Özel Haber

DAÜ Hasret Benar Balcıoğlu’nu neden koruyor?

DAÜ, [Prof. Dr!] Balcıoğlu’nun doktorasını iptal ederse, üniversite içinde bir içtihat oluşacağından ve bu içtihatın, olası bazı başka sahte diplomalı ‘akademisyen’leri de etkileyeceğinden mi çekiniyor?

Lisans diploması olmaksızın, 2 senelik eğitimle aldığı önlisans diploması ile yurt dışında, eğitim vermeksizin para karşılığı bir ‘şirket’ten master diploması almış görünen ve olmayan bir üniversiteden aldığı sahte master diplomasıyla KKTC’de doçent, doktor ve profesör olmayı başaran Hasret Benar Balcıoğlu dün Mahkeme’ye çıkarıldı.

Daha önce Halkın Partisi'nden Girne milletvekili adayı olarak gösterilen Hasret Benar Balcıoğlu nedense cumartesi günü Mağusa sınır kapısından Ada’ya girmiş ve pazar günü Mahkeme’ye çıkarılmıştı. Mikro-Makro’nun edindiği bilgilere göre avukatı Hasan Esendağlı Mahkeme’de Hasret Benar’ın diplomasının sahte olmadığını ileri sürmüş, Hasret Benar Balcıoğlu şahadetinde aynı iddiayı tekrarlamıştı. 

Hakkında Lefkoşa’da Polis'e şikâyet yapıldığı için mi bilinmez Mağusa Polisi Mahkeme’de elinde yeterli kanıt olmadığı izlenimi yaratmıştı. Öncesinde nasıl bir ön çalışma yapıldıysa Hasret Benar teminatla serbest bırakılmayı ve tutuksuz yargılanmayı da başarmıştı.

Hasret Benar’ın önlisans diploması zaten daha önce yayınlandı. Önlisans diploması meslek okulu diplomasıdır. Üniversitede akademisyen olabilmek için öncelikle 4 senelik lisans eğitimi almak şarttır. Önlisans diploması aldıktan sonra dikey geçiş sınavına girerek ve sınavı kazanarak lisans eğitimi almak mümkündür ancak Hasret Benar Balcıoğlu önlisans sonrası lisans eğitimi almaksızın, önlisans diploması ile dünyanın hiçbir yerinde akredite bir üniversitede master yapamayacağından, para karşılığı diploma satan ve dolayısıyla gerçekte olmayan yurtdışındaki sahte bir üniversiteden master diploması almıştır.

Madem kendisi ve avukatı Hasan Esendağlı master diplomasının sahte olmadığını ileri sürüyor, buyurun master diplomasını aldığı 'Trinity College and University' hakkında uluslararası arenada yazılanların sadece bir kısmına birlikte bakalım:

'Trinity College and University' dünyada para karşılığında sahte diploma vermekle mimlenmiştir. Bu diplomaları satın alanlar da suistmal yapmakla suçlanmakta ve kendilerine doğal olarak müsamaha gösterilmemektedir. Yani kimsenin hay Allah üniversitenin sahte olduğunu bilmiyordum diyecek hali de yoktur. Zira ‘üniversite’ eğitim vermeyen, parayla diploma satan, akredite olmayan, bir ‘diploma değirmeni’dir.

ABD’de bu tip akreditasyondan yoksun ‘kuruluşlar’, ‘diploma değirmeni’ olarak tanımlanıyor. ABD Eğitim Bakanlığı’na göre akreditasyonu olmayan diploma değirmenleri ücret karşılığı, derece, diploma veya sertifika satarlar. Bir yüksek öğretim kurumu olduğunu iddia eden bu şirketler ücret karşılığında gayri meşru akademik dereceler ve diplomalar sağlarlar. Üniversitelere göre çok daha düşük fiyata satın alınan bu 'diploma'lar yasal diploma olarak kabul edilmezler.

2009 yılında sahte diplomalar ve sahte akademik dereceler üzerine uzmanlaşmış, emekli bir FBI ajanı Allen Ezell’in yazdığı bir makalede, ABD'deki diploma değirmenleri listesi de yayımlanmıştır ve bu listede Trinity College and University de bulunmaktadır. 

Allen Ezell, Dr. John Bear ile birlikte ‘Degree Mills’ [Derece Değirmenleri] adlı, 2005 baskılı kitabın ortak yazarıdır.

Oregon eyaleti Trinity College and University'i ilk kez akredite olmayan, dolandırıcı okullar listesine almış eyalettir. 

Bilimsel ve eleştirel araştırmayı teşvik etmek misyonuyla yayın yapan, New York merkezli Skeptical Inquirer dergisinin eski ve dünyaca ünlü yazarlarından Martin Gardner’ın 2017 yılında yayımlanan "'Dr' Bearden's Vacuum Energy", ('Dr' Bearden’in Vakum Enerjisi) başlıklı makalesinde, ‘Trinity College and University’’i "diploma değirmeni"; "binası, kampusü, fakültesi veya başkanı olmayan ve Güney Dakota'daki Sioux Falls'daki bir postane kutusundan işletilen bir İngiliz kurumu" olarak tanımlamıştır. 'Üniversite', Oregon Eyaleti Derece Yetkilendirme Ofisi'ne göre, "muhtemelen" Karayipler'de işletiliyor ve "Louisiana'da ve belki de başka yerlerde de işletiliyordu." 

2015 yılının Kasım ayında Birleşmiş Milletler, "akademik derecelerinin tanınmış bir internet tabanlı ajanstan satın alındığı, akredite bir üniversitede kazanılmadığı"nı tespit ettiği bir personelini kovmuştu. 

O tarihlerdeki Fox News’un haberine göre, BM eski çalışanı Jonathan Michael Philip Blankson BM’ye 'Trinity College and University’den alınma ‘sahte derecelerinin bir fotokopisi’ni sunmuş ve İnsan Kaynakları Bilgi Teknolojileri Bölümü şefi olarak işe alınmıştı. Birleşmiş Milletler yetkilileri kısa süre sonra diplomaların sahte olabileceğini fark etmiş ve çalışan hakkında işten çıkarmadan önce soruşturma başlatmıştı. 

BM’nin Ortak Disiplin Komitesi, bahse konu personelin, eğitim kimlik bilgilerini yanlış bir şekilde akredite bir üniversiteden geliyormuş gibi gösterdiğini ve bunun "önemli bir suistimal oluşturduğunu" tespit ettiğini bildirmiş ve Jonathan Michael Philip Blankson’ın BM’deki işine son verilmişti.

Blankson, Trinity College and University adında bu kez Dover, Delaware’de kayıtlı bir şirketten sahte diplomasını almış ve bu şirketin  web sitesine göre, yüksek lisans derecesi 195 İngiliz Sterlini'ne, yani 2015'de yaklaşık 390 ABD Doları'na mal oluyor ve lisans derecesi sadece 150 pound, yani yaklaşık 300 ABD Doları gerektiriyordu.

Wikipedia’ya göre Sioux Falls, South Dakota’da kayıtlı gibi görünen Trinity College ve Üniversitesi diploma değirmenleri listesine alındıktan sonra Bronte International University adını almıştır ve bu ‘kuruluş’ da deşifre olmuştur.

Bu bilgiler ışığında, Balcıoğlu’nun hiçbir kurum tarafından ciddiye alınamayacak, numarası bile olmayan master diplomasını da yayınlıyoruz.

Biz bu bilgiye nasıl sahip olduysak, Doğu Akdeniz Üniversitesi de rahatlıkla ulaşabilir. Bir akademisyenin önlisans diplomasıyla, akredite olmayan, internet üzerinden diploma satan bir yerden master diploması satın aldığı apaçık ortadayken, DAÜ Senatosu neden Hasret Benar Balcıoğlu’na kendisinin verdiği doktora diplomasını iptal etmiyor? DAÜ, Balcıoğlu’nun doktorasını iptal ederse, üniversite içinde bir içtihat oluşacağından ve bu içtihatın, olası bazı başka sahte diplomalı ‘akademisyen’leri de etkileyeceğinden mi çekiniyor? Ve neden YÖDAK Başkanı Turgay Avcı kamuoyu ile kendi diplomalarını ısrarla paylaşmıyor ve bunca spekülasyona neden oluyor? 

Son olarak, bu konuyu kapatmaya çalışarak Kıbrıs’ın kuzeyindeki eğitim sektörüne en büyük zararın verileceği hiç mi düşünülmüyor? Akademik bir derece kazanmak hiç kolay değil, disiplin, çok çalışma, özveri ve maalesef para da gerektiriyor. Değerli akademisyenler büyük emek vererek, birçok şeyden feragat ederek, manen ve madden yıpranarak o dereceleri almaya hak kazanıyor. Aralarından bazılarının yalan beyanda bulunarak, yanlış yollara saparak, kısa yoldan para karşılığı edindikleri diplomayla aynı konumda tutulması nasıl kabul edilebilir? Bu durum bir kere meşru kabul edildi mi sahte diplomalı, diplomasız öğretim üyeleriyle üniversite öğrencilerine para karşılığı diploma satılması da meşru sayılabilir o halde! Sahte diplomalı öğretim üyelerinin bulunduğu ve ayıklanmadığı bir sektörün hiçbir geleceği olamaz...

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın