Dünya

Rüşvet alan politikacıların üzerine giden savcıyı ve gazetecileri yıldırmak için her şeyi yaptılar

Yargıya siyaset karışırsa ne olur'un en vahim örneklerinden biri Yunanistan'da yaşanıyor...

Yunanistan tarihindeki en büyük yolsuzluk skandalını soruşturduktan sonra yargılanan eski yolsuzlukla mücadele savcısı, Avrupa Parlamentosu'na hitap eden Eleni Touloupaki, Novartis rüşvet davasını soruşturan gazetecilere yönelik açılan davaların sadece bir Yunan sorunu olmadığını söyledi.

Eleni Touloupaki, Avrupa Parlamentosu'nun Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın kapalı bir oturumunda yaptığı konuşmadan sonra, geçen cuma günü, "Bir üye devlette hukukun üstünlüğünün ve güçler ayrılığı ilkesinin her ihlali Avrupa'yı ilgilendiren bir konudur, çünkü Avrupa'nın temel direklerine karşı bir saldırıdır" dedi.

Yolsuzlukların üzerine giden eski savcı Eleni Touloupaki.

Touloupaki, "Sadece savcıların ve gazetecilerin soruşturdukları politikacılar tarafından kovuşturulması değil, aynı zamanda Novartis davasının kendisi de Avrupa'yı ilgilendiren bir konudur" dedi.

İsviçreli ilaç üreticisi Novartis'in Yunan politikacılara ve sağlık hizmeti sağlayıcılarına ödediği rüşvetleri soruşturan Yunan savcı Eleni Touloupaki, Novartis davasından alındıktan sonra kendisine karşı ayrı bir ceza soruşturması başlatıldı. İki meslektaşıyla birlikte gücü kötüye kullanmak ve davaya iktidar partisinden politikacıları dahil etmeye çalışan bir suç örgütüne katılmakla suçlandı.

Yunanistan'da ve dolayısıyla AB'nin başka yerlerinde de ilaç fiyatlarını yükseltmeleri için politikacılara rüşvet veren Novartis, ürünlerini hastalara reçete etmeye teşvik etmek için 5.000'den fazla Yunan doktora da rüşvet verdi.

Touloupaki, 2019 seçimlerinin Başbakan Kyriakos Miçotakis'i iktidara getirmesinin ardından davadan çıkarıldı ve dava Yunanistan'da düştü.

Ama Amerika Birleşik Devletleri'nde öyle olmadı. 2020 yılında, Novartis, ABD Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile, Yabancı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası'nın ihlali üzerine yapılan anlaşma uyarınca Yunan sağlık hizmeti sağlayıcılarına ve yetkililerine yasadışı ödemeler yaptığını ve ceza olarak 347 milyon ABD Doları ödemeyi kabul etti.

Gazeteci Ioanna Papadakou.

Gazeteci Kostas Vaxevanis.

Ocak ayında, her ikisi de Touloupaki ile aynı suç örgütünün bir parçası olmakla suçlanan önde gelen Yunan gazeteciler Ioanna Papadakou ve Kostas Vaxevanis, sorgulanmak üzere Yüksek Mahkeme'ye çıkmak zorunda kaldı ve bu da gazetecileri savunan örgütlerin güçlü bir tepki göstermesine yol açtı.

Savcılar banka hesaplarına büyük miktarda nakit para yatırıldığını tespit etmelerine rağmen, Novartis soruşturmasına karışan ve o zaman sağlık bakanı olan Adonis Georgiades de dahil olmak üzere merkez sağdaki ve iktidardaki iki Yeni Demokrasi Partisi üyesinin davalarını düşürdü.

Şu anda ülkenin Kalkınma ve Yatırım Bakanı olan Georgiades, medyayı Novartis davasındaki rolü hakkında halkı ve meslektaşlarını yanıltmak için makaleler uydurmakla suçladı ve bu yayın organlarının şu anda ülkenin adalet sistemi tarafından soruşturulduğunu söyledi.

"Karakterimin bütünlüğünü asla tartışmayan ve her zaman yanımda duran Başbakan ve Yeni Demokrasi Partisi'nin Başkanı Kyriacos Mitsotakis'e teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Günler sonra, Yunan gazetesi  Avgi savcıların bir muhbirin ifadesini Georgiades'in yargılanması için yeterince inandırıcı bulmadığını bildirdi. Gerçek kimliği korunan ve sadece "Aikaterine Kelesi" takma adıyla bilinen tanık, üç kez Georgiades'e nakit olarak toplam 140.000 euro (160.000 dolar) içeren zarfların nasıl verildiğine tanık olduğunu iddia etti.

Davayı düşürme kararını gerekçelendiren savcılar, 2013-2016 yılları arasında ortakları ve akrabaları tarafından bakanın hesabına toplam 365.000 euro (419.160 dolar) tutarında çeşitli meblağlar yatırıldığını ileri sürdü.

Kaynak: OCCRP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın