Dünya

Tansu Çıdan’ın öldürülmesinde 3 gardiyan cinayetle suçlanabilir

Kıbrıs’ın güneyinde cezaevinde tutukluyken 27 Ekim’de hücresinde dövülerek öldürülen Kıbrıslı Türk tutuklu Tansu Çıdan cinayeti ile ilgili, 3 gardiyanın gözaltına alındığı Mahkeme duruşmasının tüm detaylarını Fileleftheros gazetesi yazdı.

Kıbrıs’ın güneyinde cezaevinde tutukluyken 27 Ekim’de hücresinde dövülerek öldürülen Kıbrıslı Türk tutuklu Tansu Çıdan cinayeti ile ilgili olarak yapılan soruşturmadaki detaylar, Fileleftheros gazetesinden Fanis Makridis’in bugün yayımlanan haberinde aktarıldı.

Soruşturma ekibinin başındaki Giannos Giannakou’ya göre, cuma günü Lefkoşa Bölge Mahkemesi'nin kararıyla 8 gün gözaltına alınan hapishane gardiyanları, 'bir suç işlemek için komplo kurmak', 'cinayet' ve 'resmi görevi ihmal' suçlarını işlemekle itham edilebilir.

Polis tarafından Mahkeme’de verilen ifadelere göre, üç gardiyanın ciddi yaralanma hakkında bilgi sahibi oldukları, ancak en kötüsünü önlemek için gerekli olanı yapmadıklarının anlaşıldığı ve gerekenler yapılsaydı Çıdan'ın 'bugün yaşıyor olabileceği'nin belirtildiği kaydedildi. Haberde, 27/10/2022 tarihinde üç gardiyanın 12:45 - 19:00 saatleri arasında görevli gardiyanlar olduğu ve Çıdan'ın ölümünün aynı gün akşam saat 21.50'de doğrulandığına dikkat çekildi.

Saat 15:00 civarında Tansu Çıdan’ın yardım istemek için hücresindeki yardım butonuna bastığı, birinci ve ikinci şüpheli konumundaki gardiyanların olay yerine gittiği, üçüncü şüpheli gardiyanın vardiya amiri olarak ofisinde olduğu belirlendi.

►Baş şüpheli Kürt mahkûmun gardiyanlara Çıdan’a kendisinin pansuman yapabileceğini, Çıdan'ın ailevi sorunları nedeniyle kendi kendisini yaraladığını söylediği ve gardiyanları ikna ettiği ileri sürüldü

Polis'in cezaevi kapalı devre güvenlik kameralarından edindiği görsel materyallere ve ifadelere dayanarak, iki hapishane gardiyanının, çok ağır yaralandığı anda mağdurla konuşmaya gittiği ancak suçun baş şüphelisi olan Kürt mahkûmun gardiyanlara Çıdan’a kendisinin pansuman yapabileceğini söylediği, Çıdan'ın ailevi sorunları nedeniyle kendi kendisini yaraladığına dair güvence vererek, 2 gardiyanın Çıdan’ın hücresinden ayrılmalarına ikna ettiği iddia edildi.

Ayrıca, ifadeye göre, Çıdan’ın birinci ve ikinci şüpheli gardiyanlardan güvenlik nedeniyle kilidini değiştirmelerini istediği ileri sürüldü. Sunulan ifadeye göre, baş şüpheli konumundaki Kürt mahkumun gardiyanları peşlerinden takip ettiği ve birinci şüpheli gardiyanın hapishane gardiyanlarının ofisine gittiği ve Kürt tutuklunun gardiyanların amirinden (üçüncü şüpheli) Çıdan’ın yaralarını pansuman edeceği kisvesiyle gazlı bez aldığı anlaşıldı.

►Çıdan öldürülmeden önce son bir kez daha hücresindeki yardım butonuna bastı fakat gardiyanlar çağrıyı duymazdan geldi

►Gardiyanlar Çıdan öldürüldükten sonra sayım yaptı ama Çıdan'ın hücresini kontrol etmedi

Çıdan cinayetindeki baş şüpheli mahkûm gardiyanların odasından döner dönmez, iddiaya göre, 41 yaşındaki Tansu Çıdan'ın hücresine gitti, Çıdan’la sert bir şekilde konuştu ve ardından öfkeyle vücuduna bir kilitle vurmaya başladı. O anda 41 yaşındaki Kıbrıslı Türk Çıdan yardım butonuna tekrar bastı ancak hapishane gardiyanları bu çağrıyı görmezden geldi. Ayrıca, hapishane gardiyanlarının o günün ilerleyen saatlerinde bir sayım yaptıkları, ancak Tansu Çıdan'ın hücresini kontrol etmedikleri bildirildi.

Mahkeme duruşması beş saatten fazla sürdü. 11:30'dan kısa bir süre sonra başladı ve 16:45'te sona erdi. Üç şüpheli gardiyandan, birinci şüpheliyi avukat Yiannis Ioannou; ikinci şüpheliyi avukat Nikolas Tsardellis ve üçüncü şüpheliyi ise avukat Ioanna Neophytou temsil ederken, zanlıların avukatlarının 8 günlük gözaltı talebine 1 saat boyunca itiraz ettiği ancak yargıç Panayiotis Savvidis’in duruşmaya ara verdikten sonra gözaltı kararını verdiği kaydedildi.

Kaynak: Fileleftheros, Fotoğraf: Ant 1

Tansu Çıdan

Tansu Çıdan, geçen temmuz ayında tasarrufunda büyük miktarda uyuşturucu madde, metamfetamin bulundurmaktan ötürü, güneyde sekiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın