Kıbrıs

Kıbrıs Rum Polis Sözcüsü: Akan Kürşat Kıbrıs’a iade edilmeyi kabul etti

Kıbrıs Rum Polis Sözcüsü Christos Andreou, Rum resmi haber ajansı olarak bilinen Kıbrıs Haber Ajansı’na verdiği demeçte, 2 Şubat tarihinde Akan Kürşat’ın Europol aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti'ne iadesine rıza gösterdiğinin bildirildiğini açıkladı.

Yılbaşından bu yana Roma'da tutuklu bulunan Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat’ın güney Kıbrıs'ta yargılanmayı kabul ettiği bildirildi. 

Kıbrıs Rum Polis Sözcüsü Christos Andreou, Rum resmi haber ajansı olarak bilinen Kıbrıs Haber Ajansı’na verdiği demeçte, 2 Şubat tarihinde Akan Kürşat’ın Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti'ne iadesine rıza gösterdiğinin bildirildiğini açıkladı.

Avukatın 10 gün içinde Kıbrıs'a nakledilmesi gerektiğini belirten Andreou, İtalyan makamlarıyla temas halinde olduklarını ve Kıbrıslı müfettişlerin Kıbrıslı Türk avukatı tutuklamak ve adaya transfer etmek için Roma'ya gidecekleri tarihin netleşmesini beklediklerini söyledi.

Roma'da yarın görülecek mahkemede ne olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Andreou, iadenin kabul edilmesinin ardından yargılamanın yarın yapılmayacağını belirtti.

Akan Kürşat’ın Kıbrıs Cumhuriyeti'ne vardığında, ulusal tutuklama emri gereği gözaltına alınarak tutuklanacağını ve daha sonra Britanyalı Gary Robb'un mahkûm edildiği davadaki suçlamalarla sorgulanacağını kaydetti.

Polis ayrıca, verilerin geçerli olduğunu tespit etmek için dosyadaki bilgilerin incelenmesine devam edeceğini söyledi.

Rum resmi haber ajansı, Akan Kürşat’ın Roma'da tutuklandığı 2007 Tutuklama Emri’ne dayanarak, aranan toplam kişi sayının 4 kişi olduğunu hatırlattı. 

Arapköy’deki (Klepini) arsa üzerinde AGA Developments’ın İngilizlere satmaya başladığı villa inşaatlarıyla bağlantılı olarak haklarında yakalama emri bulunanların Britanya vatandaşı Gary Robb, Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat, Kıbrıslı Türk müteahhit Tuncel Tahir Soycan ve mühendis Kutsal Tokatlıoğlu olduğu belirtildi.
Kaynak: KYPE/Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın