Dünya

Güney Kıbrıs 2026’da doğal gaz ihraç etmeyi planlıyor

AB Enerji Bakanları toplantısına katılan Kıbrıs Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Natasa Pilides açıkladı.

AB Enerji Bakanları toplantısına katılan Kıbrıs Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Natasa Pilides, toplantında Rus doğal gazı yerine alternatiflerin değerlendirildiğini ve yapılan zirvedeki atmosferin Kıbrıs için çok olumlu olduğunu açıkladı.

Parlamentoda konuşan Pilides, Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin (MEB) 12. bloğundaki Afrodit gaz rezervuarından 2026 yılı civarında doğal gaz ihraç etmesinin beklendiğini belirtti.

Natasa Pilides, bir hafta önce AB Enerji Komiseri ile çok yapıcı bir telekonferans yaptıklarını vurgulayarak, Kıbrıs'ın doğal gaz ihracına yönelik olası rolüyle ilgili yazılı ayrıntılı planları sunmasının istendiğini kaydetti.

“Türkiye'ye yönelik tartışmalı boru hattı teknik ve mali düzeyde oldukça zor”

AB'nin doğalgaza ihtiyacı olduğu için Kıbrıs’ın artık sahalarını kullanıp kullanmayacağı sorusuna cevaben bu yönde bir çaba olduğunu söyleyen bakan, Türkiye'ye yönelik tartışmalı boru hattının teknik ve mali düzeyde oldukça zor bir girişim olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kıbrıs gazının ihracat seçenekleri konusunda bakan, rezervuarların İsrail'le birlikte veya ayrı ayrı Mısır'da sona eren boru hatlarına bağlanabileceğini kaydetti. Pilides, çeşitli gaz rezervuarlarından Mısır'a gaz taşıyan boru hatlarını halihazırda kullanan şirketlerle temaslar kurulduğunu ve tartışmaların şirketler tarafından da ilerletildiğini, çünkü altyapıyı program dahilinde, yani üç ila dört yıl içinde geliştirebilmeleri için şirketlerin bu tartışmalara dahil olmaları gerektiğini açıkladı.

Afrodit'ten 3 ila 4 yıl içinde çıkartıacak gaz birinci hedef

Afrodit bloğunda çıkarılacak gaz bu zaman çizelgeleri dahilinde, Kıbrıs'tan doğal gaz ihracatı için birincil hedeftir. Bakan  aynı zamanda Kıbrıs'ın yataklarına ne kadar çok doğal gaz miktarı eklenirse, büyümenin o kadar kolay olduğunu belirtti. 

Pilides, bu yaz, Qatar Petroleum ile ExxonMobil konsorsiyumuna tarafından sismik araştırmaların blok 5'te gerçekleştirileceğini söyledi. Ayrıca, bu ayın 13'ünde Afrodit bloğunda imtiyaza sahip olan Chevron'un planlarının daha ayrıntılı olarak ele alınacağını kaydetti.
Kaynaklar: KYPE - Cyprus Mail

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın