Dünya

ABD Rusya’nın Ukrayna’ya daha küçük bir saldırı yapmasına yeşil ışık mı yaktı?

ABD Başkanı Joe Biden'ın son açıklaması Ukrayna tarafından ABD'nin Rusya'nın Ukrayna'ya küçük bir saldırı düzenlemesine yeşil ışık yaktığı yönünde yorumlandı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali üzerine gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Küçük bir saldırıysa ve ne yapıp yapmamamız konusunda kavga etmek zorunda kalırsak bu bir şeydir. Ancak sınırda yığılan güçlerle yapabileceklerini gerçekten yaparlarsa, Ukrayna'yı daha fazla işgal etmeleri Rusya için bir felaket olacak’ ifadelerini kullanması Ukrayna’yı karıştırdı.

Ukrayna’dan CNN’e bağlanan CNN muhabiri Matthew Chance, Biden’ın açıklamasında 'işgal' yerine ‘saldırı’ kelimesinin kullanılmasının Ukrayna’da, Rusya’nın Ukrayna’ya yapacağı daha küçük bir saldırının daha az bir yaptırım alacağı ve ABD’nin Rusya’ya bu yönde yeşil ışık mı yaktığı endişesine neden olduğunu belirtti. 

Ukraynalı yetkililerin Biden’ın açıklamasının ‘Putin’in istediği zaman Ukrayna’ya girişine yeşil ışık yaktığı’ şeklinde yorumladığını kaydeden CNN muhabiri, Kiev’deki yetkililerin Putin’in de Ukrayna’ya daha küçük bir saldırı düzenlemeyi tercih edebileceğini düşündüklerini vurguladı. 

"Daha küçük bir saldırı Putin'in de işine gelir"CNN muhabiri Chance, Ukraynalı yetkililerin Doğu Ukrayna’nın Rus askerleri tarafından tamamen ele geçirilmesinin karşılığında sınırlı yaptırım almanın Putin’in de işine gelebileceğini belirttiğini bildirdi. 

CNN muhabiri ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ukrayna ile ‘dayanışma’ açıklamalarına karşın Biden’ın ifadelerinin Rusya ve ABD’nin Ukrayna’dan gizli bir anlaşmaya mı gittiği sorularının sorulmasına neden olduğunu kaydetti.

Kaynak: CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın