Dünya

Amerikan Merkez Bankası faizi çok daha yüksek oranda artırabilir

'1970'lerden alınacak en önemli ders enflasyonu yükselmeye başladığında indirmektir.' Sonrasında güven sarsılıyor, enflasyonu durdurmak zorlaşıyor ve durgunluğa giriliyor...

ABD Merkez Bankası FED'in mayıs ayı başında yaptığ son Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarına göre, Federal Rezerv yetkilileri, bankanın daha agresif faiz oranı artışları yoluyla enflasyonla daha iyi mücadele edecek, "kısıtlayıcı" bir politika duruşuna geçme olasılığını tartıştı. Ancak bunun iş piyasasındaki güçlü toparlanmayı baltalayabileceğinden endişe edildi.

Toplantıda, ABD'li para politikası yapıcılarının çoğu FED’in 50 baz puan artırmaya devam etmesinde anlaşmış olsa da koşulların "değişen ekonomik görünüme ve görünüme yönelik risklere bağlı olarak kısıtlayıcı bir politika duruşunu uygun hale getirebileceği"ni belirtti. 

Bu da FED'in faiz artışlarının hızını artırarak ve sıkılaştırma döngüsünü uzatarak daha da yüksek bir faiz oranı seviyesini hedeflemek zorunda kalabileceğine işaret ediyor.

'Düşük gelirli aileler maaşlarının dörtte üçünden fazlasını yiyecek, gaz veya otobüs ücreti ve kira gibi temel ihtiyaçlara harcıyor'

FED'in başkan yardımcısı Lael Brainard, çarşamba günü yaptığı açıklamada, yüksek enflasyonla mücadelenin merkez bankasının en "acil zorluğu" olduğunu söyledi. "Fiyat istikrarının düşük gelirli aileler için en büyük öneme sahip olduğunu, çünkü maaşlarının dörtte üçünden fazlasını yiyecek, gaz veya otobüs ücreti ve kira gibi temel ihtiyaçlara harcadıklarını belirtti. Bu, yüksek gelirli hanehalkları tarafından harcanan yüzde 31'in iki katından fazladır" dedi.

1970'lerden alınacak en önemli ders enflasyonu yükselmeye başladığında indirmektir, bu başarılamazsa yüksek enflasyon yeni normal haline geliyor

İngiltere’de finansal alanda öne çıkan gazetecilerden, Financial Times’ın baş ekonomi yorumcusu Martin Wolf son yazısında FED’e önemli bir uyarı yaptı. Wolf, 1970'lerdeki enflasyonist dönemden alınacak en büyük dersin, enflasyonu yükselmeye başladığında, sürecin başında indirmek olduğuna dikkat çekti.

Şayet bu yapılamazsa beklentilerin FED’in aleyhine döneceğini ve daha yüksek enflasyonun yeni bir normal haline geleceğini yazan Wolf, bunun sonucunda yüksek enflasyon ve düşük büyümeyle stagflasyonun ortaya çıkacağını vurguladı.

Kaynak: Financial Times

FED'in faiz oranını yükseltmesi doların değerinin artmasına, gelişmekte olan para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oluyor. Ayrıca bu ülkelerin dolar cinsinden devlet borçları da yükseliyor.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın