Özel Haber

'Tekin Arhun Mahkeme'de yalan şahadet vermem için para teklif etti. Reddettim'

Tekin Arhun'un mağdur ettiği iş insanı, Starling Marketler Zinciri'nin eski direktörlerinden Ömer Torun Mikro-Makro’ya anlattı.

Aleyhinde gayriyasal faizcilik/tefecilik, evrakta sahteleme, fişte oynama, hile ve 14 yaşından küçüğün hisselerini hukuka aykırı olarak devralmak gibi Mahkeme kararları bulunan ve Ağır Ceza’da yargılanmasına başlanan ‘banka sahibi’ Tekin Arhun’un mağdur ettiği iş insanlarından biri, Ömer Torun Mikro-Makro’yla görüştü. 

Starling Marketler Zinciri’nin eski direktörlerinden Ömer Torun geçen hafta 1’inci bölümünü yayınladığımız röportajda, Tekin Arhun’un mağdur ettiği henüz ifşaatta bulunmamış birçok kişi olduğunu ve bu mağdurların seslerini duyurması için Tekin Arhun Mağdurları Derneği (TAMDER) kuracağını söylemişti.

"Arhun'a 2 milyon 100 bin TL'lik çek verdim. Karşılığında 1 milyon 100 bin TL aldım. 1 milyonu 'faiz' diye kesiverdi!"

Starling Marketler Zinciri ve Starling Express Marketler'in yanı sıra bir dönem Cacao Lefkoşa'ya büyük yatırım yaptıklarını söyleyen Ömer Torun, Cacao'yu 6 ay sonra devretmeye karar verdiklerini ve devir sırasında aldıkları toplam 2 milyon 100 bin TL'lik çeki kıran Tekin Arhun'un 1 milyon TL faiz aldığını ifade etti. Torun, "Hiç unutmuyorum, 2 milyon 100 bin TL'lik çek verdim. Karşılığında 1 milyon 100 bin TL aldım. 1 milyonu 'faiz' diye kesiverdi!" dedi.

2015’de marketlerin Tekin Arhun tarafından ele geçirilmesinden önce Arhun’un 1 milyon TL’lik şahsi teminat çekini 11 milyon TL yapmasını istediğini anlatan Ömer Torun, Starling Marketler’in Arhun’a olan borçlarının kapanmasına rağmen ve 'sadece kasada duracak' demesine karşın Arhun’un çeki iade etmeyi reddettiğini anlattı.

"Borcum olmamasına rağmen Tekin Arhun banka sahibi kayınpederimden 'öç almak' için çeki iade etmeyeceğini söyledi"

Torun, 2016 yılında İstanbul’a, Swissotel’e bir düğün için gelen Tekin Arhun’la buluşarak, borcu kalmadığı için 11 milyon TL’lik teminat çekini geri istediğini ancak Arhun’un kayınpederinden 'öç almak' için çeki iade etmediğini söyledi. Ömer Torun, Tekin Arhun’un ele geçirmeye çalıştığı bir şirketin ortağının Torun’un kayınpederinin bankasından kredi aldığını, Arhun'un bu kredinin kayınpederi tarafından kendisine ‘inlete inlete ödetildiği’ni söylediğini belirtti ve Arhun'un bu nedenle kendisine, sırf kayınpederinden 'öç almak için çeki geri vermeyeceği'ni söylediğini aktardı.

"Arhun benden Mahkeme'de yalan şahadet vermemi istedi, para teklif etti. Anında reddettim"

Torun, çek için 2018’de dava açan Arhun’un kendisine Mahkeme'de yalan söylemesi için para teklif ettiğini açıkladı. Tekin Arhun’un kendisinden ‘Mahkeme’de bu çekin teminat çeki olmadığı”nı, “bu parayı kendisinden aldığı”nı, “eşinin çekten haberi olduğu”nu söylemesini istediğini ve ‘davayı kazanırsam sana 3-5 milyon veririm” dediğini ancak bunu o anda reddettiğini aktardı. Arhun geçen bölümde de aktardığımız gibi davayı kazanamayacağını anlayınca geri çekti.

Bu süreçte eşinden boşandı ve altı ay çocuklarını göremedi...

Tekin Arhun’la iş yapmaya başladığı güne lanet okuyan Ömer Torun, bu süreçte eşinden boşandığını ve altı ay çocuklarını göremediğini sözlerine ekledi.

Dostu gibi görünen Erdinç Küçükuncular’ın Facebook hesabından yaptığı paylaşımın bugün Tekin Arhun komplosunun bir parçası olduğunu düşünüyor

Kendisini en çok üzen bir diğer konunun, zamanında dostu bildiği Erdinç Küçükuncular’ın Starling Marketler’i kurtarmak için aldığı hatır çeklerini ödeyemeyeceği korkusuyla kendisine baskı kurması ve çekin ederinden daha fazlasını mal olarak verdiği halde 2015’de Facebook hesabından yaptığı paylaşım olduğunu vurguladı. 

Torun, Tekin Arhun’un yakın arkadaşı Erdinç Küçükuncular’ın o zamanlar anlamadığı şekilde Facebook hesabından “Ben paramı kurtardım, mağdur olan varsa elinizi çabuk tutun” gibisinden bir paylaşım yaptığını ve böyleyece piyasadan alacaklıların marketlerin kapısına dayanmasını sağladığını vurguladı. Sonra bunun aslında bir Tekin Arhun komplosu olduğunu anladığını ancak müdahale etmeye vakti kalmadığını kaydetti.

"Tekin Arhun ve Erdinç Küçükuncular basındaki bazı kalemlere kasıtlı olarak yanlış bilgi verdi"

2015’de tedavi görmek amacıyla İstanbul’a gittiğini aktaran Ömer Torun, adadan ayrıldıktan hemen sonra Tekin Arhun ve Erdinç Küçükuncular’ın basındaki bazı kalemlere kasıtlı olarak yanlış bilgi verdiğini ve piyasaya önce 5 milyon TL, sonra 10 milyon TL ve nihayet 40 milyon TL borç bırakıp gittiğini yaydıklarını söyledi. Tekin Arhun ve Erdinç Küçükuncular’ın basında yakın ilişkide oldukları bazı kalemlerden 'İstanbul'a kaçtığı'nın yazılmasını istediğini ve bugün Mikro-Makro’ya açıklama yapmasının tek nedeninin her şeyin doğrusunun bilinmesi olduğunun altını çizdi.

Torun, Erdinç Küçükuncular’la 3 diğer iş insanından aldığı çeklere karşılık olarak ayrıca ilk Starling Market olarak bilinen Girne’deki marketi de iş insanlarına devrettiğini ve marketin isminin bu şeklilde EKMAR olarak değiştiğini söyledi.

"2015’de 5 seneliğine 3 Starling Marketi kiralayan Tekin Arhun 2020'den bu yana marketleri geri teslim etmiyor"

3 Starling Marketi borçlarını ödemek şartıyla 2015’de 5 seneliğine kiralayan Tekin Arhun’un marketleri 2020'nin Haziran ayında eski ortağı ile kendisine devretmesi gerekirken devretmediğini belirten Ömer Torun, geçen senenin ilk aylarında Tekin Arhun'la bu konuda görüşmek zorunda kaldığını, Arhun’a neden marketleri geri teslim etmediğini sorduğunu söyledi. Arhun’un ‘mal sizin, ben orada emanetçiyim. Tişörtü emanet aldım. Yarın yıkayıp iade edeceğim’ dediğini, mevcut stokları erittikten sonra marketleri 3-4 ay içinde devretmeye söz verdiğini fakat 2 sene geçmesine rağmen halen devrin gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.

Tekin Arhun’un Starling Marketleri devretmemek için ağız değiştirdiğini, ödenmiş borcu hiç ödenmemiş gibi göstermeye çalıştığını, Starling Marketler'e zorla ortak olmak istediğini anlatan, mağdur Ömer Torun röportajının 3'üncü bölümü, 12 Mayıs Perşembe günü Mikro-Makro’da.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın