Dünya

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 10 bin Euro’nun üzerinde nakit alışveriş yapılamayacak

Avrupa Birliği Konseyi kara para aklama ve terörizmin finansmanı üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırmak için yeni düzenlemeler üzerinde anlaştı. 

Avrupa Birliği ülkelerinde nakit ödemeler için maksimum 10.000 Euro'luk (10.495 ABD Doları) bir limit belirlenmesi konusunda anlaşma sağlandı. Üye Devletler isterlerse daha düşük bir maksimum sınır koyma esnekliğine sahip olacaklar ancak hiçbir üye devlette 10.000 Euro limitini aşan nakit ödeme alınamayacak.

"10.000 Euro'nun üzerindeki büyük nakit ödemeler imkansız hale gelecek”

AB Konseyi maliye bakanlarının şu anki başkanı Zbyněk Stanjura şunları söyledi: "10.000 Euro'nun üzerindeki büyük nakit ödemeler imkansız hale gelecek.”

Stanjura, büyük nakit ödemeleri sınırlayarak, 27 üyeli AB'nin suçluların kirli para aklamasını zorlaştıracağını kaydetti.

Mevcut AB Dönem Başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti'nin Maliye Bakanı Zbynek Stanjura, "Teröristler ve onları finanse edenler Avrupa'da hoş karşılanmıyor. Kirli parayı aklamak için, suçlu bireyler ve örgütler zaten oldukça katı olan mevcut kurallarımızda boşluklar aramak zorunda kaldı. Ancak niyetimiz bu boşlukları daha da kapatmak ve tüm AB üye ülkelerinde daha da katı kurallar uygulamaktır. 10.000 Euro'nun üzerindeki büyük nakit ödemeler imkansız hale gelecek. Kripto varlıklarını satın alırken veya satarken anonim kalmaya çalışmak çok daha zor hale gelecektir. Şirketlerin birden fazla mülkiyet katmanının arkasına saklanmak artık işe yaramayacak. Kuyumcular veya kuyum ustaları aracılığıyla kirli para aklamak bile zorlaşacak" dedi.

Tüm kripto varlık servis sağlayıcıları 1.000 Euro ve üzeri tutarda işlem yapacak müşterilerine durum tespiti yapmak zorunda kalacak

Yeni kurallar, tüm kripto varlık servis sağlayıcılarını müşterileri üzerinde durum tespiti yapmaya zorlayarak, kripto sektörünün tamamına genişletilecek. Bu da tüm kripto şirketlerinin müşterileri hakkındaki gerçekleri ve bilgileri doğrulamak zorunda kalacakları anlamına geliyor. Konsey, kendi pozisyonunda, kripto varlık servis sağlayıcılarından 1.000 Euro veya daha fazla tutarda işlem gerçekleştirirken müşteri durum tespiti önlemlerini uygulamalarını talep ediyor.

Üçüncü taraf finansman aracıları, değerli metaller, değerli taşlar ve kültürel malların ticaretini yapan kişiler de kuyumcular, saat yapımı ile uğraşan horologlar ve kuyumcu ustaları gibi yönetmeliğin yükümlülüklerine tabi olacak. Böylece kuyumcular veya kuyumcu ustaları aracılığıyla kirli para aklamak zorlaşacak.

FATF'ın kara ya da gri listesinde olan ülke, AB içinde de otomatik listeye girecek

Anlaşmaya varılan diğer bir konu ise, kara para aklamayla mücadelede uluslararası standart belirleyici kurum olarak Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından listelenen üçüncü ülkelerin de AB listelerine girecek oluşudur.

Buna göre, FATF listelerini yansıtan bir "kara liste" ve bir "gri liste" olmak üzere iki AB listesi olacak. 

Komisyon'un bundan sonra FATF tarafından gerçekleştirilen tanımlama işlemini yeniden yapması gerekmeyecek. Bu kararın alınması nedenleri, 'FATF listelerinin zamanında oluşturulmasını sağlamak ve kaynakların boşa harcanmasını önlemek' olarak açıklandı. Bu listelerden birinde üçüncü bir ülke göründüğünde, AB ülkenin yarattığı risklerle orantılı önlemler uygulayacak.

Kaynak: Avrupa Birliği Konseyi

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın