Dünya

Ukrayna’nın tepkisinden sonra ABD güvence verdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky'den Biden'e tepki: 'Küçük saldırıların ve küçük ulusların olmadığını büyük güçlere hatırlatmak istiyoruz. Tıpkı küçük zayiatlar ve sevdiklerinizin kaybından kaynaklanan küçük kederler olmadığı gibi. Bunu büyük bir gücün başkanı olarak söylüyorum.'

ABD Başkanı Joe Biden'ın Rus güçlerinin Ukrayna’ya "küçük bir saldırı” düzenlemesi durumunda ciddi bir müttefik tepkisi ile karşılaşmayabileceğini ifade etmesi Ukrayna’nın ciddi tepkisine neden oldu. Biden, Kiev'e Kremlin tarafından yapılacak herhangi bir saldırının güçlü yaptırımları tetikleyeceği konusunda kamuoyuna yeni bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Ukrayna'nın Batı yanlısı Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky perşembe günü Twitter'dan "Küçük saldırıların ve küçük ulusların olmadığını büyük güçlere hatırlatmak istiyoruz. Tıpkı küçük zayiatlar ve sevdiklerinizin kaybından kaynaklanan küçük kederler olmadığı gibi. Bunu büyük bir gücün başkanı olarak söylüyorum” diye yazdı.

Beyaz Saray, Biden'ın çarşamba akşamı düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalardan hemen sonra durumu toparlamaya çalıştı.

Ancak Zelensky'nin alarm vermesinin ardından Biden, Beyaz Saray'da herhangi bir Rus saldırısının kapsamlı yaptırımlara yol açacağını söylemek durumunda kaldı.

Biden perşembe günü yaptığı açıklamada, herhangi bir Rus biriminin Ukrayna sınırını geçmesi durumunda “bu bir işgaldir" dedi ve ekledi: “Hiç şüphe olmasın, eğer [Rusya Devlet Başkanı Vladimir] Putin bu seçimi yaparsa, Rusya ağır bir bedel öder."

Putin'in Ukrayna sınırındaki asker yığınağına ilişkin nasıl bir yol izleneceği konusunda NATO üyeleri arasında olağandışı bir şekilde kamuoyuna yansıyan bölünmeler yaşanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron çarşamba günü, AB devletlerini Rusya ile kendi diyaloglarını yürütmeye çağırarak, sürmekte olan ABD ve NATO liderliğindeki diplomasiye meydan okuyor gibi görünen bir duruş sergiledi.

Fransız yetkililer daha sonra önerinin ABD'nin Rusya ile devam eden müzakerelerine karşı olmadığı konusunda ısrar etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian şunları söyledi: “Avrupalıların birlikte istişare etmesi ve müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın işbirliğinin devam etmesi normaldir, çünkü Avrupa güvenliğini ilgilendiren hiçbir şey tam katılım olmadan tartışılamaz ve karara bağlanamaz.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de, Berlin'de Avrupalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı askeri harekatının ölçeği ne olursa olsun, batının karşılık vereceğini vurgulayarak, müttefikler arası birliği yeniden tesis etmeye çalıştı.

Blinken, “Bu konuda çok netleştik, eğer herhangi bir Rus askeri kuvveti Ukrayna sınırını geçer ve yeni saldırgan eylemlerde bulunursa, bu ABD, müttefikleri ve ortaklarından hızlı, şiddetli ve birleşik bir yanıtla karşılanacaktır” dedi. 

Blinken, cuma günü Cenevre'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yapacağı görüşme öncesinde Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla görüşmek üzere Berlin'deydi.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın