Kıbrıs

AP Kıbrıs seçimlerinde YouTuber Fidias sürprizi

24 yaşındaki Kıbrıslı Rum YouTuber Fidias Panayiotou’nun şu ana kadar sayılan oyların yüzde 18,5’ini alması kendisini bile şaşırttı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandık çıkış anketlerinde DİSİ seçimi önde götürürken AKEL, DİSİ’yi takip ediyor. 

Üçüncü olması beklenen aşırı sağdaki ELAM’ı bağımsız aday Fidias Panayiotou’nun kestiği görülüyor. 

Kıbrıslı Rum YouTuber Fidias Panayiotou’nun şu ana kadar sayılan oyların % 18,5’ini alması kendisini bile şaşırttı.

Sandıkların % 25’inde sayım biterken, sonuçlara göre DİSİ yüzde 24, AKEL ise yüzde 22,5 ile DİSİ’nin arkasından geliyor.

Fidias Panayiotou ise %18,5 gibi inanılmaz bir yüzdeyi toplamış görünüyor. Fidias’ı sırasıyla %11,5’le ELAM, %9,5’le DİKO, %4,5’le EDEK ve %3,5’le VOLT takip ediyor.

Aldığı oy oranına kendisi bile inanamayan Fidias, 2 milyon 620 bin takipçisi ve girişimci Elon Musk’a sarılmak için iki aydan fazla bir süre boyunca Twitter ve SpaceX ofislerinin önünde kamp kurması ile tanınıyor. YouTuber Elon Musk'a sarılma hayalini 21 Ocak 2023’te gerçekleştirmişti.

Fidias Panayiotou, seçim öncesi bir paylaşımında, ‘Ülkem Kıbrıs'ta Avrupa seçimlerine aday oluyorum, seçilirsem siyasete adım atan ilk YouTuber olacağım’ demişti.

Bağımsız milletvekili adayı Fidias Panayiotou, seçimin ilk sonuçları sonrasında seçim sonuçlarının kendisini şok ettiğini söyledi. "Belki de bu, bir partiyle en ufak bir bağlantısı olmayan, ancak tek silahı sosyal medya olan bağımsız bir kişinin ilk kez seçilmesidir" dedi.

"Tüm Kıbrıs ve Avrupa halkının milletvekili olacağım. Kıbrıs'ın en iyi ve en faydalı milletvekili olmaya çalışacağım" diyen Fidias, bir YouTuber olarak sosyal medyayı Avrupa'da da kullanmaya devam edeceğini belirtti. Avrupa Parlamentosu'nda eğitim ve kültür alanında faaliyet göstermek istediğini açıkladı.

Kaynak: Politis

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın