Özel Haber

Tekin Arhun ve Turgut Muslu'nun Ağır Ceza'da yargılanmasına devam ediliyor

Mahkemeler'de aleyhine birçok dava açılmış olması ile dikkatleri sürekli üzerine çeken 'banka sahibi' Tekin Arhun, bugün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasındaydı.

KKTC Başsavcılığı tarafından ‘resmi evrakta sahteleme yapmak’ ve ‘sahtelenmiş resmi evrağı tedavüle sürmek’le suçlananan ‘banka sahibi’ Tekin Arhun ve Turizm Planlama Dairesi eski müdürü Turgut Bora Muslu’nun Ağır Ceza’da yargılanma süreci devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Bafra Arıtma Tesisi inşaatı sırasında, denetimi yapmakla resmi olarak yetkilendirilmiş Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’na bağlı EBİ’nin (Elektronik Bilgisayar İnşaat ve Turizm Yatırım Ticaret ve Sanayi A.Ş) hazırladığı raporda sahteleme yapıldığı ileri sürülmüştü. 

İnşaatı denetleyen EBİ'nin raporunda bitmediği belirtilen bölümler, sahtelenen raporda tamamlanmış gibi gösterilmişti. 

Sahtelenmiş rapor Tekin Arhun’un inşaat şirketine dava açan ve 154 bin 574 sterlin tutarında toplam alacağını talep eden Kascon Ltd’nin hukuk mücadelesi sırasında Yargı’ya sunulmuştu.

Dava devam ederken, bitmemiş inşaatın bitmiş gibi gösterilmek suretiyle EBİ Raporu’nun sahtelendiğine yönelik Kascon şirketinin yöneticisi Polis’e şikâyette bulunmuştu.

Davada Tekin Arhun’un şirketinin Kascon Ltd’ye 183 bin 884 sterlin ödemesine ve bu meblağ üzerinden 5/12/2013’den itibaren tamamen tediyeye yasal faiz uygulanmasına emir ve hüküm verilmiş ve Arhun’un şirketi tarafından açılan mukabil dava da reddedilerek, iptal edilmişti.

Raporun sahtelendiği şikâyetini soruşturan Polis, EBİ raporunun KKTC Turizm Bakanlığı’ndaki orijinal iki nüshasından birinin Turizm Planlama Dairesi’nin o zamanki müdürü Turgut Muslu’nun onayı ile Tekin Arhun tarafından 1 günlüğüne daireden alındığını ve raporun sahtelendiğini ortaya çıkarmıştı. 

Polis'in iki sanığa dava okumasından tam 7 sene sonra Başsavcılık Tekin Arhun ve Bora Turgut Muslu'ya dava açmıştı.

Polis’in başlattığı soruşturmada sahtelenen ve tedavüle sürülen raporda 9 ve 22 numaralı parmak izlerinin Tekin Arhun’a, diğer birçok parmak izinin de Arhun’un çalışanı Yılmaz Cefa’ya ait olduğu tespit edilmişti.

İlk Sorgu’dan sonra davanın Ağır Ceza’da görülmesine karar verilmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Yargıç Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurundaki bugünkü duruşmada Başsavcılığı Savcı Ergin Atıcı temsil etti.

Duruşmada sanıkların avukatlarının ısrarla talep ettiği 12 başlıkta toplanan belgelerin bir kısmı Savcılık tarafından verildi. Sanıkların avukatlarının bir kısmının hazırlanması uzun zamana yayılabilir belgeleri de talep ettiği bildirildi. 

Ağır Ceza'daki resmi evrakta sahteleme ve tedavüle sürme davasına 23 Eylül'de devam edilecek

Mahkeme, davaya 23 Eylül’de devam edilmesine karar verdi.

Sanıkların avukatlarının İlk Tahkikat duruşması sonucunda, davanın Ağır Ceza’ya havale edilmesi kararında hata yapıldığını ileri sürdüğü ve kararı İstinaf'a götürdüğü biliniyor.

Mikro-Makro’nun hukuk çevrelerinden edindiği bilgilere göre davanın Ağır Ceza’da Aralık 2022’den veya 2023 başından önce görülmeye başlanması beklenmiyor. Zira Ağır Ceza’da görülmeye önceden başlanan birkaç diğer davanın bitirilmesi gerekiyor.

Rekora mı koşuyor?

Tefecilik yapmak, hile yapmak, kasa fişinde oynama yapmak, şirket hisselerini hukuksuzca ele geçirmek gibi suçlamalarla yargılanan ve Alt Mahkemeler’de suçlu bulunan ‘banka sahibi’ Tekin Arhun, aleyhindeki karar aşamasında olan başka davalar ve hakkında yeni açılan diğer davalarla dikkat çekmeye devam ediyor. 

Mağusa'daki Tekin Arhun ve kızı aleyhine de açılan davada halen karar okunmadı

Tekin Arhun, avukat kızı Açelya Arhun, Tapu Dairesi ve bir tasdik memuru aleyhine Mağusa’da bir mülk sahibinin açtığı davada, Tekin Arhun’un sahtekârlık ve hile yoluyla 8 dairenin mülkiyetini kızı Açelya Arhun’un üzerine geçirdiği ileri sürülmüştü. Mağusa’da görülen davada karar uzun zamandır beklenilmesine rağmen halen açıklanmadı.

Gizli kayıt davası sırada

Tekin Arhun’un bir başka davada ayrıca ‘Haberleşmenin gizliliğini ihlal yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal etmek’ , ‘Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın kaydetmek ve ifşa etmek’ ve ‘Tanıkları yalan ifade vermeye veya doğru şahadeti gizlemeye teşvike teşebbüs etmek’ suçlarını da işlediği ileri sürülüyor.

Arhun hakkında Alt Mahkemeler’de açılan başka davalar ve avukatları tarafından Yüksek Mahkeme'ye götürülen davalar da bulunuyor.  

'Seks skandalı' davası da görülecek

Tekin Arhun’un eski bir banka çalışanı ile birlikte cinsel içerikli görüntülerinin bizzat aynı kadın tarafından gizlice kaydedilmesi ve toplam 4 kişiye şantaj yapmaktan açılmış davanın da yakında başlaması bekleniyor.

Bu haberle ilgili herhangi başka bir bilgi ve/veya belgeye sahipseniz Mikro-Makro’ya [email protected]’den veya +90 533 852 60 63’den ulaşabilirsiniz.
:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın