Dünya

İran’da reformist yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan’la rejim ne kadar değişir?

İran’da işler ne zaman kötüye gitse rejim reformistlere pragmatik bir şekilde sınırlı izin verdi...

İran’ın reformcu yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan, cumartesi günü kesin sonuçları açıklanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu, muhafazakâr Said Celili'yi geride bırakarak kazandı.

Pezeşkiyan, seçim kampanyası sırasında İran'ın Şii teokrasisinde radikal değişiklikler yapmayacağına dair söz vermiş ve uzun süredir ülkedeki tüm devlet meselelerinde nihai hakemin Ayetullah Ali Hamaney olduğunu ileri sürmüştü.

Pezeşkiyan'ın mütevazı hedefleri bile, halen büyük ölçüde sertlik yanlılarının elinde olan İran hükümeti, Gazze Şeridi'nde devam eden İsrail-Hamas savaşı ve Batı'nın Tahran'ın uranyumu neredeyse silah seviyesine kadar zenginleştireceği yönündeki korkularının tehdidi altında..

Ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldığını bildirilirken, Pezeşkiyan oyların yüzde 53,6’sını aldı.

İslami, muhafazakâr Said Celili'nin ise oy oranı ise yüzde 44,3'te kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılım oranı ise yüzde 49,8 oldu.

Kalp cerrahı ve uzun süredir milletvekilliği yapan Pezeşkiyan'ın destekçileri, sert görüşlü eski nükleer müzakereci Celili'ye karşı kazandığı zaferi kutlamak için dün şafak vakti Tahran ve diğer şehirlerin sokaklarına çıktı.

İran'da halen yasaklı olan X sosyal platformundan paylaşım yapan Pezeşkiyan, “Sevgili İran halkı, seçimler bitti ve bu bizim iş birliğimizin sadece başlangıcıdır. Önümüzdeki zorlu yol, sizin yoldaşlığınız, empatiniz ve güveniniz olmadan pürüzsüz olmayacak. Elimi size uzatıyorum ve şerefim üzerine yemin ediyorum ki sizi bu yolda yalnız bırakmayacağım. Beni yalnız bırakmayın” diye yazdı.

1979 devriminden bu yana en düşük katılım

28 Haziran'daki ilk tur oylamada, 1979 İslam Devrimi'nden bu yana İslam Cumhuriyeti tarihindeki en düşük katılım görüldü. İranlı yetkililer, katılımın, İran ekonomisini ezen yaptırımlar, kitlesel gösteriler ve tüm muhaliflere yönelik yoğun baskılar nedeniyle yıllarca baskı altında olan ülkenin Şii teokrasisine destek göstergesi olduğunu uzun zamandır belirtiyorlar.

%49,8 olarak açıklanan ikinci tur katılımı, İran cumhurbaşkanlığı seçimleri açısından tarihsel olarak düşük bir oran. 

Azerice, Farsça ve Kürtçe konuşan Pezeşkiyan, İran'da birçok etnik kökenliye ulaşan bir kampanya yürüttü. Cumhurbaşkanı, onlarca yıldır Batı İran'dan seçimi kazanan ilk İran cumhurbaşkanı oldu.

İran'daki hafta sonu seçimlerinin sonucu, ülkenin İslam rejiminin reformist kanadından merkezci bir adayı bir kez daha en üst siyasi makama taşıdı. Tarihi ve İran'daki büyüyen hoşnutsuzluğun bir işareti olsa da, yeni başkanın karşı karşıya olduğu zorluklar az değil.

Ultra muhafazakâr rakibi Said Celili'yi yenen Mesud Pezeşkiyan, İran'ı iç ve dış politika cephelerinde bir reform ve ılımlılık yoluna sokma sözü verdi. Deneyimli bir eski yasa koyucu ve sağlık bakanı olan eski kalp cerrahı, İran'ın kısıtlı seçim meşruiyeti içinde önemli değişiklikler başlatmak için kamusal bir yetkiye sahip. Pezeşkiyan'ın, ülkesinin tökezleyen sosyal ve ekonomik manzarasını ve Batı ile dış ilişkilerini iyileştirmek gibi bir sorumluluğu bulunuyor.

Ülkede birçok İranlı kadın zorunlu başörtüsü takmak zorunda kalarak, ekonomik kötü yönetim ve yaygın yolsuzluğu dizginleyememe gibi rejimin teokratik dayatmaları nedeniyle derin bir hayal kırıklığına uğradı. Aynı şekilde, rejimin, baş düşmanları İsrail ve ABD'ye karşı bölgesel vekil güçlerini (Irak milisleri, Suriye rejimi, Lübnan Hizbullahı ve Yemen Husileri) maliyetli bir şekilde kullanmasına da destek olmadılar. Bir kısmı da yaşam koşullarının kötüleşmesini etkileyen ABD liderliğindeki zayıflatıcı yaptırımlardan rejimi sorumlu tuttu.

Nitekim, İran’da rejimin, güçlü bir "yüce lider" önderliğindeki "İslam Hukukçuları"nın Şii yönetimi sistemine son verilmesi yönündeki çağrılar artıyor. 

Ancak Pezeşkiyan’ın zaferi, merkezci bir reformistin iktidara geldiği ilk sefer değil. Pezeşkiyan’ın selefleri Muhammed Hatemi ve Hasan Ruhani de aynı fikirdeydi, halkın hoşnutsuzluğunu gidermeye ve dış ilişkileri iyileştirmeye çalışıyorlardı. Fakat başarıları sınırlıydı ve reformcular her seferinde Celili de dahil olmak üzere muhafazakârlar tarafından engellendiler.

Hatemi, dış politikada İslami demokrasi ve sivil toplum ile "medeniyet diyaloğu"nu savundu. Ruhani, ABD de dahil olmak üzere dünya güçleriyle 2015 İran nükleer anlaşmasını müzakere etti; bu anlaşma, İran'ın uranyum zenginleştirmesini barışçıl amaçlar için %3,67 ile sınırlandırdı. Ancak anlaşma, İran'ı bölgesel bir tehdit olmakla suçlayarak anlaşmadan çekilen dönemin ABD başkanı Donald Trump tarafından 2018'de bozuldu. O zamandan beri İran, uranyum zenginleştirmesini eşik seviyesine çıkardı.

İran’da işler ne zaman kötüye gitse rejim reformistlere pragmatik bir şekilde sınırlı izin verdi

Ülkede ne zaman işler tehlikeli bir şekilde kötüye gitse, yüce lider ve muhafazakâr gruplar, reformist grubun fırsattan yararlanarak İslam rejiminin davranışlarının bazı pürüzlerini yumuşatmasına pragmatik bir şekilde izin verdiler. Ancak bu izin sadece iktidar yapısındaki hakimiyetlerini zayıflatmayacak ölçüde genişletildi.

İran yönetimi, giderek daha da işlevsiz hale gelen iki kademeli yönetim sistemini düzene koymak için yapısal değişikliklere ihtiyaç duyuyor: Allah'ın egemenliğini temsil eden her şeye gücü yeten dini lider ile halkın egemenliğini temsil eden seçilmiş cumhurbaşkanı ve ulusal meclis.

Bununla birlikte, Pezeşkiyan reformist seleflerinden daha iyi bir şansa sahip. Yeni cumhurbaşkanı, Hatemi, Ruhani ve eski dışişleri bakanı Cevad Zarif'in yanı sıra seçmenlerin çoğunluğu tarafından güçlü bir şekilde destekleniyor. Hamaney’in önemli bir nüfuza sahip olduğu ve adayları denetleyen Muhafız Konseyi'nin Pezeşkiyan’ın adaylığını onaylaması, dini liderin reformistlerin bir kez daha denemesinden memnun olduğunu gösteriyor.

Bunun ötesinde, İslam rejimi er ya da geç yüce liderde bir değişiklikle yapmak zorunda kalacak. Hamaney 85 yaşında ve görünürde bir halefi yok. Mayıs ayında bir uçak kazasında ölen Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Hamaney'in oğlu Mücteba daha önce olası halefler olarak öne sürülmüştü. Mücteba Hamaney yarışta kalsa da, Hamaney'in artık geride bir hizip dengesi ve daha istikrarlı bir İslam sistemi bırakarak, nihayetinde bir yüce lideri atamak ve görevden almakla görevli olan Anayasal Uzmanlar Konseyi organı tarafından belirlenecek bir halef seçimi yapması kendi çıkarına olacak.

Daha önce Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde profesör ve Batı Avustralya Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak çalışan İranlı akademisyen ve yazar Amin Saikal, ‘Sonuç olarak, yeni başkan İslam rejiminin daha insani bir yüzünü desteklemek için bazı ekonomik, sosyal ve dış politika reformlarını sürdürme fırsatına sahip olacak. Ancak hareketleri yalnızca şüpheci Batı tarafından değil, daha da önemlisi sistemdeki hakimiyetlerini zayıflatacak herhangi bir yapısal değişikliğe girmediğinden emin olmak isteyecek olan iç muhalifleri tarafından yakından izlenecek. İslam yönetim sistemine olan bağlılığı göz önüne alındığında, Pezeşkiyan'ın önünde çok iş var’ diyor.

Kaynaklar: CNN - The Sidney Morning Herald

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın