Dünya

Amerikan halkı Trumpçı, anti demokratik, aşırılıkçı Cumhuriyetçileri reddetti

Demokratların Massachusetts senatörü Elizabeth Warren, The New York Times gazetesinde dün yayımlanan makalesinde, ABD'de ara seçimlerini değerlendirdi. Warren'ın makalesi, dünyadaki tüm ortalama sosyal demokrat partilerin asgari olarak başarması gerekenleri özetliyor.

ABD ara seçimlerinde Demokratlar, Senato’da kontrolü ellerinde tutmak için ihtiyaç duydukları 50 sandalyeyi Nevada’yı da kazanarak garantiledi.

Nevada’da Cumhuriyetçi adayın valiliği kazanmasından sonra senatörlüğü, 6 yıl önce ilk Latin kökenli senatör olarak Senato’ya giren Demokrat Catherine Cortez Masto'nun seçimi alması çok beklenmiyordu. 

Nevada başkanlık yarışında Demokratlara oy verse de ara seçimlerde kararsız kalması ile tanınan bir eyalet olarak biliniyor.

Demokratların bile Cumhuriyetçiler lehine bir patlamadan endişe duymasına karşın Nevada'da sadece Demokrat vali kaybetti. Senatörlük ve Temsilciler Meclisi’ne gönderilen 3 üye de Demokatların oldu.

Ara seçimlerde iki adayın da % 50 barajını aşamadığı Georgia eyaletinde ise 6 Aralık’ta ikinci tur yapılacak. 

Demokratların Senato’daki eşitliği zaten elde etmesinden ötürü Georgia’daki ikinci turun önemi yitirmiş olması, seçmenlerin tekrar sandığa girme motivasyonunu kırabilir. Motivasyon eksikliğinin özellikle Demokrat adaya yarayacağı öngörülüyor. 

Ancak Senato’da 50 yerine 51 sandalye ile çoğunluğun elde edilmesi Demokratlar'a yönetsel faydaları sağlayacağı için Demokratların Georgia seçimlerine yüklenmesi bekleniyor. 

Üstelik kürtaj karşıtı Cumhuriyetçi aday Herschel Walker’ın konumu, hakkındaki aile içi şiddet iddiaları ve iki eski kız arkadaşına kürtaj olmaları için para ödediği suçlamalarıyla sarsıldı. İlginç bir şekilde Georgia’da 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde de ikinci tura kalınmıştı.

Kürtaj hakkının kaldırılmasına yönelik öfke dinmedi

Ara seçimlerde Cumhuriyetçilerin en büyük hatasının, Yüksek Mahkeme'deki Cumhuriyetçi yargıçların oy çokluğu ile kürtajı Anayasal bir hak olmaktan çıkaran, 'Roe'ya karşı Wade' davası kararını yürürlükten kaldırmasının ardından, kürtaj hakkının kaldırılmasına yönelik öfkenin dindiğini düşünmeleri olduğu sanılıyor. 

'Amerikan halkı, anti-demokratik aşırılık yanlısı MAGA Cumhuriyetçilerini reddetti'

New York'ta ara seçim sonuçlarını değerlendiren Demokrat çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer, partisinin zaferi için "Amerikan halkı, anti-demokratik aşırılık yanlısı MAGA Cumhuriyetçilerini reddetti" yorumunu yaptı. [‘MAGA’, Trump’ın 2016 başkanlık yarışında kullandığı ‘Make America Great Again’ sloganının kısaltmasıdır. ‘Amerika’yı yeniden yücelt’ anlamındadır.]

ABD Başkanı Biden seçim sonuçlarından 'inanılmaz memnun' ve Georgia'yı da alırlarsa daha iyi olacak

Uluslararası bir zirve için Kamboçya'nın Phnom Penh kentinde bulunan ABD Başkanı Biden, sonuçlardan ‘inanılmaz derecede memnun’ olduğunu söyledi ve partisinin odağının şimdi Georgia'daki ikinci tur seçimlere kayacağını kaydetti.

Demokratların komitelerde çoğunluğa sahip olacağı göz önüne alındığında, Biden "51’in her zaman daha iyi" olduğunu belirtti. Senato’daki zaferi, Demokrat ‘adayların kalitesinin bir yansıması’ olarak nitelendirdi.

Demokratların Massachusetts senatörü Elizabeth Warren Demokrat Parti'nin bitmemiş bir iş olarak, yerine getirmesi gereken hedeflerini sıraladı: ►‘Enflasyonu düşürmeye ve insanların cebine para koymaya devam etmek’, ►'Uygun fiyatlı çocuk bakımı yoluyla iş gücünü genişletmek’, ►‘Arzı artırarak konut maliyetlerini düşürmek’, ►‘Süper zenginler üzerindeki vergileri artırmak’, ►‘Kurumsal fiyat yükseltmeleri ile mücadele etmek’

The New York Times gazetesinde dün bir makalesi yayımlanan, Demokratların Massachusetts senatörü Elizabeth Warren, Washington’dakilerin ‘Demokratların silineceğini tahmin etmesine rağmen’, ‘Başkan Biden, Beyaz Saray'da parti için son 20 yılın en iyi ara seçimlerine başkanlık etti’ diye yazdı. 

Warren yazısında seçimdeki başarının, Biden’ın ‘fildişi kulelerindeki ekonomistleri’, aileler yardım etmenin kötü bir politika olduğunu ileri süren ‘halkla teması olmayan uzmanları’ görmezden gelmesi ve emekçiler için önemli ekonomik ilerleme kaydetmesi sayesinde elde edildiğini ifade etti.

Öğrenci borçlarının azaltılması ve iklim değişikliği konusundaki çaba, gençlerin rekor sayılarda, sandığa gitmelerine yardımcı oldu

Seçmenlerin Demokratları, pandemide mücadele eden ailelerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını korudukları, sadece konuşarak değil gerçekleştirerek, altyapıyı modernize ettikleri, daha düşük ilaç fiyatlarının müzakere edilmesini sağladıkları, yaşlı Amerikalılar için insülin maliyetinin sınırlandırdıkları, vergiden kaçan şirketlerin milyarlarca dolar ödemesini sağladıkları, karbon emisyonlarını azalttıkları ve 40 milyondan fazla Amerikalının öğrenci borcu yükünü hafiflettikleri için ödüllendirdiğini vurguladı. Senatöre göre, öğrenci borçlarının azaltılması ve iklim değişikliği konusundaki çaba, gençlerin rekor sayılara ulaşarak, sandığa oy vermeye gitmelerine yardımcı oldu.

'Birkaç Lobici Demokrat' eleştirisi

Kendi partisindeki birkaç lobici dostu Demokrat’ı eleştiren Warren, bu lobici Demokratların ABD Başkanı Biden’ın çalışan ailelere yönelik gündeminin çoğunu engellediklerini, zengin şirketlerden daha fazla vergi alınmasının önünü tıkamaya çalıştıklarını, fırlayan konut ve çocuk bakım maliyetlerini azaltma önerilerine set çektiklerini, yolsuzlukla mücadele, demokrasiyi savunma ve kürtaj hakkını koruma çabalarını önlediklerine dikkat çekti. ‘Eğer bu Demokratlar özel çıkarlar yerine seçmenleri dinlemiş olsalardı, bugün daha da güçlü bir seçim kazanma konumunda olurduk, çünkü Amerikalılar için daha da fazlasını sunardık’ diye yazdı.

'Seçim sonuçları kürtaj hakkının korunması, zenginlerin vergilendirilmesi ve işçilerin daha fazla kazanması gibi önerilerin kabul edildiğini gösterdi'

Amerikalı ailelerin ekonomik refahın, demokrasi ve bireysel haklarla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu anladıklarını ve çoğunluğun, kürtaja hem sağlık hem de ekonomik güvenlik için merkezi olan ‘bir mutfak masası meselesi’ olarak baktığını yazan Elizabeth Warren, seçim sonuçlarının kürtaj hakkının korunması, zenginlerin vergilendirilmesi ve işçilerin daha fazla kazanması gibi önerilerin kabul edildiği saptamasını yaptı.

Warren, 2022 ara seçimlerinin ‘Demokratların Cumhuriyetçi aşırılıkçılığı yenebileceğini kanıtladığı’nı ifade ederek, partisinin ‘enflasyonu düşürmeye ve insanların cebine para koymaya devam etmeye’, ‘uygun fiyatlı çocuk bakımı yoluyla iş gücünü genişletmeye’, ‘arzı artırarak konut maliyetlerini düşürmeye’, ‘süper zenginler üzerindeki vergileri artırmaya’, ‘kurumsal fiyat yükseltmeleri ile mücadele etmeye’ devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Elizabeth Warren, bu listenin ilerici bile olmadığını, sadece parti olarak bitirmeleri gereken bir iş listesi olduğunu vurguladı. Ve Demokratların ‘çalışanlar’ için ‘savaştıklarında’ kazandığını belirtti.
Kaynak: The New York Times- NYT-Elizabeth Warren, Fotoğraf: Peggy Sirota, Rolling Stone

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın