Dünya

Küresel enflasyon önümüzdeki aylarda düşecek ancak halkların inançsızlığı enflasyonu besliyor

Dünyadan kısa kısa...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,  577 sandalyeli Ulusal Meclis seçimlerinde parlamento çoğunluğunu kaybetti . Merkezci ittifakı hala en büyük parti olsa da sol kanat bir ittifak en büyük muhalefet grubu haline geldi ve aşırı sağ, bir önceki seçimlerde sadece sekiz sandalyeye sahipken rekorla 89 sandalye elde etti.

AB'nin dış politika şefi Josep Borrell, Rusya'nın Ukrayna'nın tahıl ihracatına  yönelik ablukasını "savaş suçu" olarak nitelendirdi. Rusya'yı ablukayı sona erdirmeye çağırdı ve Ukrayna'da buğday otururken insanların açlıktan ölmesinin "düşünülemez" olduğunu söyledi. Bu arada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna'nın Avrupa Birliği’ne aday statüsü alıp almayacağına dair açıklanacak AB kararı öncesinde Rusya'nın ülkesine yönelik saldırıları yoğunlaştırmasını beklediğini söyledi.

Rusya şimdi de Litvanya'yı tehdit etti

Rusya, Litvanya'nın Baltık Denizi'ndeki bir Rus yerleşim bölgesi olan Kaliningrad'ı ülkenin geri kalanından  koparan kargo kısıtlamalarını kaldırmasını  talep etti. Yasak, bazı Rus kargolarının Litvanya'yı trenle geçmesini engelliyor. Litvanya, 17 Haziran'da yürürlüğe giren AB yaptırımlarını uyguladığını açıkladı. Rusya, hareketi "açıkça düşmanca" olarak nitelendirdi ve misilleme konusunda uyardı.

Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras'ın CEO'su José Mauro Coelho, görevde sadece iki ay kaldıktan sonra istifa etti. Benzinin fiyatı Haziran 2021'den bu yana % 25'ten fazla arttı ve geçen hafta Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, şirketin fiyatlarını tekrar yükseltmesinden kısa bir süre önce fiyatların daha fazla yükselmemesi gerektiğini söyledi. Önceki iki CEO da Bolsonaro ile anlaşmazlıklardan sonra görevden alındı.

Hindistan'daki  güvenlik güçleri yüksek alarma geçirildi ve  orduya askere alma koşullarına karşı protestolar devam ederken birkaç tren iptal edildi. Hükümet, ordunun harcamalarını azaltmanın bir yolu olarak sabit dört yıllık sözleşmelerle asker kiralamayı planlıyor. Çoğunlukla genç erkeklerden oluşan protestocular, bunun emekli maaşı da dahil olmak üzere başka birçok fayda sağlayan kalıcı bir askeri iş bulma şanslarını zedelediğini savunuyor.

Japonya'daki  bir mahkeme, ülkenin eşcinsel evlilikleri yasaklamasının  "anayasaya aykırı" olduğu iddiasını reddetti. Nüfusun çoğunun eşcinsel evlilikleri veya medeni birliktelikleri onaylamasına rağmen, Japonya, G7'de eşcinsel evliliğe izin vermeyen tek ülkedir. Geçen hafta başkent Tokyo'daki yerel yönetim, eşcinsel çiftlere bazı ortaklık hakları veren yasayı kabul etmişti.

İrlandalı firmadan 'tıkla ve topla' kampanyası

Düşük maliyetli giyim perakendecisi Primark, İngiltere'nin kuzeybatısındaki 25 mağazada küçük bir "tıkla ve topla" denemesi yaptığını duyurdu. İrlandalı firmanın Avrupa ve Amerika'da mağazaları var. “Tıkla ve topla” kampanyası alışveriş yapanların, belirlenen toplama alanlarında çevrimiçi sipariş ettikleri ürünleri hemen deneyebileceklerini ve isterlerse mağazadan ek ürünler alabileceklerini sağlıyor. 

Enflasyonist beklentilerin kısır döngüsü

Ekonomistler, enflasyondaki küresel dalgalanmanın yakında sona ermesini bekliyor. Halklarsa o kadar emin değil. İnsanların gelecek yılki enflasyon beklentileri dünya çapında bir yıl önceki % 2.3'ten, mayıs ayında % 4'ten fazlaya çıkmıştı. Enflasyon beklentilerine yönelik yapılan diğer ölçümleri de artıyor gibi görünüyor. Endişe, bu inançların gerçek ekonomik davranışları beslemeye başlamasıdır: Örneğin ücret taleplerini veya fiyatlandırma kararlarını ki bu da enflasyonist canavarı besleyecektir. 

Gerçekten de merkez bankaları enflasyon beklentilerini tekrar aşağı çekmekte zorlanabilirler. On yıllarca süren düşük ve istikrarlı enflasyondan sonra, çok az insan ABD Merkez Banmaso Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde veya İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey'nin söylediklerine dikkat ediyor, hatta kim olduklarını bile biliyor. Tarih bazı dersler sunuyor. 1980'lerde Federal Rezerv başkanı Paul Volcker, enflasyon karşıtı bir ‘deli’ olarak imajını geliştirdi. Ronald Reagan ve Margaret Thatcher, enflasyon karşıtı gayretleriyle tanınıyorlardı. Belki de enflasyonun bir kez daha bir numaralı halk düşmanı olarak adlandırılmasının zamanı gelmiştir.

Sri Lanka IMF'den yardım istiyor

Bugünlerde Sri Lankalılar terk edilmiş görünüyor. En aktif insanlar, acil toplantılara katılan yetkililerdir. Toplu taşıma araçları durma noktasına geldi. Pazartesi gününden itibaren, okullar ve devlet tarafından işletilen ofisler iki hafta boyunca kapalı olacak. Cuma günleri, yakıt tasarrufu amacıyla resmi tatil ilan edildi. Artan elektrik kesintileri ve ilaç eksikliği ile ülke insani bir krizle karşı karşıya. Gıda fiyatları, çiftçilerin akut bir gübre kıtlığı çekmesiyle yükseldi. 

Uluslararası Para Fonu'ndan bir heyet, bir kurtarma paketini görüşmek üzere Pazartesi günü başkent Kolombo'ya geldi.  22 Mayıs'ta Sri Lanka ilk kez borcunu temerrüde düşürdü. Yüksek enerji fiyatları ve Covid-19 salgını, yetmiş yılın en kötü ekonomik krizine katkıda bulundu, ancak ülkenin kendi ekonomik kötü yönetimi de etken oldu. Geçen hafta merkez bankası başkanı, hükümetin IMF'ye daha erken gidebileceğini itiraf etti. Geç olsun güç olmasın.

Ukrayna için Nobel ödülü müzayedesi

Rusya'nın 1939'da Finlandiya'yı işgal etmesinden sonra, Danimarkalı fizikçi Niels Bohr, Nobel ödüllü madalyasını Finlandiyalı sivillere yardım etmek için bağışladı. 80 yıldan fazla bir süre sonra, Bohr başka bir ödüllüye ilham verdi. Pazartesi günü, bir Rus gazeteci ve geçen yılın barış ödülü sahibi Dmitry Muratov, Ukraynalı mültecilere yardım etmek için 23 karat altından ödülünü açık artırmaya çıkaracak. Başlangıç fiyatı 550.000 Dolar olsa da daha yüksek teklifler bekleniyor. Moleküler biyolog Francis Crick'e ait bir başka Nobel ödülü 2013 yılında 2,3 milyon dolar kazandı.

Muratov ve bağımsız gazetesi Novaya Gazeta, on yıllardır Rusya'daki yolsuzluk ve insan hakları ihlallerini araştırıyor. 1993 yılında küçük bir bütçeyle kurulan yayın, son Sovyet cumhurbaşkanı Mihail Gorbaçov'un kendi Nobel ödülü parasıyla desteklendi. 2000 yılından bu gazetenin ana altı gazetecisi öldürüldü. Gazete Kremlin'in Ukrayna saldırısını eleştiren medyayı boğduğu mart ayına kadar faaliyetlerini sürdürdü. Mart ayında yayınları askıya alındı.
Kaynak: The Economist

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın