Dünya

İngiltere'de tip 2 diyabet teşhisi konan 40 yaşın altındakilerin sayısı yüzde 23 arttı

İngiltere'de 40 yaş altında görülen tip 2 diyabet vakalarının, 40 yaş üstünde görülen vakalardan daha hızlı arttığı tespit edildi.

İngiltere'de tip 2 diyabet teşhisi konan 40 yaşın altındaki insanların sayısı, 40'lı yaşların üstünde diyabet teşhisi konanlardan daha hızlı bir şekilde artıyor. Uzmanlar yükselen obezite seviyelerinin etkisi sonucu tip 2 diyabet vaka sayısının yükseldiğini kaydediyor. 

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre İngiltere, en kilolu ve obez yetişkinlerin oranında Avrupa'nın en kötüleri arasında yer alıyor. Obezite oranlarında İngiltere, Türkiye ve Malta'dan sonra üçüncü sıradadır.

Ülkenin önde gelen diyabet hastalarına yardım kuruluşlarından Diabetes UK tarafından yapılan bir analize göre, İngiltere'de aşırı kilolu ve obez çocukların ve genç yetişkinlerin sayısının artması, 18 ila 39 yaşları arasındakilerde tip 2 diyabet vakalarında "endişe verici bir hızlanmaya" neden oldu.

Obezite ile tip 2 diyabet arasında yakın bir ilişki olması sebebiyle obez kişiler, sağlıklı kilolu olanlara kıyasla yedi kat daha fazla tip 2 diyabet riski taşır. Obez olmayıp sadece fazla kilolu olanlar içinse risk üç kat artar.

40 yaşın altındakilerde % 23; 40 yaş üstündekilerde % 18 arttı

Diabetes UK'ye göre, İngiltere'de tip 2 diyabet teşhisi konan 40 yaşın altındaki kişilerin sayısı, 2016-17'de yaklaşık 120.000 iken, 2020-21'de 148.000'e çıktı ve % 23 oranında arttı. Bu, halen vakaların büyük çoğunluğunu oluşturan 40 yaş üstü vakalardaki artıştan daha hızlı bir büyüme oranını temsil ediyor.

2016-17 yıllarında, tip 2 diyabet teşhisi konan yaklaşık 3 milyon 40 yaş üstü vardı. Bu sayı, 2020-21'de % 18 artarak yaklaşık 3,6 milyona yükseldi.

Diabetes UK'nin CEO'su Chris Askew, "Bu analiz, obezite ile ilgili ciddi sağlık koşullarının genç bir demografide giderek daha yaygın hale geldiğinin altını çizen, inanılmaz derecede rahatsız edici bir büyüme eğilimini doğruluyor" dedi.

İngiltere’de tip 2 diyabet 40 yaşın altındaki kişilerde oldukça nadir görülüyordu

Yakın zamana kadar, İngiltere’de tip 2 diyabet 40 yaşın altındaki kişilerde oldukça nadirdi.

Diabetes UK, 40 yaşın altındakileri, web sitesinden ücretsiz olarak hastalık risklerini kontrol etmeye teşvik ediyor.

Tip 2 diyabetin insanlar ve aileleri üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Tip 2 diyabet önlenebilir görme kaybı ve alt ekstremite amputasyonunun önde gelen bir nedenidir ve böbrek yetmezliği, kalp krizi ve felç riskini artırır.

Tip 2 diyabetin, diyet kalitesinin iyileştirilmesi, fiziksel aktivitede artış sağlanması ve kilo kaybı yoluyla önlenebileceğine veya geciktirilebileceğine dair güçlü kanıtlar vardır.
Kaynak: The Guardian

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın