu yönetimini üstlenmek de mi giriyor? 

Bir parti meclisi üyesi olarak siyasi bir şahsiyet, sahte yayınları yönetmekten ve suç işlemek için gizli ittifaklar kurmak gibi büyük riskler almaktan neden çekinmemiştir?

UBP’lilerle arası bir hayli iyi olduğu bilinen ve kimseye güven beslemediği ileri sürülen Tekin Arhun hangi gerekçelerle Alev Şensoy’a bu kadar güveniyor olabilir? 

Buradan hareketle başka sorular da sormak gerekiyor:

CTP ve Capital Group’un sahibi Tekin Arhun arasında henüz bilmediğimiz yasa dışı bir ilişki mi var? Tekin Arhun’un partiye yasa dışı olarak yaptığı yardımlar mı var?

UBP’de Hüseyin Özgürgün’ün hesabında çıkan yaklaşık 4 milyon TL’nin partinin seçim parası olduğuna yönelik demeç vermesinin ardından CTP’de de kaynağı bilinmeyen paralar mı var? 

Kaynağı ispatlanamayan paralar yoksa şayet, CTP neden UBP, DP ve YDP ile birleşerek partilerin hesaplarının incelenmemesi için af yasası çıkarttı?

CTP’nin parti bilançolarında açıklayamadığı rakamlar yoksa parti neden 31/05/2023 tarihinde yürürlüğe giren, 33/2023 sayılı Siyasal Partiler (Değişiklik) Yasası olarak bilinen, “4 Kasım 2015 tarihinden sonra gerçekleştirdikleri ve/veya tamamladıkları ilk genel kongrelerine ilişkin olarak geçmiş dönemi de kapsayacak şekilde yapılacak olan Yüksek Mahkemenin mali denetimi ve Sayıştayın incelemesinde ve makbuzlara ilişkin kurallarda bu Yasa kuralları uygulanmaz” maddesinin de yer aldığı af yasasının Meclis’ten geçmesi için UBP, DP ve YDP ile birlikte hareket etti?

CTP niçin partisinin hesapları üzerinde Yüksek Mahkeme’nin mali denetim yapmasını ve Sayıştay'ın inceleme yürütmesini engelleyecek bir af yasası çıkartılmasına destek oldu? Ana muhalefet partisi olarak birçok spekülasyonun ortaya çıkacağını bile bile neden UBP, DP ve YDP ile iş birliği yaptı?

İktidardaki koalisyon hükümetine bunca yolsuzluk içinde hiçbir güven kalmamışken CTP’den beklenilen yeni hayal kırıklıkları yaratması ve kafasını kuma gömmesi değil, yurttaşa ve partiye güven sağlayacak adımlar atması, bu ve benzeri iddialarla birlikte kadına yönelik şiddet iddiaları üzerine de hızla harekete geçmesidir.

Alev Şensoy’un polis soruşturmasına bağlı olarak CTP üyeliği askıya alınacak mı, Şensoy Tekin Arhun’la nasıl bir ilişki ağı içerisinde olduğunu Polis’e açıklayacak mı sürekli takipte olacağız.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın