Dünya

Rusya'nın Ukrayna ile takas ettiği 5 Azak komutanı savaş sonuna dek Türkiye’de kalacak

Türkiye’nin girişimi ile Ukrayna ve Rusya arasında savaş esirleri takas edildi. Takas anlaşması gereği Mariupol kuşatmasına katılan 108 Azak Alayı askeri arasında yer alan 5 Azak komutanı savaş bitene kadar Türkiye'de kalacak.

Türkiye’nin girişimi ile Ukrayna ve Rusya arasında savaş esirleri takas edildi.

Rusya ile savaş esirleri takasının bir parçası olarak, Rusya, Putin yanlısı Ukraynalı, Muhalefet Platformu - Yaşam İçin Partisi lideri Viktor Medvedçuk’la birlikte 55 kişi karşılığında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 215 savaş esirini takas etti.

215 Ukraynalı asker arasında, Mariupol kuşatmasına katılan, Azovstal Demir ve Çelik Fabrikaları'nda günlerce aç susuz kalarak direniş gösteren 108 Azak Taburu askeri de bulunuyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, 5 Azak komutanının yakalanan 55 Rus ile takas edildiğini, 200 savaş esirinin Medvedçuk ile takas yapıldığını ve serbest bırakılan diğer 10 kişinin ise Ukrayna tarafında savaşan yabancılar olduğunu açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'nin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracılığıyla yapılan takas anlaşması gereği, serbest bırakılan Denis Prokopenko, Svyatoslav Palamar ve Sergei Volynsky ile birlikte toplam 5 Azak Alayı komutanının savaşın sonuna kadar Türkiye’de kalacağını açıkladığı bildirildi.

23 Mayıs'ta, Rusya Devlet Başkanı Putin’in basın sekreteri Dmitri Peskov, Medvedçuk'un Azak komutanları ile takas edilmesinin "pek mümkün olmadığını" söylemiş, Medvedçuk'un Ukrayna vatandaşı olduğunu, Rusya Federasyonu ile hiçbir ilgisi olmadığını, hatta asker bile olmadığını açıklamıştı.
Kaynak: Novaya Gazeta

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın