Dünya

Rusya 3 koldan aynı anda Ukrayna’ya saldırabilir: Sınırdan, Ukrayna içinden ve Belarus’dan

Rusya Ukrayna sınırında savaş tamtamları çalıyor. Ukrayna askeri istihbaratının hazırladığı son değerlendirme, Rusya'nın sınıra askeri personel ve füzelerle nasıl bir yığınak yaptığını, hem doğu Ukrayna'daki isyancılar hem de Belarus'daki otokrat rejimi kullanarak Ukrayna'yı yakında işgal edebileceğini ortaya koydu.

Ukrayna, Rusya'nın ülkeye karşı bir saldırı için kullanılabilecek sevkiyatı"neredeyse tamamladığı" konusunda uyardı ve uyarı Moskova'nın Ukrayna’da her an bir işgal başlatabileceğine dair korkuları artırdı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından özel olarak salı günü CNN ile paylaşılan son istihbarat değerlendirmesine göre, Rusya şu anda bölgede 127.000'den fazla asker konuşlandırdı.

Ukrayna sınırında kara, deniz ve hava personeliyle birlikte Rus askeri personel sayısı 127 binin üzerinde

Değerlendirmede, "Ukrayna yönünde RF AF (Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri) kara grubunun tam gücü - 106.000'den fazla personel (dir). Deniz ve hava bileşeni ile birlikte toplam personel sayısı 127.000'in üzerindedir" denildi.

Durumu "zor" olarak nitelendiren değerlendirmede, Ukrayna'nın Rusya'nın "Avrupa Birliği ve NATO'yu bölmeye ve zayıflatmaya çalıştığına" inanıldığı belirtildi.

"Avrupa kıtasında güvenliği sağlamak için" Rusya'nın eylemlerinin "ABD'nin yeteneklerini sınırlamayı da amaçladığı" görüşü paylaşılan değerlendirmenin Rusya ile Batı arasında krizi azaltmayı amaçlayan üç tur diplomatik görüşmelerin geçen hafta bir çözüm üretememesi sonrasında paylaşılması dikkat çekti.

Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya'nın orta ve doğu bölgelerinden batı sınırına "kalıcı olarak" asker konuşlandırdığını kaydetti. Aralık ayı sonunda ve ocak ayında Rusya, Ukrayna'ya göre "saldırı operasyonları için hazırlığı doğrulayan" "mühimmat, sahra hastaneleri ve güvenlik hizmetleri stoklarını" sınıra taşıdığını belirtti.

Rusya Doğu Ukrayna’da 35 binden fazla isyancıyı destekliyor ve 3.000 askeri de içeride var

Yeni değerlendirmede ayrıca Rusya'nın doğu Ukrayna'da 35.000'den fazla isyancıyı desteklediği ve isyancıların topraklarında konuşlanmış yaklaşık 3.000 kendi askeri personeline sahip olduğu kaydedildi. Moskova ise Ukrayna'nın doğusunda herhangi bir güce sahip olduğu iddialarını reddediyor.

Ukrayna sınırında Rus yapımı 36 adet İskander füzesi konuşlandırıldı

Değerlendirmeye göre, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik istihbarat faaliyeti de yoğunlaştı, Ukrayna sınırına ek radyo ve uydu trafik birimleri konuşlandırıldı ve sınır boyunca keşif uçuşları geçen yıl bu zamandan bu yana üç katına çıktı.

Ukrayna ordusu ayrıca, Rusya'nın orta menzilli füze silahlarını "hayati nesneleri yok etmek" için kullanabileceğini ve "İskander" operasyonel-taktik füzelerinin ek taktik gruplarının sınıra aktarıldığını kaydetti.

Değerlendirmeye göre, ocak ayı ortası itibariyle Ukrayna yakınlarında 36 İskander fırlatıcı bulunuyor.

İskander füzelerinin menzili Kiev’i hedefleyebileyecek uzaklıkta

İskander füzelerinin 500-700 km mesafedeki hedefleri vurabildiği ve artık başkent Kiev de dahil olmak üzere bölgeleri hedefleyebileceği belirtildi.

Ukrayna belgesi, Kremlin'in önemli bir müttefiki olan Belarus ile kuzey sınırı boyunca yeni bir potansiyel cephe hattının ortaya çıktığı konusunda uyardı.

Belarus’la ortak tatbikat kisvesi altında Rusya Belarus’a asker yerleştirebilir

Ukrayna askeri istihbarat belgesinde, "Belarus bölgesi, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlığını genişletmek için kullanabileceği tam teşekküllü bir operasyon tiyatrosu olarak görülmelidir" ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri salı günü bu endişelerin altını çizerek, Rusya'nın Belarus'taki askeri varlığının artmasının Ukrayna sınırındaki yeteneklerini artırdığını ve bir işgalle ilgili endişelerin yükselmesine yol açtığını söyledi.

Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Zamanlama dikkate değer ve elbette Rusya'nın potansiyel olarak kuzeyden Ukrayna'ya saldırmak için ortak askeri tatbikatlar kisvesi altında Belarus'a asker yerleştirme niyetinde olabileceğine dair endişeleri artırıyor" dedi.

ABD'li yetkililer, önümüzdeki bir veya iki ay içinde herhangi bir noktada Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edebileceğini tahmin ediyor.

"Ocak ortası ile şubat ortası arasında herhangi bir zamanda işgal gerçekleşebilir"

İkinci bir üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Rus ordusunun askeri bir işgalden birkaç hafta önce faaliyetlere başlama planları yakından izlediğimiz bir şey ve değerlendirmemize göre, [işgal] ocak ortası ile şubat ortası arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'nun ülkesinde kontrolün hâlâ elinde olup olmadığını veya karar almanın büyük ölçüde Rusya'ya devredilip devredilmediğini yakından inceliyor.

CNN’e açıklama yapan Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi yaratmak, eylemcileri tutuklamak ve 900'den fazla siyasi tutukluyu hapiste tutmak gibi bir dizi yeni eyleme işaret ederek, Belarus'un "bölgede giderek istikrarsızlaştırıcı bir aktör" haline geldiğini söyledi.
Kaynak: CNN

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın