Dünya

Paravan şirketler kuran Mormon Kilisesi’ne ve varlık yöneticisine 5 milyon dolar ceza

Gerçekteki gelirlerini gizlediği ortaya çıkan, 16 milyon üyeye sahip Mormon Kilisesi'ne ve kilise kuruluşu varlık yöneticisine toplam 5 milyon dolar ceza verildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'ne, diğer adıyla Mormon Kilisesi’ne ve kilisenin varlıklarını yönetmek için kurduğu kâr amacı gütmeyen kuruluş, Ensign Peak’e toplam 5 milyon dolar para cezası kesti.

44 milyar dolarlık hisse senedi portföyüne sahip Ensign Peak Advisors Inc, kilisenin yatırım varlıklarını gizlediği için 4 milyon dolar ceza ödeyecek. Mormon Kilisesi’ne ise 1 milyon dolar para cezası verildi. 

Varlık yöneticisi kurumun eski bir çalışanın şikâyetini değerlendiren ABD Menkul Kıymetler Borsası’nın açtığı soruşturmada, kilisenin 2019 yılında 100 milyar dolarlık bir varlığa sahip olduğu ancak bu miktarı borsaya bildirmediği ortaya çıktı.

Kilisenin servetini ABD genelinde adresleri bulunan 13 paravan şirket üzerinden gizlediği belirlendi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kilisenin ve Ensign Peak'in kilise adına dosyalama yapmak yerine, ABD genelinde adresleri bulunan 13 paravan şirket adına dosyalamar yaptığını duyurdu.

Kilisenin yatırım kuruluşu Ensign Peak'in eski başkanı Roger Clarke, dünya genelinde 16 milyon kilise üyesinin, yıllık gelirlerinin % 10'unu kiliseye vermeleri şartından cayabilecekleri endişesi ile kilise liderlerinin gerçekteki gelirin SEC’e sunulmamasını istediğini söyledi. Bazı diğer eski Ensign Peak çalışanları, kilise yöneticilerinin gerçek servetin bilinmesi durumunda üyelerin kilisenin sahip olduğu hisse senetlerini satın almaya çalışabileceğinden endişe duyduğunu kaydetti.

Bazı avukatlar, kiliseye ve yatırım kuruluşuna verilen cezaların, özel şirketlere verilen cezalar yanında hafif kalmasını sorguladı. Bir Amerikan hukuk firmasında  yönetici olan avukat Jacob Frenkel, kilisenin ‘büyük bir dini kurum’ olduğuna işaret ederek, "Bu başka biri olsaydı, SEC'in muhtemelen dolandırıcılıkla mücadele ihlali suçlamasında bulunacağını düşünmek mantıklıdır” yorumunu yaptı.

Paravan şirket yapısı ilk olarak Mayıs 2018'de MormonLeaks adlı web sitesinde ifşa edildi.

2019 yılında, eski bir Ensign Peak yatırım yöneticisi David Nielsen, kuruluşun herhangi bir hayır faaliyetinde bulunmadığı için vergiden muaf bir hayır kurumu olarak muamele görmemesi gerektiğini iddia etti ve ABD İç Gelir Servisi'ne şikâyette bulundu.

Kaynak: WSJ

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın