Özel Haber

Girne'de Emrullah Turanlı’nın evinin önündeki yasa dışı iskele yapımı durduruldu

Taşyapı’nın sahibi, Ercan Havalimanı işletmecisi Emrullah Turanlı, Girne, Karaoğlanoğlu'ndaki evinin önündeki denizi doldurtuyordu...

Girne Karaoğlanoğlu’nda, Ercan Havalimanı’nın işletmecisi T&T'nin büyük ortağı, Taşyapı İnşaat’ın sahibi Emrullah Turanlı’ya ait olan evin önünde yasa dışı iskele yapılmaya çalışıldığı belirlendi. 

Girne-Çatalköy İmar Planı’na aykırı olarak denizin doldurulması karşısında iskele yapımı Girne Kaymakamlığı ve Girne Belediyesi’nin ortak inisiyatifi ile bugün durduruldu.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’un sosyal medya hesabından yaptığı açıklamadan sonra bölgeye giden Mikro-Makro, iskele yapımının durdurulduğunu fotoğrafladı.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Gerçekten ülkemin bu kadar sahipsiz, kimsesiz zannedilmesine çok öfkeliyim"

“Karaoğlanoğlu bölgesinde sahil yürüyüş yolu projemiz var ve bir süre sonra hayata geçecek.

Bu yürüyüş yolunda 4 hatta koşullar uygun olursa 5 adet de denize doğru ahşap iskeleler planladık ki bölge halkı hem denize daha rahat girsin hem de o iskelelerde balık avlasın, otursun vs.

Ne ilginçtir ki bu iskelelerden birinin olacağı yerde geçmişte Bakanlar Kurulu kararı ile Girne-Çatalköy İmar Planı’na aykırı şekilde kişiye özel bir iskele izni verilmiş ama şartlar arasına ilgili dairelerin de olumlu görüşüne bağlanmıştır ibaresi konmuştur. (standart)

Netice itibarı ile yasal dayanağı olmadığı için yasal olarak yok hükmündeki bir Bakanlar Kurulu kararından bahsediyoruz.

Bugün bir bakıyoruz bir iş aracı geliyor ve denizi doldurmaya başlıyor.

Ne yapıyorsunuz deyince de, Bakanlar Kurulu kararını gösteriyorlar.

Neyse biz ilgili arkadaşlara o bakanlar kurulunun şartlarının eksik olduğunu ve İmar planına aykırılık içerdiği için gerçekleşemeyeceğini anlattık, izinsiz inşaat faaliyetinde bulundukları içinde cezalarını yazıp bu kaçak işlemi durdurduk.

Gerçekten ülkemin bu kadar sahipsiz, kimsesiz zannedilmesine çok öfkeliyim.

Kamuya ait olacak dolayısıyla bugün bu işlemi yapanların da kullanacağı bir iskelenin Girne Belediyesi sahil yolu projesi kapsamında yapılacağının bilinmesine rağmen bu yolu seçenleri anlamıyorum.

Girne Belediyesi olarak yasa dışı alınan Bakanlar Kurulu kararlarını dün de tanımadık ara emri aldık, bugün de tanımıyoruz.

Vatandaşlarımızın bilgisine…”

 

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın