Dünya

İran, İsrail'e saldırmadan önce ABD'yi bilgilendirdiğini açıkladı

İran-İsrail gerginliğinde pazar günü yaşananlar:

Ursula von der Leyen, İran'a karşı "ek yaptırımlar"dan bahsetti
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bir basın açıklamasında,  "İran'a (...) özellikle insansız hava aracı ve füze programlarına yönelik ek yaptırımlar" konusunda daha fazla kesinlik olmaksızın "düşünme"  yapılacağını  duyurdu.

Von der Leyen, pazar öğleden sonra Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile birlikte G7 liderlerini (Almanya, Kanada, ABD, Fransa, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık) bir araya getiren sanal zirveye katıldı.

Bu toplantı sırasında G7 devlet ve hükümet başkanları,  "istikrarsızlaştırıcı yeni girişimler"  durumunda Tahran'a karşı "tedbir almaya hazır" olduklarını söyleyerek,  İsrail'e "tam destek" güvencesi verdi.

G7 liderleri, şu anda gruba başkanlık eden İtalyan hükümeti tarafından yayınlanan bildiride , "İran ve müttefiklerinin saldırılarını durdurmalarını talep ediyoruz ve yeni istikrarsızlaştırma girişimlerine yanıt olarak şimdi daha fazla eyleme geçmeye hazırız" dedi. Açıklamada, "İran, eylemleriyle (...) kontrol edilemeyen bir bölgesel gerilimi kışkırtma riskini taşıyor. Bundan kaçınılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

İran, İsrail'e saldırmadan önce ABD'yi bilgilendirdiğini açıkladı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan düzenlediği basın toplantısında ülkesinin İsrail'e karşı saldırı başlatmadan önce ABD'ye haber verdiğini söyledi.

Emirabdullahiyan, "Pazar günü erken saatlerde Beyaz Saray'a gönderdiğimiz bir mesajda operasyonumuzun sınırlı ve minimalist olacağını ve İsrail rejimini meşru savunmayı ve cezalandırmayı hedefleyeceğini duyurduk" dedi.

Tahran'ın üst düzey diplomatı, İran'ın sınırlı saldırılarının sivilleri veya ekonomik bölgeleri hedef almayacağını da söyledi: “Cevabımızda sivil hedeflere yönelik bir yanıt tanımlamadık. Silahlı kuvvetlerimiz hiçbir ekonomik veya nüfuslu bölgeyi hedeflemedi.”

Emirabdullahiyan, saldırının amacının İsrail rejimini cezalandırmak olduğunu ve bunun İran güçlerinin meşru bir savunma eylemi olduğunu söyledi: "Bu meşru savunma eylemindeki amacımız, yalnızca İsrail rejimini cezalandırmaktır."

Emirabdullahiyan, "Bölgedeki Amerikan bireylerinin veya üslerinin peşinde değiliz" dedi.

İsrail, İran'ın kendi topraklarına saldırısının ardından "tüm senaryolara" hazırlandığını açıkladı

Cumartesiyi pazara bağlayan gece Tahran’ın, İsrail topraklarına üç yüzden fazla insansız hava aracı, seyir füzesi ve balistik füze fırlatmasını benzeri görülmemiş bir operasyon ve endişe verici bir tırmanışın işareti olarak gören Washington, İsrail’i misilleme yapmamaya ikna etmeye çalışıyor.

Türkiye dışişleri Bakanlığı: “İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır”

İran-İsrail gerilimine dair gün içinde diplomatik temaslar sürerken; Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık açıklamasının tamamı şöyle:
“İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.”

Beyaz Saray, İran'ın saldırısının çok az hasara yol açtığını ve bunun "İsrail açısından inanılmaz bir başarı" olduğunu duyurdu
Pazar sabahı televizyon kanallarına demeç veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, CNN'de İranlıların gece boyunca "açıkça birkaç yüz" insansız hava aracı ve füze fırlattığını doğruladı. Sözcü John Kirby, “Peki ne tür bir hasara yol açtılar? Çok değil. Bu İsrail açısından inanılmaz bir başarı ama aynı zamanda İran'ın iddia ettiği askeri güç olmadığını da gösteriyor” yorumunu yaptı.

Kaynaklar: AP - AFP/Le Monde - T.C. Dışişleri Bakanlığı

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın