Kıbrıs

Mafya Mark Buddle’ın KKTC ve Türkiye’deki para ve mallarının peşinde!

Avustralya basınında Mark Buddle’ın İstanbul Sapphire’deki dairesinin anahtarının ‘kaybolduğu’ ileri sürüldü. Mikro-Makro’nun daha önce yaptığı bir özel haberde, Buddle’ın İstanbul Sapphire’de bir dairesi olduğu aktarılmış ve dairenin Girne’deki FEO Elegance sitesindeki birleştirilmiş 2 daire ile takas edildiği iddiasına yer verilmişti. Avustralya ve İngiliz basınında çıkan haberleri KKTC Mali Polis biriminin araştırması gerekmiyor mu?

KKTC’den sınır dışı edildikten sonra Türkiye tarafından geçen ağustos ayı başında Avustralya'ya iade edilen Comanchero ya da diğer adıyla ‘Motosikletliler’ (‘Bikies’) çetesi lideri Mark Buddle,16 Şubat Perşembe günü Melbourne Sulh Ceza Mahkemesi'nde başlayan davaya, tutulduğu hapishaneden video bağlantısı yoluyla katıldı. 

Daily Mail’in haberine göre, 37 yaşındaki Mark Buddle, Mayıs 2021'de Avustralya’nın Melbourne kentine 40 milyon dolarlık, 160 kg. ağırlığında kokain sevkiyatı yapmakla suçlanıyor. 

Avustralya’ya uyuşturucu sokmak için komplo kurmak ve uyuşturucu ithal etmek suçlarının her biri maksimum ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılıyor.

18 Eylül tarihinde devam edecek davada Avustralya Federal Polisi, Buddle'ın kokain sevkiyatını Asya ve Avrupa'da faaliyet gösteren ulusötesi bir suç örgütüyle koordine ettiğini iddia ediyor. 

Avustralya basınında Buddle’ın İstanbul'ın en yüksek binası Sapphire’de 1,5 milyon dolarlık lüks bir daireye, Türkiye, Bodrum'da villalara ve Dubai'de çeşitli varlıklara sahip olduğu belirtilirken, KKTC’de Mikro-Makro’nun ortaya çıkardığı üzere bir turizm firmasında ve birkaç akaryakıt şirketinde hisseleri olduğu kaydediliyor.

İngiliz basınından Daily Mail'in konuyla ilgili haberinde, Comanchero bikie çetesi içinde Buddle'a sadık olanlar ile uyuşturucu baronu Hakan Ayık'ın adamları arasındaki çatlakların büyüdüğü bildirildi.

Çetenin yeni uluslararası başkanı ve 'Yüksek Komutanı' Ngakuru 15 Ocak’ta Türkiye'de tutuklanmıştı. Ngakuru'nun iyi arkadaşı ve Türkiye’de yaşadığı tespit edilen Hakan Ayık'ın da sıradaki isim olabileceği belirtiliyor.

Bu haberlerde, Buddle'a ait gizli milyonları ve varlıkları bulmaya çalışanların Orta Doğu ve Avrupa'yı taradığı ileri sürülürken, Buddle’ın yokluğunda malları için bir tür hazine avı başlatılmasından endişe duyulduğu vurgulandı.

Avustralya’da yayımlanan The Daily Telegraph, ‘Gangsterler, Buddle'ın gizli ganimetinin peşinde… Mark Buddle'a bağlı yeraltı dünyası figürleri, eski Comanchero patronunun gizli milyonlarını ve varlıklarını bulmak için Orta Doğu ve Avrupa'yı didik didik ediyor’ yorumuyla yaptığı haberde, Buddle’ın İstanbul Sapphire’deki dairesine ait ‘anahtarın kaybolduğu’na dikkat çekildi.

Aktaran Daily Mail.

Bu iddia doğrultusunda, Girne’deki FEO Elegance sitesindeki son katındaki 2 dairenin birleştirilip İstanbul Sapphire’deki daire ile takas edildiğine yönelik verilen ifadeyi KKTC Mali Polisi’nin yeniden değerlendirmesi gerekmeyecek mi?

KKTC’de Halil Falyalı cinayetinin ardından yeni bir mafya hesaplaşmasının ayak seslerine kulakları kapamanın bedeli ağır olacaktır. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası kapsamında açılan davaların ileriye götürülmesi ve suç işleyenlerin cezasız bırakılmaması gereğine bir de bu açıdan bakılmalıdır.

Mark Buddle’ın ülkeye girişine izin verenler, Buddle’ın suç gelirlerinden elde ettiği parayı aklayanlar ve nasıl olsa memleketinde hapishanede, KKTC’de bize kimse bir şey yapamaz aymazlığı ile uluslararası bir suç çetesi liderinin mallarına, açık veya gizli hisselerine ve paralarına çökebileceklerine inananların başı büyük belada olabilir.

Mali Polisimiz, konunun bu yanını dikkate almayarak, soruşturmaları çok boyutlu olarak sürdürmemesi ve kapatması durumunda aldığı sorumluluğun ne kadar büyük olduğunun farkında mı? 

Kaynaklar: Daily Mail 1 - Daily Mail 2Daily Telegraph

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın