Özel Haber

İddiaları reddeden avukat Mustafa Şener ve 3 diğer zanlı teminatla serbest

Kıbrıs Türk Baralor Birliği’nin ve 4 mahalli baronun başkanları ve yönetim kurulu üyeleri avukat Mustafa Şener’in teminatla serbest bırakıldığı duruşmaya toplu girdi.

‘Tanığa müdahale’, ‘Adaletin tecellisine engel olmak amacıyla gizli ittifak kurmak’ iddialarıyla, 7 Mayıs-10 Mayıs tarihleri arasında 3 gün tutukluluk alan avukat Mustafa Şener, Cemil Altan, Medeni Kaya, Mehmet Yalçın bugün Mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Kıbrıs Türk Baralor Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Birliğin Yönetim Kurulu Üyeleri, Lefkoşa, Girne, Mağusa ve Güzelyurt Mahalli Barolarının Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin, meslektaşları avukat Mustafa Şener için hazır bulunduğu duruşmada, Girne Polisi Adli Şube’den tahkikat memuru Kazım Sevinç Mahkeme’de şahadet verdi.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı duruşma öncesinde bazı diğer baro temsilcileriyle...

Tahkikat memuru, 13.04.2024’te Girne’de meydana gelen toplu tecavüz olayı tahkikatı ile bağlantılı olarak 01.05.2024’de Girne’de, 23:30’da zanlı 1 Mustafa Şener ve tecavüz zanlısının akrabası T.C. vatandaşı Medeni Kaya’nın müşteki genç kadının ifadesini değiştirmesi karşılığında 10 bin dolar vermeyi teklif ettiğini, 4 zanlının ayrıca 27.04.2024’te İ.G isimli şahısla Yalçın Kasap’ta buluşup görüştüğünü, 06.05.2024’te temin edilen ifade gereği zanlıların tutuklandıklarını ve 07.05.2024’te zanlıların 3 gün tutuklu kalmalarına emir verildiğini anlattı.

Polis memuru Sevinç, zanlıların telefonlarının alınıp PGM’deki Data İnceleme birimine gönderildiğini, telefon dökümlerinin, 2 plakanın, ifadelerde geçen bir meyhanenin ve Kent Güvenliği Yönetim Sistemi görüntülerinin alındığını belirtti. Zanlıların tahkikata etki etme olasılıklarının ortadan kalktığını bildiren Kazım Sevinç, zanlıların yurt dışına çıkışlarının yasaklanarak teminata bağlanmasını talep etti.

Zanlı 1 Mustafa Şener’in avukatı ilk remant günü zanlı 1’in ifadesinin teyit edildiğini, haklarını mahfuz tutarak itirazlarının olmadığını ve ayrıca kendilerine dava okunmadığını belirtti. 

Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Evren Mürsel, zanlıların etki altına alacağı bir durum olmadığını kaydederek, yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına, kimlik ve pasaportlarına el konulmasına, KKTC vatandaşları olan zanlı 1 ve zanlı 4’ün 250 biner TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması, Türkiye uyruklu zanlı 2 ve zanlı 3’ün 5’er bin TL’lik nakdi kefalet yatırması ve 500 biner TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması şartı ile serbest kalmalarına, ayrıca zanlı 2 ve 3’ün 20 günü aşmamak kaydıyla haftanın bir günü en yakın Polis karakoluna giderek ispatı vücut yapmasına emir verdi.

Ne olmuştu?

KKTC’de 21 yaşındaki üniversite öğrencisi bir kadının, bayram tatili nedeniyle adaya gelen 5 erkek tarafından 13.04.2024 tarihinde Girne’deki bir evde toplu tecavüze uğradığı iddiasıyla açılan bir davada, zanlıların avukatı Mustafa Şener’in Mahkeme’ye yaptığı beyanata göre, müşteki genç kadını tanıdığını söyleyen İ.G isimli kişi avukat Şener’i aradı ve aktaracakları olduğunu söyleyerek Şener ve yanındakilerle buluşma talebinde bulundu. 

Bu buluşmanın 1 Mayıs 2024’te gerçekleşmesinden hemen sonra, avukat Mustafa Şener 2 Mayıs’ta davaya bakan Mahkeme’den İ.G isimli şahsın aktardıklarının Polis tarafından araştırılmasını talep etti. 

Polis İ.G isimli kişinin ifadesini aldıktan sonra Mustafa Şener, Cemil Altan, Medeni Kaya ve Mehmet Yalçın hakkında soruşturma başlatarak, Mahkeme’den 3 gün tutukluluk aldı. İ.G’ye herhangi bir suçlama getirilmezken meseleyle ilgili aranan İsmail Keçeli ise halen bulunamadı. 

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın