Özel Haber

Tekin Arhun mağduru Ömer Torun anlatıyor:

'Tekin Arhun'dan korkmayın'

KKTC’de aleyhinde tefecilik yaptığına dair birçok karar olmasına karşın ‘tefecilik’ yapmadığını iddia ederek, borçlu insanlara son derece sevecen yaklaşan ve 'hile'yle zor duruma düşürdüğü mağdurların mülklerini ipotek alan ve bu insanları daha da zor şartlara sürükleyerek yüksek teminat çekleri imzalatan, ardından mülklerine ve şirketlerine çöken ‘banka sahibi’ Tekin Arhun hakkında mağdurların aktardıklarını yayınlamaya devam ediyoruz.

Arhun pek çok Mahkeme kararlarıyla defalarca suçlu bulundu. Ağır Ceza’da yargılandığı için bankasının hisselerini kızlarına devretmek zorunda kaldı. Böyle bir sahibi olan bankanın KKTC hükümetleri ve siyasilerle nasıl bir bağı varsa devlet ve kurumları sıklıkla bu bankadan borç almaya devam ediyor. 

Mikro-Makro’ya bir dizi ifşaatta bulunan Arhun mağdurlarından Ömer Torun, çoğunluk hissesine sahip olduğu Starling Marketler Zinciri’nde yaşanmakta olanları anlattı. 

Tekin Arhun hakkında daha önceki birinci ve ikinci ifşaatlarına ek olarak Ömer Torun, Starling Marketler Zinciri’nin piyasaya borçlarının ödenmesi için 2015’de, 5 seneliğine 3 marketinin işletmesinin sözleşmeyle Tekin Arhun’a verildiğini, Arhun’un şişirdiği borçlara karşılık Lapta’daki 4’üncü marketin işletmesinin ise tamamen Tekin Arhun’a devredildiğini ifade etti.

Alsancak'daki marketin üzerinde bulunduğu geniş arazinin mülkiyeti de bizim şirketimize ait

Ömer Torun, 2015’de yaşadıkları sıkıntıların aşılamaması nedeniyle sadece piyasaya kalan borçların ve ödenmeyen personelin ödenmesi için elde kalan 3 marketin işletmesinin sadece 5 seneliğine Tekin Arhun’a verildiğini hatırlattı. 3 market arasında, üzerindeki geniş arazinin de Starling'e ait olduğu, Alsancak'daki marketin de bulunduğunu kaydeden Torun, piyasaya olan borçları ve personeli düşünmeseler böyle kısa süreli bir anlaşmanın yapılmayacak olduğunu vurguladı. Ömer Torun, Tekin Arhun’un işletme sözleşmesinin süresinin bitmesine karşılık 2 senedir 3 marketten de çıkmadığına dikkati çekti.

'Karmaşık protokollerle yeni bir şirket kuran Tekin Arhun benden mal ve para kaçırmaya çalışıyor'

Çoğunluk hissesine sahip olduğu şirketin bir başka şirket kurularak içinin boşaltılmaya ve kendisinden mal ve para kaçırılmaya çalışıldığını belgeleriyle gösteren Ömer Torun, Starling İthalat-İhracat Şti Ltd.’nin işlevsiz kalması ve Starling Marketler’in sahibi olması için bu sene karmaşık protokollerle yeni bir şirket kurulduğunu ve çoğunluk hissesinin Tekin Arhun’a geçirilmeye çalışıldığını belirtti.

'Haksızca ve hukuksuzca kendisine 2 milyon dolar ödenmesini şart koşuyor'

İlgili protokolle Tekin Arhun’un marketlerden çıkarılması için bir kuruş borç kalmamasına karşın haksızca ve hukuksuzca 2 milyon dolar ödenmesi şartı getirildiğini ve bunu kabul etmesinin söz konusu olmadığını kaydetti. Ömer Torun hiçbir şekilde Tekin Arhun’a güvenmediğini, Arhun’un ortak çalışmaya uygun, güvenilir biri olmadığını, kendisine bunu söyleyerek böyle bir protokolü kabul etmediğini ve bu nedenle birçok dava açmak üzere harekete geçtiğini söyledi.

Mağdurların bir kısmı Tekin Arhun'un elindeki teminat çeklerini bozduracağı korkusu ile adım atamıyor

Arhun’la çalışıp zarar görmeyen tek bir insana bile rastlamadığını, Mahkemelerde aleyhine alınmış bunca karara rağmen halen nasıl Arhun’un piyasada iş yaptığını anlamadığını kaydeden Ömer Torun, bunu anlamak için görüştüğü mağdurların bir kısmının Arhun’un teminat çeklerini haksızca bozduracağı gerekçesi ile konuşamadığının altını çizdi. Diğer mağdurların yaşadıklarını tek tek anlatacaklarını aktardı ve tüm topluma bir çağrıda bulundu.

Mağdurlara çağrı: 'Korkmayın, konuşun. Zaten eninde sonunda zarar göreceksiniz'

Ömer Torun, ‘Biz elbette zamanında çok hızlı büyüme hatası yaptık ve Tekin Arhun’dan borçlandık. Ancak ne kendisine ne de piyasadan mal aldıklarımıza borcumuz kalmasın diye bir marketi olduğu gibi Tekin Arhun’a verip borcumuzu kapattık. Diğer 3 marketin işletmesini de piyasaya borçların kapanması için fazlasıyla, tam 5 seneliğine Tekin Arhun’a verdik. Bunu iyi niyetle yaptık. İnsanları mağdur etmemek için yaptık. Bugün Tekin Arhun çıkacağını söylediği marketleri karmaşık sözleşmeler dayatarak ele geçirmek istiyor. Kendisi ile çalışmak istemediğimi yüzüne defalarca söyledim. Ticari güven sağlamayan biri ile iş yapılabilir mi? Bir kere hata yapıp kendisi ile çalıştık ve başımıza gelmeyen kalmadı. Mahkemelerde hakkımı arayacağım ama toplumu uyarmaya ve mağdurların tek tek ortaya çıkmasını da sağlayacağım. Tekin Arhun’dan çeklerimi bozdurur diye korkmayın. Zaten eninde sonunda zarar göreceksiniz. Zarar gören, aile mülkleri elinden giden, şirketlerine çökülen birçok insan hayatlarını Mahkeme koridorlarında harcıyor. Mağdursanız bana ve kurmakta olduğum Tekin Arhun Mağdurları Derneği’ne başvurun. Birlik haline gelirsek sesimizi daha çok duyururuz. Bu ülkede yaşayan herkes Tekin Arhun’un yaptıklarını öğrenmeli ve aleyhinde açılacak yeni davalarda birbirine destek olmalıdır. Sosyal medyada Tekin Arhun'a bağlı olduğu belli, paralı trol hesapların yaydıklarının hiçbiri doğru değil. Komedi gibi. İnsanlara iftiralarla bel altı vurup kendisini temize çıkarabileceğini sanıyor. Gülüp geçiyoruz” dedi.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın