Dünya

Fransa’da Filistin Konferansı yasaklandı!

Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği gibi 'çeşitli kuruluşların başlattığı seferberlik çağrıları' konferansın ikinci kez yasaklanmasında etkili oldu...

Fransız solunu temsil eden Boyun Eğmeyen Fransa partisi (La France insoumise) lideri Jean-Luc Mélenchon ve Filistin kökenli Fransız avukat Rima Hassan'ın Lille'de düzenlediği Filistin Konferansı valilik tarafından yasaklandı. 

Başlangıçta Lille Üniversitesi'nde planlanan konferansın iptal edilmesinin ardından, Jean-Luc Mélenchon ve partisinin Avrupa Parlamentosu adaylarından Rima Hassan'ın 18 Nisan Perşembe günü Lille'de bir odada yapılması planlanan Filistin Konferansı Lille Valiliği tarafından ikinci kez yasaklandı.


Jean-Luc Mélenchon ve Filistin kökenli Fransız avukat Rima Hassan

Valilik yaptığı basın açıklamasında "Aynı organizatör tarafından seçilen yeni yer, güvenlik komisyonu tarafından olumsuz görüşe tabi ve yasal olarak yalnızca 328 kişilik bir kapasiteye ev sahipliği yapabiliyor, bu da organizatör tarafından yeniden davet edilen halkın konaklamasına olanak tanımıyor" dedi.

Boyun Eğmeyen Fransa partisi lideri Jean-Luc Mélenchon konfreansın yasaklanmasına tepki olarak Fransa için "muz cumhuriyeti” tanımlamasını yaptı: “Muz cumhuriyetinde gücün kötüye kullanılmasını" kınadı. Parti, saat 18.30'dan itibaren Lille'de bir miting yapılması çağrısında bulundu.

Valilik, konferansa yönelik ikinci yasağın Fransa Yahudi Öğrenciler Birliği gibi "çeşitli kuruluşların başlattığı seferberlik çağrılarıyla" ilişkili olduğunu ve kamusal alanda artan gerilim riskine de atıfta bulundu.

Fransa’daki 2022’de son genel seçimlerde birçok kentli genç tarafından desteklenen Boyun Eğmeyen Fransa partisi oylarını artırarak Meclis’te 69 sandalye ile temsil ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise partinin lideri Jean-Luc Mélenchon yarışı 3’üncü olarak bitirmişti.

Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Ben Cumhuriyetin kanunlarına saygı duymaktan yanayım. Kendi adıma, fikirlerine karşı çıksam bile, her zaman insanların kendilerini özgürce ifade edebilmesinden yanayım” dedi.

Kaynak: AFP / Le Monde

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın