Özel Haber

Tekin Arhun ve Bora Turgut Muslu’ya yurt dışına çıkış yasağı kondu

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı bugün okundu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza’da yargılanma süreci devam eden sanıklar Bora Turgut Muslu ve Tekin Arhun’a yurt dışı çıkış yasağı konulmasına ilişkin Başsavcılığın talebini değerlendirdi ve kararını bugün okudu.

Başkan Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Vedia B. Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin kararı okunurken salonda sanıklar, sanık avukatları ve iddia makamı adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz hazır bulundu.

Mahkeme kararında, Fasıl 155 Ceza Muhakemeleri Usul Yasası’nın 23A Maddesi’ne göre, Mahkeme’nin, aleyhine soruşturma veya kovuşturma başlatılan veya devam eden zanlı veya sanığın tutuklu olup olmadığına bakılmaksızın yargılanmaktan kaçmasını önleyici bir emir verebileceğini; aynı yasanın 48’inci Maddesi’nin ise Mahkeme’ye makul sayacağı belirli koşullara bağlı olarak zanlı ya da sanığı serbest bırakmakta veya tutuklu kalmasını emretmekte geniş bir takdir yetkisi tanıdığını kaydetti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Füsun Cemaller’in okuduğu kararda, Yargıtay/Ceza 109-110-111-112-113-114/2015 numaralı ve Yargıtay/Ceza 143-144-145-146-147-148/2015 sayılı kararlara atıfta bulunuldu.

Başsavcılığın sanıkların tutuklu kalmasını talep etmediğini, pasaport ve seyahat belgelerine el konulmasını talep ettiğini belirten Mahkeme, sanıkların 10 yıla kadar hapislik cezası verilebilecek ağır suçlardan itham olunduklarını, 113/2014 sayılı teminata bağlandıklarını, Başsavcılığın yurt dışı çıkış yasağı içermeyen söz konusu teminat kararını istinafa götürmediğini, Muhaceret kayıtlarına göre sanıkların pek çok kez yurt dışına gidip geldiğini ancak sanıkların çok ciddi suçlarla itham edildiklerini ifade etti.

Mahkeme, sanıkların pasaport ve seyahat belgelerine el konulmasını ve KKTC hudutları dışına çıkışlarının menedilmesine emir verdi.

Kararın okunmasının ardından dava, sanıklar itham edilmek üzere 13 Aralık tarihine ertelendi.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya iletisim@mikro-makro.net’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın