Kıbrıs

Güney Kıbrıs AB’nin aktif rol oynayacağı bir çözüm planı sunmaya hazırlanıyor

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis'in Kıbrıs sorunundaki çıkmazı sona erdirmek için Avrupa Birliği'nin katılımıyla yeni bir plan sunmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis Kıbrıs sorunundaki çıkmazı sona erdirmek için Avrupa Birliği'nin katılımıyla yeni bir plan hazırlıyor. 

Güney Kıbrıs’ta yapılan seçimlerden kısa bir süre sonra hazırlanan gayri resmi bir belgenin Atina ve Brüksel'de önümüzdeki dönemde kuracağı temasların temelini oluşturacağını kaydeden Fileleftheros gazetesine göre, Hristodulidis tarafından AB'nin Kıbrıs sorununa daha aktif katılımını amaçlayan ilk adımlar, 23 Mart'ta Brüksel'de gerçekleşecek olan Avrupa Konseyi sırasında atılacak.

Gazeteden Andreas Pimbisiis’in 'Avrupa Birliği üzerinden çıkmaza son verme planı' başlıklı haberde, bu yöndeki hamlelerin Atina'ya danışılarak yapılacağı ve detayların Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis’in 13 Mart'ta Yunanistan'a yapacağı ilk ziyarette tartışılacağı kaydedildi. Ayrıca Kıbrıs Rum liderinin Avrupalı mevkidaşlarına sunmayı planladığı özel önerilere ek olarak, Kıbrıs meselesinde rol oynayabileceğine inandığı bazı isimlerle görüşeceği belirtildi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak nasıl ilerleyeceğine ilişkin bir soruya dün yanıt veren Hristodulidis, atılması planlanan yeni adımlar ilgili olarak depremlerden sonraki belirsizlik göz önüne alındığında, "Türkiye seçimlerini beklememeliyiz, zaman kaybetmemeliyiz" dedi. 

Nikos Hristodulidis, 23 Mart'ta Brüksel'de yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısında hazırladıkları planı ‘bazı Avrupalı liderlerle paylaşma fırsatı’nın olacağını ifade etti.

Kaynak: Fileleftheros

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın